V temném zrcadle

V temném zrcadle

Volvox Globator - 2011
ISBN: 978-80-7207-799-1

Volvox Globator (2011) 978-80-7207-799-1 432

Nejznámější sbírka klasika hororového žánru obsahuje pět příběhů, které spojuje postava vypravěče, německého okultisty doktora Hesselia, který příběhy předkládá jako zápisky o svých pátráních. Nejznámějším z příběhů je „Carmilla“, který definoval základní atributy upírského hororu ještě před Stokerovým „Draculou“. Příběh krásné upírky a jejího mírně lesbického vztahu s její obětí se stal i předlohou pro několik filmových hororů. Kniha vychází v češtině poprvé od roku 1925 v nezkráceném vydání v původním překladu Františka Bommera. Sbírku doplňuje esej Alfréda Višného odkrývající prameny, ze kterých Le Fanu čerpal, a dokládající, že komtesa, jež se stala předobrazem Carmilly, skutečně kdysi ve Štýrsku žila a její příběh má s Le Fanuovou povídkou mnoho společného.

jehlaspichlas
  10. 1. 2012, 18:24
Příběhy tohoto irského autora se mi docela líbili, jen to plznil nepovedený překlad ze začátku 20. století od Fr. Bommera, mi dělal (pro člověka zač. 21. století) problémy. Strašná stylistika, neutálé opakování slova patřil - jako by neexistovalo jiné synonymum jako viděl, shlédl, pohlédl, stejně tak jako zájmeno ono, onamo, ona, které se vyskytuje snad na každém řádku stejně tak i v překladu Alexandrijského kvarteta od Lawrence
Durrella. Každopádně, kdo nečetl Carmillu, vřele doporučuji, ale v jiném překladu, ačkoliv vím, že se tímto archaickým jazykem před více než sto lety mluvilo.
Evina Kalousová
  30. 9. 2016, 11:50
Pro mě byla tahle knížka obrovské očekávání, ale po přečtení obrovitánské zklamání. Překlad hrozný, styl psaní ještě horší. Nejlepší z toho byla snad ta Carmilla, ale ani ta nebyla žádný trhák. Takže hodnotím dvě hvězdy, aspoň za tu krasavici Carmillu. Jinak souhlasím s tím, že by se hodil jiný překlad.