Příběhy Artura Gordona Pyma

Příběhy Artura Gordona Pyma Originální název: The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket

Jota - 1995
ISBN: 80-85617-62-5

Jota (1995) 80-85617-62-5 200
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1959)

Dobrodružné příběhy Arthura Gordona Pyma z Nantucketu jsou jedinečným důkazem literárního mistrovství slávného amerického básnika a prozaika. Svůj jediný román publikoval v roce 1837 v měsíčníku "Southern Literary Messenger" v Richmondu a už za rok vyšel knižně v New Yorku a Londýně. Neobyčejně důmyslný námořnický román, prošpikovaný prvky exotiky, hororu a tajemna se okamžitě střetl s obrovským čtenářským zájmem na obou stranách Atlantiku, protože v ničem nezaostává za autorovými famózními povídkami. Edgar Allan Poe svým dílem inspiroval Fjodora M. Dostojevského, Howarda Phillipse Lovecrafta i Arthura Conana Doyla a jeho velký obdivovatel Jules Verne vydal roku 1897 román Ledová sfinga, který je přímým pokračováním Pymových příhod. (Založil/a: trollkona)

Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe
*19.01.1809 - †07.10.1849

Anael
  31. 8. 2012, 18:08
Občas na mě kniha byla až moc zdlouhavá, ale vynahrazovala si to dobrodružnými vpády, které se četly opravdu samy.
barbiegrrrl
  21. 7. 2011, 15:37
Možná trochu SPOILER... Ačkoli jsem Poeova skoro až nekritická obdivovatelka, jeho oblíbená námořnická tematika mi není zrovna moc blízká. První část, která se točí kolem skrývání Pyma v lodi, vzpoury členů posádky a z ní vyplývajících událostí, které nechci prozrazovat, považuji jednoznačně za lepší než část druhou, odehrávající se převážně na ostrově. Celá kniha působí jako by byla poskládaná na jednu stranu z velice dobrých a na stranu druhou celkem nepovedených částí. Nejspíš nutným zlem je tu několik stran, soustředících se v podstatě jen na popis zeměpisných souřadnic a podobných "blbin", na druhou stranu obdivuji jak Poe dokáže navodit atmosféru, jak dokonalý umí být vypravěč a především jak dokáže čtenáři vsugerovat pocity svých postav. Že tohle umí, nakonec dokázal i ve svých ostatních dílech. Při čtení (týká se to první části) jsem střídavě pociťovala žízeň, mořskou nemoc, beznaděj a zase žízeň.... on to prostě umí:)
Parzifal
  18. 2. 2015, 12:27
Pyma jsem četl před lety a teď jsem se k němu po čase vrátil. Málokterou knihu čtu vícekrát.....Myslím, že Pym je dobrodružný, tajemný , napínavý a také trochu mystický.I po letech jsem ho zhltnul s velkým potěšením.
Hledající
  8. 11. 2013, 20:07
Romanticko-dobrodružný příběh, který má napínavou první část s příjemným spádem a akcí (i když nijak originální zápletkou), ale bohužel s nudnější (spíše popisnou) druhou částí na ostrově (zbytečné detaily zeměpisných souřadnic či rozvláčnost popisu prostředí mě vedly k tomu, že jsem některé pasáže jen přelétal očima či přímo přeskakoval). Místy dílo připomíná spíše cestopis, kterýžto žánr není vůbec špatný, ale zde mi neseděl, neboť zbytečně rozptyloval a ubíral na gradaci děje. Jakoby se autor myšlenkově vyčerpal v první polovině a pak psal jen klidně, ale nevýrazně, bez nápadu (závěrečná pasáž s bojem s domorodci a tajemný konec to už nezachrání, podobné věci - boje - se stávali během dobrodružných výprav na moři běžně, např. Jamesi Cookovi). Celkově by mě kniha možná zaujala jako -náctiletého, kdy by dokázala vyvolat příjemné vnitřní chvění / napětí bez očekávání "dalšího", ale v dospělosti potřebuji třeba větší psychologický rozbor charakteru a jednání postav, paralelní děje..toto je první knižní setkání s Poem (filmy "Jáma a kyvadlo", "Zánik domu Usherů" či "Havran" nebyly špatné, a právě ty mě navnadily začít i autora číst), tak snad další příběhy budou lepší.