Sikorski - Spiknutí - Na stopě vrahů polského generála

Sikorski - Spiknutí - Na stopě vrahů polského generála

Jota - 2009
ISBN: 978-80-7217-589-5

Jota (2009) 978-80-7217-589-5 448

Atentát nebo nešťastná nehoda? Před více než 60 lety byl vytažen ze Středozemního moře u Gibraltaru vrak letadla s tělem generála Sikorského a dalších osob, které s ním absolvovaly poslední let. Od této doby jsou neustále vedeny diskuse o tom, co bylo příčinou katastrofy. Tadeusz Kisielewski na základě počítačové analýzy letu letadla Liberator Mk II AL 523 a doposud nepublikovaných pramenů tvrdí, že premiér polské vlády v emigraci nezahynul nešťastnou náhodou, ale že byl zavražděn. Díky nově nalezeným archivním materiálům autor podstatně rozšiřuje znalosti o lidech, kteří zapříčinili Sikorského smrt. Představuje poutavý a překvapivý obraz politického a špionážního bitevního pole v době II.světové války, sleduje kroky vrahů i jejich mocipánů. Stopy vedou do Kremlu, od britského MZV a také do prostředí polské rozvědky.

Gallienus
  14. 6. 2015, 19:23
Tuto knihu nebudu hodnotit, nejsem si totiž jistý, zda jsem četl skutečně literaturu faktu, nebo jen výplody něčí mysli. Jedna autorova teorie šílenější než druhá, dost mě u této práce mrzela takřka nulová poznámková práce ze strany redakce nakladatelství Jota. Většinou se div nepřetrhnou, aby nějakou poznámkou neobjasnili názor svůj či naší akademické obce a najednou skoro nic. Autora neznám, je to jeho první práce co jsem četl a přiznám se, že problematika tajných služeb a okolnosti úmrtí generála Sikorského, mě nikdy moc nezajímali, proto se těžko mohu k tomuto tématu vyjádřit a hodnotit jej. Nicméně informace v knize (netroufám si říci fakta) mi připadají dosti mimo realitu, no ale možná se pletu a rád prozřím, až Británie za několik let otevře své archivy, třeba pak budou dedukce p.Kisielewského pravdou.