Originální název: Small Gods
Poprvé vydáno celosvětově: 1992

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-435-2

Talpress (2012) 978-80-7197-435-2 698 Knihy Malí bohové a Dámy a pánové vyšly jako jedna.
Talpress (1997) 80-7197-084-0 399

Když Brutovi do melounového záhonku spadne z nebe malá želvička, ještě netuší, že na něj brzy promluví jeho bůh. Brutovi nastávají krušné chvíle, když mu jeho bůh přikazuje, aby svrhnul skorumpovanou církev.
Ve svém putování narazí také na pronásledovaného filosofa, který tvrdí, že se Zeměplocha pluje na zádech čtyř slonů, kteří putují na krunýři velké Želvy. Jak neslýchané!

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  9. 5. 2013, 9:38
Velký bůh Om v těle malé želvy a novic Bruta s absolutní pamětí jsou výbornou ústřední dvojicí knihy, která si bere na paškál zaslepenost a nešvary církví s vtipem Pratchettovi vlastním.

"Jaká je tvoje první vzpomínka?"
"Udělalo se světlo a pak mě někdo plácnul."
Tanmut
  14. 3. 2011, 11:06
Tuhle knihu jsem jednou vnutil otci a překvapivě se mu líbila.

"Někdo tam nahoře mě má rád. A jsem to já."
Jestlipak Malé bohy četla Joan Osborne? A co říkala na Brutovy otázky svému bohu?
Inteligenti, intelektuálové, mladí intelektuálové, pseudointelektuálové a já čteme Pratchetta, protože jde o skvělou oddychovou četbu. A Malí bohové jsou z intelektuálního pohledu zatím nejlepším zeměplošským dobrodružstvím. Vtipné popisy mytologie a bigotnosti omnianismu nebo velice povědomého otrokářského systému v Efebe dávají mozku ten správný materiál, aby si pak mohl zcela bez uzardění užít ty akčnější a infantilnější pasáže.
"Udělalo se světlo a pak mě někdo plácnul."
A když už jsem byl u toho hudebního rozjímání, vzpomněl jsem si na polskou píseň, kde se praví, že bez zapomnění se nedá žít. Chudák Bruta trpěl patologickým sedmým hříchem paměti, ale popasoval se s tím slušně.

Jinak na želví polévku při pohledu na želvu jsem myslel i předtím, stejně jako při pohledu na koně myslím na koňský salám.
wwwhisk@s
  4. 8. 2013, 19:54
Tak zase další super kniha, u které s hodnocením neváhám. Děj byl dost těžkopádný, jak už tu pár lidí psalo, tak se pořádně začtete až v polovině, ale nápad a vtip to všechno vyvážil.
... a přece kráčí! :D
PiGiFr
  3. 10. 2014, 21:30
Další výborná Pratchettovka. Tentokrát se "naváží" do náboženství a paroduje církve kde to jen jde. K zamyšlení je opravdu hodně impulsů a k zasmání a pobavení ještě víc.

