Originální název: Naši furianti

ISBN: 978-80-7399-678-9

Tribun EU (2009) 978-80-7399-678-9 68
Artur (2005) 80-86216-50-0 90
Národní divadlo (2004) 80-7258-151-1 176

Děj se odehrává se vesnici Honice (inspirováno autorovým rodištěm), kde se o funkci ponocného ucházejí dva kandidáti: Fiala a Bláha. Hra se zabývá sociálními problémy české vesnice – tj. hloupý sedlák a chytří chudí.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Mike)

#drama  #divadlo

nevermore
  18. 12. 2013, 19:14
Jediné propálené dílo páně Stroupežnického, já osobně mám pro něj slabost. "Taškářství, furianti, komedianti..." Kousek z těch vesničanů je v každém z nás. Děj je prostý a předvídatelný... samozřejmě, ale nemyslim si, vážení, že je prvořadý.
CarolineS
  25. 4. 2013, 20:38
Tak teda Naši furianti mě docela zklamali. Strašně moc postav, které se hrozně pletou (hlavně sousedé Šmejkal a Šumbal), bylo to dost zmatené, pořád tam někdo někam lítá... Ve své době to lidi asi mohlo oslovit, ale u dramat je laťka nasazena docela vysoko a je těžko zavděčit se dnešnímu čtenáři. K maturitě fajn, protože je to opravdu krátké a děj je docela primitivní, ale už bych si ji znova nepřečetla.
Jormont
  12. 5. 2013, 12:37
Jednoduchá knížečka, která funguje spíše jako sonda do prostředí vesnice konce 19. stol, jinak je to docela nuda, ale nic co by se nedalo nepřečíst.
Luci-ye
  9. 7. 2011, 19:05
Tahle knížka se četla sama, je to kraťoučké a téma je s prominutím hloupoučké (jednoduché), i když v něm je dost takových každodenních situací. Vůbec jsem si nespojila, že je to vlastně kritika nebo ukázka české povahy. To až když jsme to probírali v literatuře. Určitě bych na to chtěla jít do Národního divadla, tuším že tam měl hl. roli pan Štěpnička a Donutil, takže to by mohl být úžasný zážitek!
vikhy
  23. 9. 2014, 0:02
Tak tuhle českou klasiku tedy úplně nemusím. Příběh mě nebavil a vlastně během čtení ani moc nezajímal. Bohužel.