Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Milá sedmi loupežníků

67%
3 65
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Milá sedmi loupežníků
 Všechny obaly
Milá sedmi loupežníků
 Všechny obaly
Milá sedmi loupežníků
 Všechny obaly
Milá sedmi loupežníků
 Všechny obaly
Milá sedmi loupežníků
 Všechny obaly
Milá sedmi loupežníků
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: Milá sedmi loupežníků
Poprvé vydáno celosvětově: 1906

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Tribun EU - 2008
ISBN: 80-7287-036-X
Počet stránek: 72
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 5x v oblíbených
v přečtených 131x v přečtených
v knihovně 4x v knihovně
k přečtení 13x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Tribun EU (2008) 80-7287-036-X 72
Odeon (2007)
Maťa (2002)

Milá loupežníků byla odvážná a nechtěla se vázat, tak odešla k loupežníkům a zavázala se, že bude každého milovat stejně. Přirovnává se ke květu – nechce být „utrhnuta“ (metafora). Pro loupežníky je nadějí a důležitá. Když ale zabili člověka jejich vztah se začne měnit. Prosí boha o pomoc (bojí se o loupežníky), ale žije se zločinci (paradox). Zlý farář, který měl pomáhat chudým je nechá klidně zabíjet. Loupežníci ho zabili. Poutník, který se zatoulal v lese a zamiloval se do milé je také zabit a milá má výčitky, protože nezabránila zabití bezbranného člověka. Sblíží se s jedním z loupežníků (snaží se zastavit zabíjení, ale tím porušila přísahu, i když je chtěla změnit). Ostatní ho zabijí – nepodařilo se jí to – cítila se vinná a zjistila svoji bezmocnost (smála se vlastní naivnosti). Zastavila zabíjení tím, že je udala a tím je vlastně odsoudila k smrti, protože byli popraveni a ona se opět cítí vinná. Příběh končí tím, že se za ně modlila a chodila jim na hroby.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Mike)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

nevermore
60% 60% 60% 60% 60%
  2. 8. 2016, 19:46
Dyk mě svojí Milou neoslovil, ani jazykovými prostředky ani ničím. v podstatě si lze přečíst to, co tady nějakej koumes zkopíroval do anotace z wikipedie. (kompletní spoiler)
Ariko
60% 60% 60% 60% 60%
  13. 9. 2014, 22:47
Knihu jsem četla na gymnáziu a neutkvěla mi v paměti. Vím, že jsem ji měla zařazenou jako nějakou příšernou provokaci (dle toho jak nám ji přiblížili v hodině literatury), ale ve skutečnosti to byla docela nuda.
Kristýna de Brno
60% 60% 60% 60% 60%
  14. 11. 2016, 8:14
Nač ta kritika? Milá sedmi loupežníků je krásné lyrické dílo. Člověk nemusí mít doktorát z literatury aby pochopil, o co v básni jde, stačí trocha citu. Vlastně jsem se díky ní na chvíli přenesla zpátky do doby, kdy jsem poezii četla doopravdy hodně, a vzpomněla jsem si, proč jsem ji měla tak ráda :)
Každopádně, Dyk umí být neskutečně sugestivní, pokud si tedy chcete oddychnout od městského ruku a na chvíli se v myšlenkách přenést do lesů, tahle útlá knížečka to pro vás udělá.
Daewiik
40% 40% 40% 40% 40%
  12. 10. 2016, 19:33
Přečteno pouze v rámci povinné četby, jinak bych se sama ke knize asi nedokopala a teď už bych se k ní ani nevrátila. Pro pochopení jsem ji musela přelouskat víckrát a stejně jsem tam tu hlavní dějovou linii hledala jen těžko. Kdybych předem nepřečetla obsah (který byl obáhlejší nežli kniha samotná) a různá vysvětlení symbolů, metafor a paradoxů, asi bych se k významu sama nedohrabala. Tak či tak mne báseň nezaujala.