Originální název: The Curious Incident of the Dog in the Night-time

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1247-4

Argo (2014) 978-80-257-1247-4 176
Argo (2003) 80-7203-541-X 176

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele, a mimovolně vyřeší zdánlivě neřešitelnou krizi manželství svých rodičů.
Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny. (Založil/a: Khalidah)

Mark Haddon Mark Haddon
*26.09.1962

Barabura
  9. 3. 2013, 22:26
Během čtení této knihy jsem si uvědomila, že jsem vlastně taky autista. Moc jsem Christopherovi rozuměla a chápala jsem mnoho jeho pocitů. Jeho systém vnímání světa se mi líbil. Příběh je jednoduchý a složitý zároveň. A ten konec...prostě...tak...nějak...dopad.
togaf
  22. 4. 2011, 9:24
Christophera si prostě musíte zamilovat. Jeho uvažování je tak logické, že i když v mezilidských vztazích jedná krutě, nemůže mu to mít za zlé. Smutná i veselá novela, o které se těžko píše. Jdu shánět další knížku od Haddona.
yarghoul
  31. 3. 2014, 10:32
Velmi zajímavý a poutavý vhled do života autistického chlapce. Christopher je úžasný jeho myšlenkové pochody jsou zábavné, i když jeho život není nejsnazší.
psychoklara
  9. 6. 2014, 12:37
Občas neuškodí podívat se na svět pohledem autisty, je to náročné, ale zároveň je to skvělá relaxace pro Váš mozek. Věci berete tak, jak jsou řečeny či napsány, neexistují žádné přenesené významy, nadsázka nebo ironie, svět je rozdělený podle barev a všechno je jasné a taková je i tato kniha. Nenajdete v ní žádné skryté významy nebo náznaky, kterých si máte všimnout, aby Vám došlo jak se věci vlastně mají. Christopher prostě bere a popisuje události tak jak jsou. Stojí za to zamyslet se nad složitými úlohami, kterými si krátí čas.

Je to zajímavý příběh, který se dobře čte a já osobně jsem si při něm hodně odpočinula.

A k Christopherově nemoci samotné –Ačkoliv doba je taková, že se člověk prostě nevyhne těsnému fyzickému kontaktu s cizími lidmi nebo návštěvě veřejného WC a většina lidí si na podobné věci snadno zvykne, stejně mi přijde nemocný ten, komu tyto záležitosti nevadí.
teite
  11. 5. 2015, 13:01
Haddon touto knihou udělal pro osvětu o autismu tolik jako kdysi slavný film Rain Man a rozhodně o hodně víc než všechny naučené příručky dohromady. Jeho Christopher je sice hluboce narušený, ale zároveň tak lidský, že si ho člověk prostě musí oblíbit.
Pim
  23. 7. 2013, 18:04
Knížku jsem přečetla za jeden den. Jak to napsat? Děkuji za možnost podívat se na svět očima autisty - ač matematický génius - je pro něj žití dost složité. Má-li se autista setkávat s širším světem a novými věcmi, musí to být hodně bolestivé. Svět Christophera je ještě komplikován příběhem jeho rodičů. Na první pohled se ho city netýkají, ale v hloubce na události reaguje po svém. Opět kniha, která je jiná, než ty ostatní. A takové mám ráda. A jen tak na okraj:

- "Kolik je 251 krát 864?
- A já jsem se nad tím zamyslel a řekl jsem - 216 864 - Protože to byl opravdu jednoduchý součet, protože jen vynásobíte 864 x 1000, což je 864 000. Pak to vydělíte 4, což je 216 000 a to je 250 x 864. Pak k tomu už jen přičtete dalších 864, abyste dostali 251 x 864. A to je 216 864.
- Je to dobře? řekl jsem
- A Rhodri řekl - Nemám ani potuchy - a rozesmál se."

