40 let v Egyptě

40 let v Egyptě

Eminent - 2009
ISBN: 80-7281-260-2

Eminent (2009) 80-7281-260-2 216

I když s tím osobně nesouhlasí, je prof. PhDr. Miroslav Verner, DrSc. legendou české egyptologie. Bez jeho odborných znalostí, které se rozbíhají do mnoha oborů, ale také bez jeho odvahy, vytrvalosti a schopnosti vyjednávat by dnes česká egyptologie zřejmě už dávno byla minulostí. Několik let byl totiž na Univerzitě Karlově jediným nositelem oboru, který byl určen ke zrušení. Přesto se mu podařilo vybudovat ústav s mezinárodní pověstí a udržet v Egyptě archeologickou koncesi, kterou nám závidí nejvýznamnější egyptologická pracoviště světa. Miroslav Verner je hostujícím profesorem na řadě zahraničních univerzit, čestným členem mnoha archeologických ústavů a členem výborů mezinárodních egyptologických organizací. Na cestu do světa egyptologie vypravil i řadu svých studentů. 40 let v Egyptě není kniha vzpomínek nebo memoárů jednoho vědce. Je to příběh a zároveň dobrodružství, které se skrývá pod termínem egyptologie; přesněji řečeno česká egyptologie a její postavení ve světě. Objevy, jimiž naši egyptologové obohatili poznání starého Egypta, jsou totiž nezastupitelné. Výpravnou knihu doplňuje dvě stě padesát většinou barevných a poprvé publikovaných fotografií. Tato kniha vyšla i ve verzi se speciálním DVD - viz záhlaví KNIHY nebo rubrika AUTOŘI.