Z doktorské brašny

Z doktorské brašny

Eminent - 2011
ISBN: 978-80-7281-422-0

Eminent (2011) 978-80-7281-422-0 160

Skotský spisovatel sir Arthur Conan Doyle (18591930) je právem považován za osobnost mezinárodního významu. Nad renesanční šíří jeho zájmů a dovedností můžeme jen žasnout. Původním povoláním byl lékař, ovšem působil jako světově uznávaný spiritista, laický kazatel, historik, válečný zpravodaj, politický činitel a dokonce i jako propagátor sportu. Čtenáři dodnes milují geniálního detektiva Sherlocka Holmese, jehož stvořením položil Doyle základy soudobého detektivního žánru. Kromě toho napsal řadu povídek a románů. Z jeho kratších realistických próz jsme v této knize vybrali ty, které se věnují lékařské tématice a v nichž autor se svým typickým jemným humorem popisuje vztahy mezi lékaři a pacienty v devatenáctém století. Obraz tehdejší společnosti moderního čtenáře nepochybně okouzlí a přitažlivá historická nálada nijak neubírá povídkám na aktuálnosti: ačkoli se lékařské metody a teorie mění, bolest a strach trpícího člověka zůstávají stejné, tak jako otázky lékařské etiky, cti a zodpovědnosti.

Arthur Conan Doyle Arthur Conan Doyle
*22.05.1859 - †07.07.1930