Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Pád říše římské

86%
4 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Pád říše římské
Autor:
Originální název: The Fall of the Roman Empire
Poprvé vydáno celosvětově: 1985

Nejnovější vydání:
BB art - 2010
ISBN: 978-80-7381-770-1
Počet stránek: 208
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 9x v přečtených
v knihovně 8x v knihovně
k přečtení 7x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
BB art (2010) 978-80-7381-770-1 208

Po zhroucení sovětského impéria roku 1991, při rostoucím významu Dálného východu a hrozbě, že tento posun stvrdí světovou nadvládu Ameriky, jsou příčiny, jež vedly ke katastrofálnímu pádu a zničení říše římské, významným poučením i pro dnešní západní svět. Ve svém fascinujícím a úzkostlivě přesném historickém přehledu zkoumá Michael Grant minulé události s tak hlubokou jasnozřivostí, že tím nejen vrhá zcela nové světlo na poutavé děje minulosti, ale osvětluje nám i podstatu mnoha našich současných problémů a vyhlídek do budoucnosti.

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Richie
80% 80% 80% 80% 80%
  13. 4. 2014, 19:12
Pád západořímské říše byl v dějinách světa natolik významnou událostí, že se zkoumáním jeho příčin zabývalo již nespočetné množství historiků a spisovatelů.
Také Michael Grant velmi přehlednou a čtivou formou podává rozbor hlavních příčin a důvodů, které nakonec vedly k zániku této říše. Celkem popisuje 13 oblastí či problémů, které v souhrnu vedly ke zhroucení systému státní správy i obrany říše před útoky barbarů. Kniha je psána srozumitelným jazykem, autor nezabíhá do přehnaných podrobností, ale přesně vystihuje jádra problémů, které se v pozdním období říše nahromadily.
Vysvětlit důvody pádu tak ohromné říše není jednoduché, Grantovi se to ale podařilo výborně.
Gallienus
80% 80% 80% 80% 80%
  2. 6. 2015, 10:36
Po přečtení se s autorem shodnu na většině co napsal, nicméně pád impéria nenastal v období o kterém píše, ale ve chvíli, kdy Konstantin udělal z křesťanství dominantní náboženství. Od této chvíle se toto náboženství šířilo jako rakovina a ostatní problémy byly jen příznaky této nemoci. Řím v době republiky také čelil hordám barbarů (Cimbrové, Teutoni), vedl brutální válku s Kartágem (někdy doslova genocidní), ale zvítězil (v té době také byla korupce, rozdíl mezi chudými a bohatými byl ještě tristnější). Otázka je proč vyhrál, vždyť v samotné Itálii byla jen menšina obyvatel s římským občanstvím a republika se musela spoléhat na italické spojence, přes tyto rozdíly tu byla jistá pospolitost, hrdost, která zabránila pádu republiky i ve chvílích, kdy byl Hanibal doslova před branami. Základní ctnosti jako byl Fides, Dignitas, Humanitas (byly to základy římské nadřazenosti a arogance, to uznávám) jsou po nástupu křesťanství zapomenuty. Přitom nejhorší bylo to, že v době Konstantinova rozhodnutí nebylo křesťanství dominantní náboženství (max. 20% obyvatel vyznávalo tuto víru), dostávalo se do střetu s ostatními náboženskými spolky a vyhrálo, protože mělo státní podporu a lidé rezignovali na život jako takový a zaměřili se na život po životě, což bylo kontraproduktivní.
Netvrdím, že měli být Římané epikurejci, ale původní bohové, Mithra, či jiná božstva nezpochybňující loajalitu by zajistila impériu dlouhodobější přežití, možná i jistou formu trvalé existence.
VaclavB
80% 80% 80% 80% 80%
  21. 4. 2015, 10:24
Proč padla Západořímská říše? Jednoduchá otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Grant se snaží odpovědět co nejpečlivěji, erudovaně a přitom nezůstává na povrchu. Poctivě se drží historických pramenů a nefabuluje, jako mnozí vysvětlovači historie. Přitom jeho zpráva je jasně dekódovatelná - říše se rozpadla, protože nebyla jednotná. Postupně odhaluje nejednotnost ve všech vrstvách římského lidu. Dobrá práce.