Nemilovaná - Villette I

Nemilovaná - Villette I Originální název: Villette

Daranus - 2011
ISBN: 978-80-87423-08-0

Daranus (2011) 978-80-87423-08-0 264

Lucy Snowová vyrůstá u své kmotry, kde je jejím hlavním úkolem vychovávat malou Paulinu, dceru rodinného přítele. Když se Paulinin otec odstěhuje do Evropy, Lucy si musí hledat jiné živobytí a nastoupí jako pečovatelka. Po smrti dámy, o niž se stará, se Lucy rozhodne, že změní svůj život, a odcestuje do Evropy. Na lodi se spřátelí s mladou dívkou Ginevrou, která jí poradí, ať zkusí štěstí jako vychovatelka v penzionátu madam Beckové ve městě Villette. Nenápadná, tichá a přemýšlivá Angličanka madam Beckovou zaujme, Lucy u ní získá práci a objevuje nový svět a s ním i nové lidi: muže, jenž si říká Dr. John a snaží se získat srdce krásné, leč koketní a povrchní Ginevry, a také monsieura Emanuela, charismatického učitele literatury. Bude Villette místem, kde Lucy najde své životní naplnění a snad i velkou lásku?

Sága Villette patří společně s románem Jana Eyrová k nejznámějším a nejčtenějším knihám Charlotte Brontëové. Čeští čtenáři se s tímto dílem, které patří k vrcholům anglické literatury, dosud měli možnost seznámit jen v upravené, podstatně zkrácené verzi, nyní vychází Villette v českém překladu poprvé kompletně. Sága je rozvržena do tří dílů, z nichž každý zachycuje jednu životní etapu hlavní hrdinky.

katapultova
  5. 10. 2012, 15:44
Abych řekla pravdu, Vilette mě poměrně zklamala. Po fantastické Janě Eyrové, u níž se člověk nenudí v podstatě nikdy, přišel tento třídílný román. Chápu, že četba literatury od autora, který se proslavil jiným dílem, je vždy trochu riskantní, nicméně až na pár světlejších momentů mě nijak zvlášť neoslovila. Vykreslení postav (třeba sama hlavní hrdinka mě příliš nezaujala), ubíhání děje (místy trochu pomalé, některé situace mi k románu nesedí), proměna vztahu hrdinky k jejímu hrdinovi (pro mě skoro nereálná), to vše skládá mozaiku knihy, kterou čtenář poměrně snadno přečte, nicméně nějaký hlubší dojem v něm nezanechá.