Šmírák

Originální název: Šmírák

Maťa - 2002
ISBN: 80-7287-030-0

Maťa (2002) 80-7287-030-0 150

Román autora kultovní knihy "... a bude hůř" o šmírování a lidských osudech v temných dobách. (Založil/a: Khalidah)

Všivák
  18. 1. 2012, 19:15
Velice poutavá kniha. Na kterou, ale musíte mít náturu a náladu přečíst si o tom, jak to chodí u voayerů. Můžete se i zastydět, že vás to vůbec zajímá. Nebo se i trochu vzrušit, či pobavit.
frikulinka81
  6. 11. 2016, 17:47
Obsahuje spoiler spoiler Mutant, postava šmíráka, kolem nějž se točí veškerý děj. Kapitoly ze současnosti - život šmíráků (Dědek, Plížák, Běžec, Saniťák, Bohoušek) v parku - se střídají s retrospektivou, kdy je líčeno dětství, vojenské období, svobodomyšlenkářský život, vězení za tr. čin pobuřování a život po propuštění na svobodu "Mutanta" na pozadí doby - Charta 77, komunisti, udavačství. Pasáže z parku jsou psány bez jakýchkoli zábran a studu. Člověk se může až zastydět, že něco podobného čte. Není uvedeno žádné jméno, šmíráci mají přezdívky. Od strany 64, kdy začínají být do knihy vkládány autentické dokumenty a protokoly o výsleších kamarádů a kolegů, nabývá hodnota knihy na dalším rozměru. Už to není jen pornografický příběh voyera, ale i historické svědectví doby, které nezasvěcenému hodně přiblíží to, co se tu dělo v 70. letech - cenzura, zákaz undergroundu, nemožnost volného vycestování za hranice... Jména v protokolech jsou začerněna (opět anonymita). Knihu zpestřují rozostřené fotografie milenců v parku. Styl autora je čtivý, obě dějové linie jako by psali dva různí lidé.
johnnie
  25. 2. 2014, 13:35
Zvláštní příběh, který je slovy samotného autora z 95% realitou. Prostě se sešel s jedním z voyerů, nechal ho vyprávět svoje příběhy a nahrával si ho na diktafon. I ty postavy jako Bohoušek jsou prý reálné.
Jaroslaf
  6. 3. 2013, 3:35
Hodně zajímavé a originální téma. V životě jsem si nemyslel že šmíráci maj tak rafinované zařízení na pozorování dvojic a vůbec promakanou šmíráckou infrastrukturu :D Skvělý bylo jak třeba vypínali jednotlivé lampy a připravovali a zvelebovali místa který se na šmírování nejvíc hodili .) Nebo když nebylo co "vyšmírovat" jeden z nich šel vždycky za šlapkou a ostatní ho pozorovali .)) Docela by mě zajímalo jestli se Pelc opravdu plíží po pražských parcích a třeba mě někdy s přítelkyní pozoroval ve Stromovce :D Vedle jeho ...a bude hůř, asi nejzábavnější kniha .)
Vaclavka
  13. 6. 2012, 13:55
Hodnotím zpětně po letech, ale byla to kniha, která u mě smích vyvolávala i v dopravních prostředcích. 4-5*