Originální název: At the Mountains of Madness

ISBN: 80-7299-056-X

Laser-books (2010) 80-7299-056-X 278
Aurora (2002)
Zlatý kůň (1992)

Výbor z povídek amerického autora, který patří nejen k zakladatelům, ale i nejlepším autorům moderně pojatého hororu. Čtenáři jistě ocení působivou atmosféru příběhů, v nichž tajemné síly, nepoznané zlo a kosmické hrůzy vyvolávají mrazení v zádech. (Založil/a: Javert)

jehlaspichlas
  7. 9. 2013, 15:42
Ze začátku pomalý rozjezd a nakonci snad každé povídky fascinující grandiózní finiš.
Veškeré jeho povídky jsou povětšinou vyprávovány v "ich" osobě a na člověka působí jako filmový dokument se spoustou scén z neprobádaných krajů a domovů neznámého tajemna propojenou zvědavýma očima člověka a zároveň děsem či šílenstvím (záleží na fantazii čtenáře), které proniklo na Zemi z dalekých dimenzí nebo koutů vesmíru.
HPL
  3. 9. 2013, 20:14
Nádherná věc! Od začátku do konce. Jedna z nej Lovecraftovských záležitostí! Inspirace Poem je zde sice znát (záměrně), ale to vůbec nevadí, spíše naopak.
lusk_lusk
  15. 3. 2014, 23:05
Tato kniha musela být v době svého vzniku neuvěřitelně strašidelná (a dnes z této hrůzy zbývá ještě hodně temný stín). Je nutné přihlédnout k okolnostem, že Země nebyla ani zdaleka tak probádána celá, díky čemuž mohly příběhy působit mnohem silněji. Věda v této době zaznamenávala obrovský rozmach, mnohé objevy na svém počátku ve společnosti vzbuzovaly nejen touhu po dalším poznání, ale také obavy z neznámého.
Stejně jako v mnoha dílech s rysy science-fiction i zde je splněný kus autorova vizionářství – vrtné zařízení v poslední knize vlastně vystihuje technologii, která se při zkoumání sedimentů a především polárních ledovců dnes běžně využívá.
Co se týká dlouhých popisných pasáží, mohou dnešnímu čtenáři přivyklému na stručná sdělení zpočátku působit potíže, avšak po prvních povídkách se stylu snadno přivykne.
Vytkla bych určitě poznámky vypravěče osovního charakteru – především neustále opakované vysvětlování, jak je možné a s podivem že přes narůstající nebezpečí výzkumníci pokračovali ve svém konání. Nástroj, jež měl ve čtenáři vyjasnit jisté pochybnosti, se minul účinkem a naopak vyvolával masivní trhliny v předtím pracně vytvořených pocitech reálna.
Tomáš Fiurášek
  8. 3. 2016, 20:24
Kdyby existoval žánr "vědecký horor" věřím, že tahle novela by byla na jeho vrcholu.
Autor si z počátku dává chvíli na "rozjezd děje", líčí atmosféru přesně tím "Lovecraftovským" stylem a vzbuzuje ve čtenáři zvědavost. Jakmile usoudí, že čtenář zaplál dost velkou zvědavostí, začne tlačit na pilu a atmosféra znatelně začíná houstnout.
Tato povídka je důkazem autorova neuvěřitelně velkého sečtělého radiusu vědomostí a lhal bych, kdybych tvrdil že jsem ne jednou musel zapátrat na WIKI oč se to vlastně jedná (jednalo-li se o cizí slova, kterých je v této povídce požehnaně).
Popis titánského kyklopského města maloval na zadní stranu lebky šílené obrazy toho, co si sami představíme pod těmito pojmy a ač jsem to četl v teplé vaně, mráz mi běhal po zádech permanentně. Ona potom postupná gradace děja, která vyvrcholila posledním odstavcem byla naprosto famózní a zanechala ve mne hlubokou emoční rýhu.

Howard Phillips Lovecraft opět dokázal, že na to má a jeho novela "V horách šílenství" se řadí opět mezi vrcholy jeho tvorby. Ač bych rád podotkl, že dle mého soudu má mnoho lepších prací - hodnotím 90% - tudíž 4hvězdy.
Rozhodně doporučuji.
Svatoslav.Svatomír
  3. 3. 2011, 11:04
Temný lord hororu se vrátil! Po dlouhém čekání jsme se dočkali. Nakladatelství Laser-books nám splnilo naše nejtajnější přání a v poslední době se na nás řítí s jednou legendární publikací za druhou. Nejdříve to byly Hladové hry od Dana Simmonse a teď to nejlepší od samotného mistra žánru. H. P. Lovecraft se vrátil na českou scénu s grácií sobě vlastní a po dlouhé době v nás probouzí opravdový strach. Pokud jste se jako malé děti báli bubáka pod postelí, raději mistra nečtěte. Tohle je jenom pro otrlé a odvážné.

