Exodus

BB art - 2014
ISBN: 978-80-7507-023-4

BB art (2014) 978-80-7507-023-4 560
BB art (2006) 80-7341-931-9 559

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského ... (Založil/a: magda.smilkova)

Leon Marcus Uris Leon Marcus Uris
*03.08.1924 - †21.06.2003

vladislaus
  5. 6. 2013, 16:08
Izraelci měli také divoký západ, jako američané. Jejich pionýři a kovbojové místo s indiány bojovali s Araby a zůrodňovali poušť. Fascinující historie, která pro mne byla obrovskou neznámou. Hvězdičku ubírám za tu červenou knihovnu, kterou autor do knihy zakomponoval ( viz anotace ).
Pett
  9. 3. 2015, 1:05
Ach, téma mi tolik připomnělo mojí milovanou Ženu, která prchá před zprávou...
Ač zde jsem si musela zvykat na židovské superhrdiny a jednu absolutně nesympatickou hlavní hrdinku, což mi občas nervy podrásalo... ale... pokud se dokážete odprostit od té "lacinější" povrchnosti, tak má příběh přeci jen obrovskou sílu... vyvolá ve vás otázky, touhu vědět víc... opravdu to všechno proběhlo tak černobíle? Jedni jsou jen zlí a druzí jen dobří, chvílemi máte až pocit neuvěřitelnosti... padá do vás spousta informací a vy máte potřebu pátrat dál, jak to tedy doopravdy bylo... jste šokováni, znechuceni... pohlceni...
Ta atmosféra vás doslova přiková a po kouscích vám krade klidný spánek... protože i kdyby tohle byla "jen" prožidovská agitka, tak někde přeci takto lidé opravdu žili a bohužel stále žijí... v zoufalství svádějí každodenní boj o svojí holou existenci... a ve stejné chvíli je nám pohodlným "v peřinách" opět něčeho málo a jsme nespokojení s tím či oním...
Ta bezmoc, smutek, oddanost a síla mi budou dlouho rezonovat v mysli...
Kebab Bursa
  25. 12. 2013, 9:09
Jedna z nejpoučnějších knih, které jsem v poslední době četl. Tohle období světových a aspoň málo i našich dějin nám ve škole zapomněli připomenout. A možná zapomínají i doposud.
23.44
  23. 7. 2012, 19:14
Výborné. Příběh, historické souvislosti, skvělý literární styl. Musíte číst a číst... pokud vás zajímá židovská historie, nebudete zklamáni.
dalimoni
  20. 11. 2012, 0:54
Rozsáhlé, místy téměř literatura faktu, místy klasický román s milostnou zápletkou. Hodně informací o dějinách ŽIdů, hlavně z minulého válečného století. Autor trošku dost "naddržuje" ŽIdům, ale to je předvídatelné. Každopádně se kniha čte dobře, i když to není klasický román.
ondrej_plevak
  22. 8. 2015, 13:33
"Toto je příběh o znovuzrození národa, který se po staletích vyhnanství a ponižování vrátil do své vlasti, aby tu z krví nasáklého písku vytvořil kvetoucí zahradu, vysněný stát Izrael."

Opravdu silný příběh o odhodlání a odvaze, od kterého se dá jen těžko odtrhnout. Líbilo se mi využití vztahu Kitty a Bena Canaana jako ústřední linky knihy, kolem které se všechno točilo. Zajímavé přiblížení cesty Židů zpátky "domů", která ani v současnosti zdaleka není uzavřenou kapitolou...
colossus
  10. 11. 2010, 11:30
Souhlas s předchozími komentáři. Vskutku jde o poutavý příběhu vzniku státu Izrael. Kniha se mi však zdála málo objektivní (příliš prožidovská). Chtělo by to podobně raženou knihu z druhé strany, kvůli porovnání :-)
Agátta
  18. 3. 2016, 22:30
Tak tahle vás chytne a nepustí a vy jí rádi odpustíte "dokumentární" pasáže... A za Čechy se tu stydět nemusíme :-)
John Sky
  12. 2. 2016, 11:53
Kniha ve mě zanechala hluboký dojem, spolu s mnoha historickými fakty, o kterých jsem dosud neměla ani páru, byl zarážející přístup Británie k problematice týkající se Palestiny.
Strhující děj, prolnutý tragickými osudy hlavních hrdinů, byl dech beroucí, ale díky tomu také člověk mnoho pochopí a je nucen stále se zamýšlet nad dosavadním pohledem na svět i na sebe samého. Autor má můj velký obdiv.
Guernica
  3. 2. 2014, 20:07
Odvážní, charakterní a nezdolní Židé versus primitivní, krvežízniví a podlí Arabové... ok, je to čtivé a dozvíte se dost o historii vzniku Izraele, ale formou prožidovské propagandy, která se ani nesnaží být nenápadná. Ve škole mě povinná socialistická literatura díkybohu minula, ale takhle nějak si představuju budovatelské romány. Jistě, Židům se stala v minulosti spousta křivd, otázka Palestiny ale tak černobílá jako holocaust a pogromy není a tyhle soudy nemají v literatuře s faktografickými ambicemi místo. A ten milostný příběh, to je taky druhá liga.
foxterier
  9. 6. 2013, 17:54
Skvělá kniha, kterou jsem četla na jeden zátah.Musím říct,že já, jako tak trochu antisemitka, asi musím přehodnotit svoje myšlení a vážit si tohoto houževnatého n árod,nu mýliti se je konečně lidské.A je lépe prohlédnout ,než setrvávat v omylu.
Eso
  17. 4. 2011, 23:41
Neuvěřitelně čtivá knížka, která je navíc i velmi faktografická. Není ji, co vytknout. Jen tu poslední oběť si mohl Uris odpustit. Jinak jak píše COLOSSUS také se mi zdála místy moc prožidovská.
DB
  24. 12. 2010, 19:46
Líbilo se mi podání příběhu. Několik souvislých dějů postupně splynuly v jeden. Nejsem příliš informovaný o židovské historii a proto nemohu posoudit historickou přesnost. Jedna věc je jasná, kniha je velice poutavá a chytlavá.
noski
  4. 12. 2010, 9:34
Mr. Tříska to napsal výborně, jen poopravím - z knihy můžete pochopit celou židovskou historii, nejen onen blízkovýchodní konflikt. Doporučím zde ještě jednu knihu: Chaim Potok - Vyvolení (http://www.cbdb.cz/kniha-8743-vyvoleni-the-chosen), kterou jsem přečet kdysi dávno, otevřel ji znovu po přečtení Exodu a stálo to za to. Mimochodem, byl jsem zděšen přístupem Britů k řešení židovské otázky (o čemž jsem dosud moc nevěděl) a potvrdil si, že židovský národ je skutečně ten nejmlácenější na světě a je hanba, že s tím dodnes musí bojovat.
jasta
  28. 5. 2010, 23:38
Naprosto souhlasím. Skvěle a poutavě napsaná kniha,ve které jsem se navíc dozvěděla hodně nového o tom, co všechno předcházelo vzniku státu Izrael. Tyto skutečnosti, o kterých se bohužel málo ví, mě dokonce dovedly k přehodnocení mého stanoviska k současnému izraelsko-palestinskému problému. Román byl v roce 1960 i zfilmován,s Paulem Newmanem v hlavní roli.Kniha je ale mnohem lepší, doporučuji raději přečíst.
Mistr Tříska
  30. 4. 2010, 17:58
neuvěřitlná kniha, díky které krásně pochopíte celý konflikt na blízkém východě mezi izraelem a jejich sousedy. čtivě, napínavě, historicky správně, prostě skvělá kniha