Bezejmenné město a jiné povídky

Bezejmenné město a jiné povídky

Aurora - 1998
ISBN: 80-85974-46-0

Aurora (1998) 80-85974-46-0 253

Howard Phillips Lovecraft zemřel dřív, než druhá světová válka stačila naplnit mnohé z jeho vizí nepředstavitelných hrůz, ale čtenáři by přesto měli vědět, že to je jeho stín, tak dlouhý a hubený, a jeho oči, tak temné a puritánské, co leží na téměř veškeré významné hororové literatuře, která od té doby byla napsána. Jsou to ty oči, ze starých podobizen, které stále ještě visí v mnoha domech Nové Anglie, černé oči, které jako by hleděly zároveň ven i dovnitř. Oči, které jsou neustále upřeny právě na vás.

Sestavil Ivan Adamovič.
Povídky:
- Věc na prahu (The Thing on the Doorstep)
- Bezejmenné město (The Namelles City)
- Pes (The Hound)
- Stín nad Innsmouthem (The Shadow over Innsmouth)
- Dědictví Peabodyů (The Peabody Heritage)

Teoretické práce:
- Historie Necronomiconu (A History of the Necronomicon)
- Soupis některých základních hrůzostrašných motivů používaných v nadpřirozených příbězích
- Návrhy pro psaní příběhů
- Nadpřirozená hrůza v literatuře (Supernatural Horror in Literature) (Založil/a: Judyth)

HPL
  28. 2. 2015, 14:54
Tak touhle knihou jsem s Lovecraftem začal. Jójó, to jsou vzpomínky... O Innsmouthu jsem se už rozepsal jinde, tak se jen zmíním o Bezejmenném měste. V příběhu se toho sice moc nestane, ale atmosféra je naprosto pohlcující (četl jsem na pláži u moře, a stejně jsem se cítil stísněně). A když hlavní hrdina konečně najde své "kamarády", tak něják mi připomínali zergské hydralisky (ikdyž tak samozřejmě nevypadají.
Povedená sbírka.
PS: Dodatky na konci jsou super, každý svým vlastním způsobem.
psychoklara
  25. 2. 2014, 12:48
Věc na prahu byla velmi chytlavá a čtivá. Bezejmenné město mě zaujalo svou snovostí, která donutí čtenáře maximálně zapojit fantazii. Povídka Pes mě příliš nenadchla a přes Stín nad Innsmouthem jsem se přenesla jen těžko - zdlouhavé popisy úniku z místnosti do místnosti a potom ze samotného města mě opravdu nebavily a příběh tak ztratil veškeré kouzlo. Oproti tomu Dědictví Peabodyů byla příjemná laskominka na závěr.

Fascinuje mě, že Lovecraft dokáže napsat napínavý a děsivý příběh, přestože vývoj děje trochu prozradí dopředu. Žádné velké leknutí na závěr se nekoná, za to člověka od prvních stránek provází neustálé mrazení v zádech...
Kanci
  7. 5. 2013, 14:49
Lovecraft mě bohužel vůbec nezaujal, četla jsem od něj jen tyto povídky a nevím, zda si od něj ještě něco přečtu
Tomáš Fiurášek
  8. 5. 2015, 20:19

Než se vyjádřím ke svému klenotu v knihovničce, neboť jsem si vědom toho, že kniha vyšla v omezeném nákladu a díky problémy s autorskými právy je dnes již téměř k nesehnání, rád bych upozornil že recenzi knihy budu věnovat hlavně její druhé části a sice „Nadpřirozené hrůze v literatuře“. Pokud jde o recenzi na povídky – všechny mé recenze naleznete zde, na CBDB u Lovecraftových sešitových spisech, kde hodnotím každou povídku jednotlivě.
Nadpřirozená hrůza v literatuře a jiné texty –druhá část knihy.
Tato část knihy začíná chronologickou linií zvanou Historie Necronomiconu. Ta mne obzvláště zaujala, autor skutečnost své knihy korunoval daty s překlady a jmény a arabskými originálními názvy této smyšlené knihy. Troufám si říci, že tahle kratičká práce je jakýmsi hlavním pilířem žánru fantasy (specifičtěji si troufám říct – urban fantasy.)
Po „Historii Necronomiconu“ můžeme přečíst „Soupis hrůzostrašných motivů užívaných v literatuře“ v kterém můžeme (pokud jsme pisálci) najít ne jednu inspirativní myšlenku a ne jedno inspirativní téma, které nám Lovecraft pro příklad sepsal.
Po tomhle soupisu následuje osnova pro sepsání příběhu a velice užitečné rady při psaní příběhu. Nutno říci, že je to jistým pokladem pro začínající pisálky, neboť přesně určuje stanovy, kterých by se měl příběh držet a ačkoli jsou zde jisté pilíře do kterých autor „vpasovává příběh“ – sám nezapomíná připomenout, že nepatří mezi nejhlavnější pilíře a že pravé pilíře si člověk musí utvořit v hlavě sám. (Jsou-li vůbec zapotřebí).
A nyní již přichází na řadu samotná studie „Nadpřirozená hrůza v literatuře“.
Přečetl jsem již opravdu mnoho diplomových a bakalářských prací zbývající se rozvojem gotického románu v literatuře a rozvojem hororu ale doposud mne žádná nezaujala jako tahle, téměř sto let stará práce. Ačkoli jsem musel číst některé věty dvakrát, abych je pochopil (díky Lovecraftovu téměř básnickému slohu), je tohle dokonalý souhrn vývoje literárního hororu od minulosti po „současnost“ (chápejte jako současnost autorova období). Nejen že budeme uchváceni neuvěřitelnou autorovou sečtělostí, ale také budeme odkazování na mnohá kvalitní literární díla a projdeme „skrz chronologickou liniii hrůzy“. Autor celou tuhle studii započíná svým malým pojednáním o strachu a působením strachu a sám vynáší na povrch otázky, které nejednoho člověka donutí přemýšlet. Tahle studie se nedá číst bez papíru a tužky s odkazy na různé autory/příběhy a zvlášť dobře si dovoluji zhodnotit práci českých překladatelů, jež si dali záležet na tom, a vypsali česky přeložené díla zmíněná v „Nadpřirozené hrůze…“. Tohle je dokonalý návod nejen na to, jak sestavit hrůzostrašný příběh ale i velice originální studie zkoumající nejen literu ale i působení strachu na lidskou duši a spousty užitečných odkazů na umělecká díla. Nemohu hodnotit jinak než 100% - kdybych mohl, hodnotil bych 1000%. DOPORUČUJI – pokud se Vám ke knize podaří dostat…
Les_pulpinos
  28. 12. 2012, 15:18
Další skvělé povídky vynikajícího autora, především Věc na prahu (trochu mi svým pojetím připomněla hororový snímek Klíč) a Stín nad Innsmouthem!! Oceňuji i druhou část knihy, zejména pak seznam zmiňovaných knih, které vyšly i v českém překladu.