Originální název: The Tailor of Panama

Mladá fronta - 2011
ISBN: 978-80-204-2294-1

Mladá fronta (2011) 978-80-204-2294-1 423
Alpress (1998) 80-7218-147-5 391

Panamy. Harry Pendel je majitelem krejčovské firmy, jejímiž dveřmi procházejí všichni, kteří ve Střední Americe něco znamenají. Záhadný a požitkářský Andrew Osnard je špion pocházející z Etonu. Jeho tajná mise má dva hlavní cíle – pozorně sledovat politická jednání ohledně převzetí panamského kanálu Američany a zároveň získat pro sebe pohádkové jmění. A Osnard ví o Pendelovi víc než Pendel sám o sobě…

Fabienne
  27. 1. 2012, 12:11
V tropické Panamě bylo docela obyčejné páteční odpoledne - až do chvíle, kdy Andrew Osnard vpadl do dílny Harryho Pendela a prohlásil, že si chce nechat ušít oblek. Když přišel, byl Pendel jistá osoba. Když odcházel, byl týž Pendel osoba úplně jiná. Celkový čas, který mezitím uplynul: dvacet sedm minut.
"A samozřejmě teď," pokračoval Pendel, obratně unikl Osnardovu pohledu a usmál se na druhou stranu sálu, "teď si starouš Miguel užívá svoje poslední jaro, jak já tomu říkám. Ve své profesi to vidím každou chvíli. Jeden den je člověk úplně normální, obyčejný, v práci od devíti do pěti, dobrý manžel a otec, dva obleky do roka. Pak je mu padesát a ze dne na den se přižene pro dvoubarevné kalhoty z jelenice a kanárkově žluté sako a jeho manželka mi volá, jestli jsem ho neviděl."
"No, možná by vás vzali. Máte mizernou pověst. Svého druhu šarm. Bilingvální, pokud jim bude vyhovovat španělština. Řekl bych, že nemůžete nic ztratit, když to zkusíte.
"National Trust?"
"Ne, ne. Špioni. Tumáte. Vezměte si to do tmavého koutku a vyplňte neviditelným inkoustem."

Panamský krejčí je špionážní román. No co byste si pod tím představili? Něco napínavého - přinejmenším. A tak jsem byla velmi překvapená, když jsem zjistila, že je to úplně jiné. Občas vtipné, nenáročné (pro někoho možná nudné). Někde jsem četla, že je to vlastně satira. Budu si muset sehnat nějakou další knihu (knihy) Johna Le Carré, ať toho mám k posouzení víc.