Sonety / Sonnets

ISBN: 978-80-7108-304-7

Atlantis (2009) 978-80-7108-304-7 414
Romeo (2008)
Atlantis (2004)

Shakespearovy sonety jsou knihou o lásce ve všech podobách. Nezáleží příliš na tom, zda jde o lásku legitimní či nelegitimní, hetero-, homo- či bisexuální, tragickou či komickou, duchovní či fyzickou. Důležité je, co láska s člověkem udělá, jak ji prožívá. Jako v původním Shakespearově vydání svazek obsahuje vedle 154 sonetů i báseň Milenčin nářek.

William Shakespeare William Shakespeare
*duben 1564 - †23.04.1616

CarolineS
  12. 9. 2013, 20:08
Nádhera, nádhera, nádhera. I po 400 letech oplývají tyhle sonety neobyčejnou působností a jakousi nadčasovostí. Shakespeare byl prostě génius.
Knihu jsem četla jak v originále, tak i v překladech různých českých autorů, a musím přiznat, že s archaickou angličtinou jsem měla docela problémy.
Z překladů je podle mého nejlepší (jako vždy) Erik A. Saudek, jehož práce mají největší "šmrnc". Sonety se čtou pomalu, protože člověku musí dojít jejich poselství, ale rozhodně to stojí za to.
Lean
  2. 10. 2015, 17:20
Srdcová záležitost. Neoslovily mě velké myšlenky nebo věčné pravdy, ale spíše paradoxy bytí. Sonety pro mě představují nekonečný zdroj inspirace, útěchy a hlubokého prožitku.
Shakespeare psal o tom, že je lepší upadnout v zapomnění, než přežívat ve zkreslených a sentimentálních lžích. Psal o smrti jako o nivelizující síle. Čas popisoval jako alegorického antagonistu. Když v jednom okamžiku zdůrazňoval absolutní lásku, tak hned v druhém okamžiku ji označil za nedosažitelnou.
Velice prostě řečeno - ať už Sonety čtu v jakémkoliv rozpoložení, vždy najdu, co zrovna hledám a potřebuji.

A nemohu zapomenout vyzdvihnout mého nejoblíbenějšího překladatele - Martina Hilského.
vikhy
  21. 9. 2014, 19:28
Krása! Dají se číst stále znovu a znovu, a vždy přinášejí něco nového, nepoznaného. Smekám před překladateli a moc děkuji!