Poslední světlo

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Plejáda - 2011
ISBN: 978-80-87374-69-6

Plejáda (2011) 978-80-87374-69-6 384

Román Alexe Scarrowa POSLEDNÍ SVĚTLO je čtenářsky mimořádně působivá a dramatická vize situace, jaká by nastala, kdyby skupina mocných zastavila přísun životadárné tekutiny, bez níž se dnes svět neobejde – ropy. Katastrofický scénář toho, co by nastalo či mohlo nastat, je tu viděn celosvětově, dějově je umístěn především do Velké Británie, kde se nájemný vrah snaží odstranit nepohodlnou dívku, která viděla strůjce tohoto plánu, a na Arabský poloostrov, kde se její otec snaží uniknout ze sevření místních teroristů. Vzrušující, událostmi nabitý děj má ovšem ještě jednu polohu. Odhaluje, jak v případě ohrožení, jestliže selhávají normy, na něž jsme zvyklí, lidé snadno a rychle ztrácejí svou slupku civilizace a projevují se těmi nejhoršími vlastnostmi, jak se davu bezradných a ohrožených zmocňuje nekontrolovatelný pud sebezáchovy v podobě ničení a bezohlednosti. Scarrow tak vytváří nejen atraktivní a mimořádně vzrušující čtení. Zároveň, a to stejně působivě, klade otázku připravenosti či přesněji nepřipravenosti člověka poradit si v krizové situaci, jež se vymyká jeho zvyklostem.

#drama
Alex Scarrow Alex Scarrow
*14.02.1966

Tardis
  5. 5. 2015, 22:47
Strhující smyšlená psychologická sonda do duše lidí, kteří čelí úpadku civilizace. Všechno nejlépe vystihuje citát: "Od naprosté anarchie nás dělí několik chodů jídla" (lépe řečeno jejich absence). Těžko říct, nakolik fikce pracuje s fakty, ale při zběžném čtení tam nic "vyloženě nevadí". Po přečtení doporučuji ještě prohlédnout tematický web komunity, která si pád civilizace připouští a dělá předběžná opatření k přežití (asi jsou to cvoci, ale je to informativní) : http://www.rozpad.cz/forum/index.php
mumin
  2. 8. 2016, 17:00
Rodinné drama, které se odehrává na pozadí katastrofy nevídaných rozměrů. Série koordinovaných teroristických útoků na ropná zařízení na Blízkém východě, v Nigérii, Venezuele nebo Ázerbajdžánu ponoří svět do temnoty a barbarství. Boj o holé přežití sbližuje odcizené manžele Andyho a Jenny, kteří si uvědomují důležitost přátelství a spolupráce v chaosem rozvrácené Anglii.

Scarrow píše svižně, čtivě, dokáže vykreslit uvěřitelné charaktery, nedělá mu problém gradace napětí a s až dokumentární precizností modeluje obraz zkázy. Příběh neoplývá originalitou, ale některé scény především z Iráku jsou přesvědčivé a emotivně mimořádně silné (vznikající přátelství mezi Mikem a Fáridem, vražda poručíka Cartera). S přibývajícími stránkami tempo zpomaluje a možná mohl autor v druhé polovině knihy některé pasáže proškrtat.

Solidní a čtenářsky atraktivní katastrofický scénář ale potápí hloupá konspirační teorie v pozadí příběhu, která přisuzuje odpovědnost za rozklad civilizace skupince mýtických "zlounů", kteří ve skutečnosti vládnou v utajení celému světu. Scarrow po většinu knihy mlží o jejich identitě a teprve v závěru odhaluje rozsah spiknutí, do kterého je nechtěně zatažena i rodina Sutherlandů. Tajemní "Oni" sice dokáží během několika hodin vyvolat chaos na celé planetě (opravdu se zkáza může šířit tak rychle?) a zjistit jejich pravou tvář nedokáží ani špionážní agentury, přesto se bojí mladého děvčete. 3,5/5

P.S. Plejáda by si měla najít pečlivějšího editora. Tolik překlepů a chyb v textu se jen tak nevidí.