O pokroku od boku

O pokroku od boku Originální název: O pokroku od boku aneb Jak se zdokonalujeme

Olympia - 2011
ISBN: 978-80-7376-282-7

Olympia (2011) 978-80-7376-282-7 200

Podtitul knihy: aneb Jak se zdokonalujeme

Není tajemstvím, že oblíbeným tématem spisovatele Zdeňka Šmída jsou dějiny. Tentokrát se zaměřil na ty světové, a nebyl by to on, aby je nepojal s laskavým humorem sobě vlastním a zároveň s patřičným nadhledem. A tak se spolu s ním vydáme na cestu od počátku věků až po naši současnost. Připomeneme si různé teorie vzniku světa, zejména tu biblickou, od rajských radostí dospějeme až k řeckořímské moudrosti, budeme svědky stěhování národů, křížových výprav, objevení Ameriky či dobytí říše Inků. Postupně se přeneseme do středověku a novověku, vzpomeneme zvučných jmen velikánů, jakými jsou Petr Veliký, Napoleon či Bismarck, abychom se ocitli nejprve v naší nedávné minulosti, neblaze ovlivněné světovými válkami, a hned poté v naší současné přítomnosti… Jako bonus vybral autor pro čtenáře pár sloupků, které před časem napsal do rubriky Humor v mutacích Plzeňského deníku pro západní Čechy. Čtenáři se tedy mají na co těšit.

bungalov
  3. 5. 2014, 13:38
Zajímavý nápad, jen to napsat humorně! Prolouskal jsem se do půlky knihy s vidinou, že se styl psaní už konečně změní, ale bohužel, více času tomu už dávat nebudu. Psáno jako nějaká politická kritika, kdy autor "kope" do poslanců. Autor se snaží na události dějin vzhlížet s nadhledem, avšak bez špetky chytrého humoru.