Peklo na Východě

Peklo na Východě

Universum - 2011
ISBN: 978-80-242-2986-7

Universum (2011) 978-80-242-2986-7 168

Kniha Peklo na Východě vyšla jako doprovodná publikace ke stejnojmennému dokumentárnímu seriálu stanice BBC a zabývá se počátky a průběhem druhé světové války v Asii – zejména nepochopitelnou krutostí, s jakou Japonci přistupovali ke svým nepřátelům: zajatým západním civilistům, Číňanům na okupovaných územích a k válečným zajatcům. Na základě osobních výpovědí pamětníků a objevů v archivech vznikl pozoruhodný obraz excesů války v Asii, ať už jde o vraždění čínských civilistů, znásilňování a nucenou prostituci asijských žen, lékařské pokusy na zdravých Číňanech či nelidské podmínky v zajateckých táborech. Autor se snaží dopátrat kořenů, z nichž tyto krutosti vycházely, a nezapomíná ani na válečné hrůzy, jichž se dopouštěli Spojenci – bombardování Tokia zápalnými bombami, které si vyžádalo velké oběti na životech, ale také individuální dobíjení japonských vojáků a mrzačení jejich mrtvol.

Laurence Rees Laurence Rees
*??.??.1957

janeicka
  17. 1. 2014, 12:27
Stejnojmenný seriál jsem bohužel neviděla, ale i tak mě kniha zaujala. Jednotlivé kapitoly knihy jsou prokládány očitými svědectvími, která jen umocňují vyprávění. Zapůsobila na mě rovněž kapitola o náletech Spojenců na různá japonská města, kde díky převážně dřevěné konstrukci budov zahynuly statisíce lidí v plamenech...
ready19
  17. 1. 2016, 0:41
Super práce. Rozhodně jsem se dočetl hodně věcí, které v jiných knížkách a dokumentech o 2.sv válce nejsou. Jak sám autor zmínil, narozdíl od drtivé většiny historiků nezkoumá válku jen prostřednictvím dokumentů v archivech, ale mluví s přímými aktéry. Tím je tahle knížka nejcennější a nejlépe přibližuje válečné hrůzy. Hlavně my Evropané často zapomínáme, že 2.sv válka nebyla jen u nás, ale i v Asii, a to v nemenším měřítku.