Tohle by mohla být povinná četba na všech církevních gymnáziích, teologických fakultách a dalších školách, ale není, protože slabší povahy by to neunesly :D
antoniana
  20. 8. 2014, 14:21
Byla to moje první řekněme klasická pratchettovka. Místy čtení trošku drhlo, ale celý koncept knihy byl naprosto úžasný. Skvělé myšlenky, skvělí hrdinové a poněkud nepatrný a nerudný bůh Om mě dostali.
Bruncvik
  13. 5. 2015, 21:13
„Lidem můžete věřit jen potud, pokud je dohoníte, a s tím nic nenaděláte, takže se na to raději napijme. Jestli platíte, dám si dvojitou”
huttershofen
  19. 2. 2013, 14:40
Aneb Terry Pratchett dává důkaz, že víra a církev k sobě mohou mít až pekelně daleko. Ale tady je silných myšlenek celá spousta, jedna z mých velmi oblíbených Zeměploch.
Peter.Melon
  7. 12. 2012, 15:35
Výborná kniha.Začátek se povedl a úvahy jsou dobré.Nápady celkem neotřelé.Hodnotím tuto knihu velmi kladně.Líbí se mi...
Zelda knihkupec
  19. 3. 2014, 19:38
,,Kéž by tvé genitálie dostaly křídla a uletěli ti.,, Nadávající želvička si mě získala i Bruta a posléze celá kniha. Konečně kniha od Pretchetta, kterou jsem si užil od začátku do konce bez nějakých extra hluchých míst nebo stopadesáti stránkového nudného rozjezdu. S humorem jenž mi humorný připadal. Terryho pojetí humoru je dosti svérázné. Z prvních knih dosti kostrbatý ale zde mi sednul na 100%.
snedy
  1. 3. 2015, 23:16
Jedna z nejuhláškovanějších Zeměploch, primárně díky skvělému Omovi a filozofům. Navíc se poprvé povedlo Pratchettovi napsat záporáka, který je uvěřitelný a až neskutečně realistický. Terry je jedním z nejlepších filozofů naší doby a Malí bohové to dokazují.
chazynka
  18. 3. 2013, 17:50
Nejdříve jsem se pořád nemohla pořádně začíst, ale pak mě to chytlo úplně maximálně. Pratchett si naprosto dokonale pohrál s náboženstvím a vzniklo z toho super dílo, prostě přesně tak, jak to umí jen on. Klobouk dolů mistře!
Niaro
  28. 10. 2012, 15:30
Pod delším rozhodování jsem tuto knihu ohodnotil "lepšími" třemi hvězdami. Jak je u p. Pratchetta zvykem, když se náhodou stane, že děj plyne stejně dobře jako dehet, alespoň tu a tam najdeme nějakou tu vtipnou hlášku. Chci tím říci, že kdybych tuto knihu měl hodnotit, až od druhé poloviny dosáhla by skoro na pět hvězdiček, ale bohužel celku ubližuje právě ta polovina první, kdy se děj vleče a nejraději byste ji v některých chvílích hodili zpět do zaprášeného kouta. Toť můj názor :)
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:11
Tahle kniha je asi jedna z nejlepších Pratchettovek, který jsem četla :) Jak je vidět, je hodně o náboženství, i když nevím, já beru Zeměplochu spíš jako oddechovku, nic moc se z ní nesnažím vzít, to třeba na druhý čtení :) Tato kniha je ale plná zajímavých myšlenek a taky náhled do středověku, jak to bývalo (vlastně celá Zeměplocha je středověk že? :D) Vážně hodně mě bavila :D A líbila :) Bůh Om v těle želvy a nemůže s tím dělat, to jeho vymýšlení nových přikázání a jak se budou mít želvy dobře, až se stane zase velkým bohem a jak přestaví anatomii (nebo morfologii?) orla :D A postava Bruta, co si vše zapamatuje a stačí mu na to vteřina a nikdy to nezapomene, taky dobrý :) Celkově velmi povedené dílko, co určitě nezklame :)
lidus
  4. 5. 2014, 8:49
Na Pratchettovi oceňuju hlavně to, jak dokáže říct "lidi, podívejte se, jaké děláte pitomosti" a přitom se netváří jako moralista. Tohle dílko je hodně filozofické, ale nevytratil se z něj charakteristický pratchettovský pohled na věc.
tequilaking
  29. 8. 2010, 18:06
Četl sem docela dost Pratchettovek, ale podle mě sou Malí bohové jedna z těch horších. Musel sem se docela nutit, abych to dočetl. To je ovšem jenom subjektivní názor. Pokud ste "religiozně zaujatí", může být pro vás ta pravá.
To CORT: o zkouškách cechu vrahů se píše myslím v Pyramidách, tady ne.
SADS
  23. 9. 2016, 10:23
Malí bohové jsou Skvělá kniha. Měli by si ji přečíst všichni náboženští fanatici po celém světě, ale spíš by ji asi spálili.
Cort
  23. 1. 2010, 21:17
Tam je skvělá ta část o zkouškách cechu vrahů :-)
Mercuryal
  23. 1. 2013, 16:19
Podle mého nejlepší a nejhumornější z knížek T. Pratchetta. Malé bohy snad nemůžou překonat ani Stráže, stráže!
estrella18
  12. 11. 2011, 18:44
Mám hrozně ráda, když má knížka nějaký děj, a hlavně nějakou důležitou myšlenku nad kterou můžete přemýšlet ještě 2 týdny. A přesně tohle Malí bohové jsou- téma náboženství a inkvizice mě donutilo nad každou napsanou větou přemýšlet a tak to má být :)
dereti
  27. 10. 2011, 17:16
Celá knížka se skládá z jedné úžasné myšlenky vedle druhé. A také je to konečně důkaz, že ty hodiny filozofie na gymplu byly k něčemu dobré :D.
Caliboss
  31. 1. 2011, 16:53
U Pratchetta je důležité uvědomit si jednu věc: a to, že i průměrná kniha od něj je nadprůměrným literárním dílem ;). Malí bohové sice nepatři do mé osobní pratchettovské top10, ale i tak jsou zábavní a vtipní. Kvizice stíhající lidi věřící v plochý svět... A přece kráčí! :D co to jenom připomíná ;)
Const.ex
  8. 1. 2010, 18:31
Tak Malé bohy pokládám za vrchol Pretchettovi tvorby. A přiznávám, že to možná bude tím, že tato kniha byla moje první "pretchettovka"... protože první je většinou ta nejlepší (kniha od Pretchetta). :-D Je to taky jedna z mála knih, která pozměnila (čti pokřivila) můj pohled na svět: kdykoli vidím želvu, tak mě napadne jedině to, jaká by zní byla výtečná želví polévka!