Originální název: Jak zabít civilizaci

Eminent - 2015
ISBN: 978-80-7281-500-5

Eminent (2015) 978-80-7281-500-5 248
Baronet (2011) 978-80-7384-387-8 192

Další v sérii knížek (předchozí Sekl se Orwell o dvacet let?, Jako psa ke kandelábru, Evropa snů a skutečností) popisujících a s příměsí humoru komentujících postupnou přeměnu Evropy z civilizace demokratických národů v totalitní superstát. Jak zabít civilizaci už vnímá demokracii v Evropě jako prohranou a sleduje její pevně nastartovanou a setrvačností hnanou cestu k zániku západní civilizace. Nastiňuje ideový původ, vznik a vývoj západní civilizace, její jedinečnou a vratkou kompozici stěžejních prvků, principů a hodnot, které z ní přes všechny překážky a pokusy o zničení udělaly nejtvořivější civilizaci dějin. Táže se, co z nich nám ještě stojí za záchranu, jak by se taková záchrana ještě na poslední chvíli dala provést, nebo jak alespoň něco z jejích hodnot převést do civilizace, která se ji chystá nahradit s mírou bigotnosti a cílené krutosti, jakou západní civilizace na svém území pamatuje jen z krátkého období Hitlerova nacismu. Mezi hlavními prvky této náhradní civilizace jsou adorace nenávisti, zbožňování smrti a likvidace smyslu pro krásu, lásku, laskavost, soucit a humor, které jsou pro západní civilizaci prvky stěžejními. Ty se i zde autor pokouší zachránit, ale jeho obvyklý optimistický humor předchozích knížek zde místy přechází v humor šibeniční a mrazivý.

Kočka modrá
  27. 11. 2015, 20:23
U této knihy jsem si hrůzou vyrvala dost vlasů. Po dočtení jsem byla rozcuchaná čarodějnice s vlasy podobnými elektrickému šoku. Nejsem dějepisec, snad proto pro mě historie, pojatá tímto způsobem způsobila opravdu otřes. TOHLE by se mělo učit na školách. Faktem ale je, že komu zůstal rozum, tak pro ta správná rozhodnutí stačí mít jen úctu ke svým předkům. Historie islámu, logicky a podrobně rozebraná psychologie tamních lidí vás potom nepřekvapí. Je děsivé, že TOTO nikdo nevidí. A ještě děsivější je fakt, že autor doslova předvídá události v Paříži, přitom kniha vyšla již v září. A to ještě v novém rozšířeném vydání po letech…
John Sky
  8. 3. 2016, 10:44
Mimo jiné, autor ve své knize velice přesně vystihl přístup EU k problému migrace z islámských zemí, taktéž popsal absurdní chování europoslanců a evropských politiků. Jak systém EU funguje, vysvětluje nejmenovaný premiér takto:
„O něčem rozhodneme, necháme to chvilku tu a tam polehávat a čekáme, co se bude dít. Když proti tomu nikdo neprotestuje, protože většina lidí nerozumí, co se vlastně rozhodlo, pokračujeme v tom krůček po krůčku, až už není cesta zpět.“
Kniha na mě působila místy až depresivně. Myslím, že v souvislosti s aktuálním děním, by si knihu měl přečíst každý.