Tak jo - matematika odjinud. Milá knížka. Určitě si přečtu ještě další od Marka Haddona.
Gereth
  26. 6. 2012, 21:07
Unikátní smysl pro empatii Haddona se umožňuje opravdu vžít do postavy a nahlédnout do světa autismu, kde všechno je vybroušené do detailů, vše má jasný řád a smysl. Dostanete komedii, dostanete drama, rozšíříte si obzory a zastavíte se u několika matematických problémů. Okolní postavy mi přišly trochu ploché, jedna jako druhá, ale možná to bylo záměrem, možná je tak autista skutečně vidí. Přečteno v originále a doporučuji i ostatním si to takto přečíst. Angličtina je zde v porovnání s ostatními romány jednoduchá, snadno čitelná, přesně tak, jak hned na prvních stránkách vysvětluje Christopher. // 90%
Radka Pařízková
  23. 10. 2016, 21:05
Tuto knihu mám v knihovně již delší dobu a stále jsem si říkala: no až na to budu mít náladu... až bude čas... Stále jsem to zbytečně oddalovala, protože jsem se bála obsahu. Ale úplně zbytečně. Kniha mě absolutně dostala. Nejvíc jsem si oblíbila pasáže, kdy jsem si i já uvědomovala jaké nesmysly lidi říkají, díky tomu, že mi Christopher dovolil si propůjčit jiný pohled na něco tak samozřejmého.
Melindaaaa
  21. 7. 2012, 12:32
Jedna z nejúžasnějších knih, jakou jsem kdy četla :) Doporučuju v originále (četla jsem teda jen originál, tak nemůžu porovnat), pro zdokonalování angličtiny perfektní a přitom jednoduchá knížka. Moc se mi líbí Christopherovy postřehy. Je skvělé nahlédnout do myšlenek človeka jako je on.
Franny_Glass
  12. 3. 2012, 9:38
Nevím, jestli to bylo vysokým očekáváním nebo tím, že jsem knihu neměla příležitost přečíst za jednou a četla ji po kouskách v metru.. ale pro mě to bylo zklamání. Popis autismu, resp. Aspergera, dobrý, ale příběh slabý. Naproti tomu jiní autoři zpracovali dle mého téma zajímavěji a čtivěji - např. Jodi Picoult a její poslední titul "Nejsem jako vy".
matrosh
  15. 8. 2011, 21:05
Výborně napsaná kniha, která velice zajímavým způsobem nahlíží na svět a skvěle kombinuje tragické a komické prvky a taky je to pravděpodobně nejlepší kniha na téma autismu, jakou jsem kdy četl.
luxana371542
  26. 10. 2016, 20:23
Kniha, která by se měla zařadit do povinné četby mládeže. Autor přesně a dokonale vystihuje myšlenkové pochody aktérů, především Christophera postiženého poruchou autistického spektra. Lépe se mi četla kniha v originále.
Kristýna de Brno
  18. 6. 2016, 22:49
Tak nevím. Na tuhle knihu jsem slyšela tolik chvály, že jsem od ní možná čekala až příliš. Je sice poměrně zajímavá, a podívat se na svět očima těžkého autisty je rozhodně obohacující, když už nic jiného. Jenže to je asi tak všechno. Přiznám se, že dokud v ději figurovala "detektivní" linka, bavilo mě to o dost víc. Škoda, že to nakonec ani tak nebylo o tom psovi...
Jahodovy list
  16. 2. 2012, 13:55
Souhlasím s příspěvky ostatních. Kniha je úžasná a velmi se mi líbila. Člověk ji přečte jením dechem. Takže nezbývá říci nic jiného než: Doporučuji!!!
skableska
  29. 3. 2015, 18:51
Moc zajímavě napsaná kniha, kterou jsem přečetla téměř jedním dechem. Krásně vysvětlený pohled autisty na svět, pochopení jeho chování apod. Doporučuju všem přečíst!

"Prvočísla jsou jako život, jsou velmi logická, ale pravidla pro ně nevymyslíte, ani kdybyste nad nimi strávili všechen čas."
simca.narovcova
  3. 1. 2016, 0:33
Děkuju autorovi za možnost vžít se do autistického chlapce, pomohlo mi to pochopit určité cítění jednoho člověka v mém okolí. Nezamýšlela jsem se moc nad matematickými vsuvkami, každopádně autor na konci píše, že vše je podle pravdy a vychází to, tak tomu věřme. Knížka za mě moc hezká, někdy má pomalý spád, ale myslím, že každý pochopil, že tady je děj stejně vedlejší.
Saphir lune
  26. 8. 2015, 7:40
Bylo to čtivé a hezky čistě napsané. Většinou čtu po kouskách a delší dobu, ale tohle jsem přečetla za pár dní. Líbilo se mi "zjednodušené" prožívání Christophera, jen konec mi připadal useklý na 3 řádky. Jako text je dlouhý akorát, na téhle stránce by to chtělo zakončit.
ptakopysk
  25. 10. 2014, 15:04
Kniha se mi moc líbí. Jen "malý" detail: na obalu je napsáno, že Christopher podnikne výlet do Londýna, aby se setkal s vrahem psa. Což je hloupost - on tam jede za svou maminkou, před vrahem utíká.
elaela
  25. 8. 2012, 16:04
Moc hezká kniha, bylo zajímavé nahlédnout do úplně jiného světa. Taky doporučuji, čte se lehce a jedním dechem

---------------------

renen
  27. 10. 2012, 23:09
Zajímavá knížka. Člověk má mnoho příležitostí k zamyšlení, jak někdo může (v tomto případě spíš ´musí´) vnímat svět kolem sebe jinak.
První půlka knížky byla spíš zábavná: jak to Christopher má, jak se vydal na stopu, jak se vlastně s tím vším relativně dobře vypořádává. Druhá půlka už byla spíš pro mě smutná. Pak ten konec rychle uběhl, ale bez nějakého výrazného závěru... jako že happyend nebo smutný konec. Ale ono to je asi v pořádku, vyřešením jednoho podivného případu se psem život nekončí.
Baruu
  13. 5. 2010, 17:54
Úžasný. Jedním slovem. Ami nemám náladu vymejšlet 144 dalších. Všem doporučuju...