Talent pro manželství

Talent pro manželství

Nezjištěno / Jiné - 2011
ISBN: 978-80-87474-13-6

Nezjištěno / Jiné (2011) 978-80-87474-13-6 212

Je nutné mít pro manželství specifický talent? Zpočátku příběh plyne zdánlivě lehce po povrchu, jako ve filmu Sladký život Federika Felliniho. Manželé Kristýna a Petr se vzali po studiích z romantické lásky. Na počátku věřili, že jejich vztah vydrží v milenecké harmonii navždy. Po několika letech soužití se jejich představy vzdalují realitě a oni se cítí být podvedeni. Toto že je ideál šťastného soužití? Ta únavná všednost a monotónnost, ten odpor k intimitě dřív tak milovaného člověka? Ta amputace části vlastní osobnosti? Bude to tak už natrvalo? Proč jim připadá, že jejich svobodní, ničím nesvázaní vrstevníci jsou na tom mnohem lépe? Petrův kamarád architekt Šimon žije kariérou a svobodnou sexualitou, Kristýnina přítelkyně Magda se nepřizpůsobuje a stále hledá svůj ideál. Zato oni oba mají pocit, že brzy zdegenerují. Starost o dítě a domácnost je vyčerpává. Vznikají konflikty a na obzoru se rýsuje nevěra. Petr hledá zpestřující jinakost, Kristýna si zoufá. Vysvobodí je zapovězená láska? Jejich život směřuje ke krizi. Mají se rozejít, nebo vytrvat? Kvůli dítěti, kvůli konvencím? Co bude dál? Jaký má manželství smysl?

Lenka Klar Lenka Klar
*xx.yy.1977

teite
  13. 6. 2014, 17:14
Proboha, jak může někdo přirovnávat tento paskvil k Fellinimu? (Tipuji, že anotaci si napsala autorka sama, stylu by to odpovídalo.) Když se tak zamyslím, nikdy jsem nedala knize palec dolů, u sebevětší slátaniny alespoň jednu hvězdičku za tu dřinu. Tohle "dílo" mě ale tak popudilo, že jsem se neudržela. Netuším, co to jako má být. Červená knihovna? Erotický román? Pseudofilosofické pojednání? Každopádně vychází z toho blábol, kde si třicátníci při letmé konverzaci vyměňují bonmoty typu "Manželství je jako práce, plno starostí za málo odměny." nebo "Ženy jsou zajímavý předtím, než je získáš, pak, když se ti dají, ztratí veškerý kouzlo.". Vypadá to, jako by si autorka vzala sbírku citátů o manželství a rozhodla se z nich splácat román. Výsledek má asi stejnou hodnotu jako Kameňák XY, akorát se u toho člověk nezasměje. Uff, to jsem si ulevila :-) Do přečtených knihu nepřidávám, na straně 50 jsem ji mrštila o zeď. (Promiň, tetičko, ale od této paní v knihkupectví už si opravdu radit nenechávej, až mi zas budeš chtít dát něco k narozeninám.)
Michaela Navrátilová
  1. 9. 2014, 22:22
Líbilo se mi, že v kniha byla vyprávěná z pohledu asi 4 osob. Jedna situace byla vylíčena z více úhlů pohledu. Kniha končí překvapivě dobře a závěr se mi moc líbil. Ke knize se určitě ráda vrátím.