S vlčí hlavou v erbu
Originální název: S vlčí hlavou v erbu
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Moba - 2014
ISBN: 978-80-243-5820-8

Moba (2014) 978-80-243-5820-8 358
Moba (2011) 978-80-243-4251-1 287

Je mrazivá noc, leden roku 1421, a k bráně Drkolné, malé tvrzi v podhůří Šumavy, přijíždí do sedla zhroucený a těžce zraněný jezdec... Tak začíná děj volně navazující na předešlé romány Čtvrtý králův pes a Čas vlků. Hynek Tas z Boru znovu ztrácí lásku své ženy Markéty. Ale tato ztráta nepatří k jediným. Ztrácí svůj hrádek Vlkov, vodní tvrz Blatec, syna a někde v lesích mizí i jeho vlčice Šedá. Ale Tas nepatří k těm, kteří by se vzdali bez boje. I když je mnohdy na kolenou, zůstává mu vzpřímená hlava. Zůstává mu jeho kůň Flavius, získává nového přítele, ale i tajnou lásku ženy jednoho z německých běženců, nechává se najímat jako ochránce kupeckých karavan. To vše se odehrává v době nejdramatičtějšího kvasu v království, kdy Oldřich z Rožmberka obléhá Tábor a Zikmundu Lucemburskému se podařilo dát dohromady největší kruciátu té doby a kdy se schyluje k bitvě na Vítkově. Tento středověký příběh až mrazí svojí syrovostí a zároveň poodhaluje skutečnosti jinak v literatuře málo zmiňované.

Potulný mnich
  11. 5. 2014, 10:21
Další osud Hynka Tase z Boru a jeho nejbližších se dozvídáme z téhle knihy. Tas má mnoho nepřátel a málo přátel a je opravdu zajímavé pozorovat jeho rozhodnutí, čestnost, pokoru k Bohu a k životu samému. Surovost středověku se vám otevře ve vašem pokoji, jak otevřete tuhle knihu a děj vás zavane do Českého království, kde je v těch dobách velmi nebezpečno. 95%
Noctua
  25. 7. 2014, 13:45
Další pokračování čtvrtého králova psa, králova vrahouna, studeného čumáku.... no takového toho chlapíka s velkým srdcem, krásným a marnivým koněm a se zbraní v ruce. Z pružného mladíka se stal zjizvený muž, který ale stále vládne mečem a uměním vyjednávat, stejně tak jako schopností přežít všechna protivenství osudu. Myslím, že z jeho životní filosofie, kterou formovala povinnost, věrnost a nutnost v každé situaci se postarat (je jedno o koho, nebo o co), bychom se měli dnes všichni poučit. K Hynkovi Tasovi jsem si vytvořila nadmíru kladný vztah už v první knize a ten pokračuje dál a dál. Je to prostě chlap.
V knize jsou také pěkně vykreslené charaktery různých lidí na křižovatkách osudu, kdy jde o život, o peníze nebo "jen" o ostudu. Takový literární průřez českou mentalitou, která se od doby Jana Žižky vlastně vůbec nezměnila. Stojí to za přečtení.
Kimon
  3. 11. 2015, 8:02
Protože autoři stránek nemysleli na to, že v přehledu další děl autorů by měl být i rok vydání, nabízím zde alespoň to málo, co znám z údajů "mé" Městské knihovny. Když totiž hledáte volná pokračování knihy, kterou přečtete, je těžké zjistit, která by to mohla být. Rokem vydání se čtenář snadněji a rychleji orientuje.
Niedl, František, Krajina nočních jezdců 2015
Niedl, František, Čtvrtý králův pes 2006
Niedl, František, Skleněný vrch 1989
Pivoj
  3. 8. 2016, 9:17
Trilogie o Hynkovi Tasovi má bezesporu stoupající úroveň. Byl to pro mě literární zážitek, byť jsem ještě před rokem o nějakém Frantovi Niedlovi nevěděl. Ale jeho historické romány, ale i jeho další dílka, jsou velmi poutavé. Díky.