Umělecké kovářství

Umělecké kovářství Originální název: Umělecké kovářství

Grada - 2010
ISBN: 978-80-247-3273-2

Grada (2010) 978-80-247-3273-2 216

Záměrem publikace je podat ucelený přehled o stavu uměleckého kovářství u nás. Vlastním jádrem i přínosem publikace je kapitola o současné uměleckokovářské tvorbě. Ta je nově zpracována na základě obnoveného souboru ukázkových prací. Této kapitole logicky předchází výklad o historickém vývoji kovářství a o slohových proměnnách, které ovlivnily kovářskou tvorbu od nejstarších dob po dnešek. Na ústřední téma pak navazuje přehled pracovních postupů, užívaných technik a technologického vybavení kovářských pracovišť. Následuje pojednání o oborech příbuzných a s kovářstvím souvisejících, které je rozšířeno o historii a popis technologicky zajímavé výroby japonských mečů. Celý text v závěru doplňuje výklad vybraných pojmů a přehled autorů, jejichž práce jsou v publikaci uvedené. V ukázkách prací dali autoři tentokrát větší prostor užité řemeslné tvorbě v poměru k tvorbě volné a podali tak pravdě bližší obraz toho, co dnešní umělecký kovář v souvislosti s požadavky trhu v této oblasti podnikán í zhotovuje.