Originální název: Hordubal, Povětroň, Obyčejný život

Československý spisovatel (1971) 377
Československý spisovatel (1965) 357
Československý spisovatel (1958) 415
Československý spisovatel (1956) 475

Noetická trilogie Hordubal, Povětroň, Obyčejný život je po umělecké stránce bezesporu vrcholem tvorby Karla Čapka. I na prahu 21. století zůstává navýsost moderní a současná - nejen svým poselstvím, ale i svou mnohovrstevnatostí. Jednotlivé příběhy nemají spolu související děj ani společné postavy, nejsou spojena časovou posloupností ani vykreslovaným prostředím a jsou stylově různorodá. Společná jsou jim však některá klíčová témata, která ovšem rozehrávají po svém - strach z osamělosti, potřeba lásky a srdeční slabost, rozpor mezi všedností a poezií, touha po něčem, co nás přesahuje. V každém z nich hraje důležitou roli smrt v několika podobách (v Hordubalovi je to motiv vraždy, v Povětroni pád letadla se smrtelným zraněníma v Obyčejném životě srdeční záchvat) a tato mezní situace slouží jako impulz k hledání člověka. Všechna rozvíjejí problém možností, způsobů a cest lidského poznávání. Čapkova trilogie je mementem před zjednodušenými výklady světa, podceňováním druhého člověka, pustotou a zevšedněním života a mezilidských vztahů.

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

Jan.S.Harold
  22. 7. 2014, 13:36
Máloco mě v životě tak vtáhlo a upoutalo jako Hordubal, tu atmosféru si pamatuju do dneška včetně míst, kde jsem četl, a jak svítilo slunce. Povětroň je zase dobře zvládnuté dílo z hlediska hermeneutiky událostí, včetně limitů interpretace.
drussila
  18. 6. 2014, 13:52
Ve škole nás učili, jak velká spisovatel Čapek je... NENÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Je umný, vzdělaný a má čich na to, co se chytne (vše ověřil čas a stáda mentorů), ale velká literatura to není, vážení. Noetická trilogie bylo to jediné z beletrie, co jsem nepřečetla - neprostudovala, jedna myšlenka, která se variuje a vaří a dusí až je na vyhození... uf, jsem v půli Povětroně a nechce se mi dále.
fix.a
  6. 4. 2014, 12:41
Naprosto geniální dílo. Z Noetické trilogie u mě vede Povětroň, ale Hordubal je rovněž velmi neobyčejný netradiční skvost, který vezme za srdce (srdce, které se ztratilo...)
Kaaat
  26. 12. 2012, 20:54
Ze všech tří částí pro mě nejlepší Hordubal... Jako celek pro mě nejlepší Čapkovo dílo(bohužel jsem jich zatím moc nepřečetla)