Originální název: Milá sedmi loupežníků

ISBN: 80-7287-036-X

Tribun EU (2008) 80-7287-036-X 72
Odeon (2007)
Maťa (2002)

Milá loupežníků byla odvážná a nechtěla se vázat, tak odešla k loupežníkům a zavázala se, že bude každého milovat stejně. Přirovnává se ke květu – nechce být „utrhnuta“ (metafora). Pro loupežníky je nadějí a důležitá. Když ale zabili člověka jejich vztah se začne měnit. Prosí boha o pomoc (bojí se o loupežníky), ale žije se zločinci (paradox). Zlý farář, který měl pomáhat chudým je nechá klidně zabíjet. Loupežníci ho zabili. Poutník, který se zatoulal v lese a zamiloval se do milé je také zabit a milá má výčitky, protože nezabránila zabití bezbranného člověka. Sblíží se s jedním z loupežníků (snaží se zastavit zabíjení, ale tím porušila přísahu, i když je chtěla změnit). Ostatní ho zabijí – nepodařilo se jí to – cítila se vinná a zjistila svoji bezmocnost (smála se vlastní naivnosti). Zastavila zabíjení tím, že je udala a tím je vlastně odsoudila k smrti, protože byli popraveni a ona se opět cítí vinná. Příběh končí tím, že se za ně modlila a chodila jim na hroby.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Mike)

nevermore
  2. 8. 2016, 19:46
Dyk mě svojí Milou neoslovil, ani jazykovými prostředky ani ničím. v podstatě si lze přečíst to, co tady nějakej koumes zkopíroval do anotace z wikipedie. (kompletní spoiler)
Ariko
  13. 9. 2014, 22:47
Knihu jsem četla na gymnáziu a neutkvěla mi v paměti. Vím, že jsem ji měla zařazenou jako nějakou příšernou provokaci (dle toho jak nám ji přiblížili v hodině literatury), ale ve skutečnosti to byla docela nuda.
Kristýna de Brno
  14. 11. 2016, 8:14
Nač ta kritika? Milá sedmi loupežníků je krásné lyrické dílo. Člověk nemusí mít doktorát z literatury aby pochopil, o co v básni jde, stačí trocha citu. Vlastně jsem se díky ní na chvíli přenesla zpátky do doby, kdy jsem poezii četla doopravdy hodně, a vzpomněla jsem si, proč jsem ji měla tak ráda :)
Každopádně, Dyk umí být neskutečně sugestivní, pokud si tedy chcete oddychnout od městského ruku a na chvíli se v myšlenkách přenést do lesů, tahle útlá knížečka to pro vás udělá.
Daewiik
  12. 10. 2016, 19:33
Přečteno pouze v rámci povinné četby, jinak bych se sama ke knize asi nedokopala a teď už bych se k ní ani nevrátila. Pro pochopení jsem ji musela přelouskat víckrát a stejně jsem tam tu hlavní dějovou linii hledala jen těžko. Kdybych předem nepřečetla obsah (který byl obáhlejší nežli kniha samotná) a různá vysvětlení symbolů, metafor a paradoxů, asi bych se k významu sama nedohrabala. Tak či tak mne báseň nezaujala.