V horách šílenství v sobě kombinuje dva žánry tím nejděsivějším možným způsobem. Ještě nikdy jsem nečetl knihu, ve které sci-fi a horor tak dokonale splynuly v jeden celek. Mistr se jednoho dne zahleděl na hvězdnou oblohu a uvědomil si, že nebezpeční nemusíme být pouze my lidé, ale především tajné návštěvy z kosmu.

V první povídce Dagon jsme vhozeni do propracované mytologie Lovecraftova světa a méně zkušení se budou ztrácet. Naštěstí jsou nám tajemství tohoto světa skvěle podávána po malých porcích v každém příběhu. Příběhu se jinak nedá nic vytknout. Skvěle napsaný a gradující, odstavec od odstavce, ale především atmosférické divadýlko, na které se nedá nikdy zapomenout.

Totéž by se dalo říct o druhém příběhu a tím je Slavnost. Vánoce nemusí být jenom svátky míru a pokoje. Občas se mohou přihodit věci značně děsuplné. Takto praví zadní obálka knížky. Mytologie se prohlubuje, na scénu nastupují nové rasy, beznadějnost houstne rychleji než pára nad hrncem.

Volání Cthulhu. Co k tomuto příběhu, odhalujícímu zásadní otázky ohledně tajného kultu, dodat? Ještě teď mám děsivé mrazení v zádech. Fakta jsou servírována realisticky, až občas přemýšlíte, jestli nám někdo na vyšších místech něco nezatajil.

Od Volání Cthulhu nastoupily na scénu příběhy, které berou dech od první stránky až do úplného konce. Hrůza v Dunwichi mě z nabízených příběhů oslovila nejvíce. Lovecraft si důmyslně pohrává se starým pořekadlem - co není vidět, toho se bojíme více. Téměř na každé stránce je cítit zoufalství a strach. Celkově mi přišla tahle povídka nejpreciznější. Lovecraft nechává ožít ty nejhorší noční můry, jaké si lze jen představit. Bezchybná atmosféra prostupující až do morku kostí je absolutním vrcholem, jak povídky tak knížky samotné.

Tam, kde v Dunwichi odhalil mistr cit pro atmosféru, tak v předposledním příběhu publikace odhlalil svou genialitu. V horách šílenství plně ukazuje bezchybně propracovanou mytologii od počátku věků, až do úplného konce. Se zatajeným dechem budete sledovat osud badatelů, kteří na Antarktidě odhalí daleko děsivější pravdu, než složení ledovců. Od první stránky vás příběh vtáhne a nepustí. Jste pod nadvládou mistrovy geniality a perfekcionismu. Třešničkou na dortu je děsivé vyprávění historie mimozemské rasy, která musela svést galaktickou válku s několika krvežíznivými nájezdníky.

Stín z hlubin časů je už jen sladká tečka za výbornou večeří. Některá tajemství by neměla být nikdy odhalena. Riziko nebezpečí je příliš velké.

Co dodat? Nemám slov! Americký autor Howard Phillips Lovecraft doslova vtrhnul na scénu se silou atomové bomby. Samotné autorovo jméno má ve světě literatury obrovskou váhu, ač je stále považován za bludného Holanďana hororu. Přestože je považován za jednoho ze zakladatelů žánrů, tak se o něm ví pramálo. Tento soubor povídek by neměl chybět v knihovničce žádného fanouška hororu a čtenáře libujího si v děsivé atmosféře. Po přečtení knížky budete mít kompletně odhalenou celou historii pradávného světa monster a děsů. Jak říkám. Na monstra a atmosféru nikdy nezapomenete. Možná se Prastaří přece jen někdy vrátí, co my víme, pravda se skrývá pod našima nohama. (Má recenze pro web sarden.cz)
Snowfall
  24. 7. 2012, 11:07
Nejzásadnější autorova sbírka. V této sbírce jsou sebrány nejklasičtější mistrovy příběhy a rozhodně stojí za přečtení.
johnnie
  30. 3. 2010, 14:12
Lovecraft tady hodně vycházel z Dobrodružství Artura Gordona Pyma od Edgara Allana Poe. Tento "román" je asi nejdelší prózou H.P.L., který psal spíš povídky (a taky zde nejvíc koketuje se sci-fi), ale jedná se o hodně dobrý materiál. Zvláště typicky lovecraftovský konec je maximálně strhující.