Sestra

Originální název: Sestra

Atlantis - 1996
ISBN: 80-7108-124-8

Atlantis (1996) 80-7108-124-8 461

Prvotina Jáchyma Topola patří k nejpřekládanějším polistopadovým českým románům. Jde o osobitou výpověď o životě v bývalém Československu na konci 80. a počátku 90. let 20. století. Mnohovrstevné vyprávění začíná útěky Němců přes Československo na západ, pokračuje listopadovou revolucí, dotýká se rasismu, kriminality, narkomanie a dalších společenských jevů, které přinesla překotná doba a které zasáhly především mládež. Vyprávění nemá souvislou linii, často jde o kupení dojmů a působivých obrazů se spoustu literárních citací. (Založil/a: Mike)

LadysR2
  12. 1. 2013, 16:41
Složitý, šílený, neuchopitelný, fantastický, úžasný! To byla slova, která se mi jevila nejčastěji po přečtení Sestry. Ještě jsem četl knihu Anděl. Obě si budu pamatovat jako něco,co má neopakovatelnou atmosféru. Koupil jsem si DVD Sestra, tak jsem zvědav, jak se taková až snová věc dá převyprávět filmově
lusk_lusk
  12. 8. 2013, 22:05
Poměrně složité přelévání myšlenek, dějivých sekvencí, snů a fantazíí. Ninkdy si jako čtenář nemůžeme být jistí ve kterém z těchto segmentů se právě nacházíme. Stejně jako ostatní romány autora má sestra neuvěřitelně silnou melancholickou mystickou atmosféru. Přesně jak napsal uživatel Ladys "neuchopitelné, fantastické, šílené" ale hlavně ÚŽASNÉ!
Preambule
  10. 8. 2016, 12:38
Mimo tisíců odkazů a možných interpretací tohoto románu ve mně rezonuje hlavně časový rámec příběhu - nestřeženě divoká a rozpínající se porevoluční devadesátá léta - Praha plná šedých polomafiánských Organizací, Východ který si neví rady s bizardními novými možnostmi otevřených hranic, trosky rozpadajícího se zřízení, snaha přepsat anebo vymazat minulost. . Při tomhle výletu nevynecháte nic. Kov, sklo a lesk "amerického" byznisu po vzoru nově příchozích seriálů, divoké lesy jako poslední stanice svobody, pohraniční Tržnice, Salaše, Kanály, Skládky, Sklepy. Život je jedna velká krádež - záleží jen kdo koho okrádá.
A co vlastně znamená pojem "svoboda?"
Rychart
  20. 11. 2012, 22:09
Nepochopil jsem, co na tom všichni mají. Doslova jsem trpěl na každé stránce. Kladně hodnotím zajímavé pohledy na světovou i českou literaturu uvnitř Sestry, ale asociace času po explozi byly příliš matoucí a podle mě ani nebyly tak složité, jako často náhodné. Aby se to četlo ještě hůř, tak autor píše deformovaným jazykem (což je samozřejmě úmysl, jak jinak), a naprosto nejhorší je absence uvozovek v přímé řeči (pokud chtěl Jáchym Topol týrat čtenáře, pak sem u to podařilo, odstranil snad všechno, co by mohlo čtenáři pomoci v orientaci). Mám rád zajímavé knihy, mám rád mnohoznačné knihy, mám rád originální knihy, ale tohle mi připadá jako extrém pro extrém bez smyslu.
Kamelka
  22. 7. 2011, 18:01
Dovolila bych si polemizovat s autorem,který přidal do databáze tuto knihu a tím pádem se i ztotožnil se stručným dějem.
Sestra je pro mě rozhodně nejdimenzionálnějším a nejsložitějším románem, který jsem v životě četla, a proto i nejzajímavějším a nejzáživnějším.
Z počátku rozhodně není jednoduché naladit se na autorovu vlnu, plnou zdánlivě nesmyslných prvoplánových asociací a zvyknout si na podivnou změť podivných postav a samotný charakter vypravěče.Ovšem zvládnete-li to, pochopíte že, Sestra je inteligentní sonda do čecháčkovství a české společnosti celkově a její děj je jasný, přímý a takřka neuvěřitelný.
mysivpoli
  4. 12. 2011, 17:19
Kniha je na můj vkus až příliš složitá a tak jsem si ji neužil až tak moc, jako třeba jiní. Když už nic, dala mi odpověď na mnou často kladenou otázku: "Proč já?". Proč ne!