Místa na půl cesty

Místa na půl cesty

Volvox Globator - 2011
ISBN: 978-80-7207-804-2

Volvox Globator (2011) 978-80-7207-804-2 324

Na počátku roku 2002 přešel Skot Rory Stewart pěšky celý Afghánistán. Země měla za sebou více než dvacet let válek, hnutí Tálibán bylo západní koalicí svrženo teprve nedávno, situace zůstávala nepřehledná. Stewart nebezpečnou cestu horskou krajinou uprostřed kruté zimy přežil díky své znalosti perských dialektů, muslimských zvyků a vlídnosti místních lidí. Během dne procházel horskými průsmyky pokrytými třemi metry sněhu, osadami vypálenými Tálibánem, mezi pozůstatky ztracené středověké civilizace, či vesnicemi, v nichž jedinou známkou moderního světa byl kalašnikov. V noci spal na podlahách vesničanů, jedl s nimi a poslouchal jejich příběhy o dávné i nedávné minulosti. Po cestě se Stewart setkal s nevraživými náboženskými fanatiky i laskavými místními pány, kmenovými vůdci a teprve dospívajícími vojáky, tálibánskými veliteli a pracovníky mezinárodních organizací. Doprovázel ho nečekaný společník – bojový pes Bábur, pojmenovaný podle prvního afghánského mughalského císaře, v jehož stopách šli. Afghánistán ležel, obrazně řečeno, v půli Stewartovy deset tisíc kilometrů dlouhé cesty mezi Íránem a Nepálem a byl její nejzajímavější částí. Tato kniha, jež pojednává o jeho pozoruhodných zážitcích, se stala bestsellerem, její autor je dnes jednou z autorit na dění v Afghánistánu.

hella321
  6. 11. 2012, 14:10
Knihu jsem přečetla jedním dechem. Zážitky z cesty Rory Stewarta Afghanistánem jsou hodně cenné. Líbilo se mi, že se mu podařilo nahlédnout do života těch nejobyčejnějších lidí, je to takový pohled na Afghanistán zevnitř. Myslím, že to člověka přivádí k velké pokoře. Doporučuji zhlédnout i vystoupení Rory Stewarta na internetových stránkách TED Ideas Worth spreading, kde mluví o Afghanistánu na základě svých zážitků z této cesty.