Královna vzduchu a temnot

Královna vzduchu a temnot
Originální název: Královna vzduchu a temnot
Poprvé vydáno celosvětově: 1992

Laser - 1992
ISBN: 80-85601-28-1

Laser (1992) 80-85601-28-1 150

České vydání bez původního zahraničního originálu.

Kdo z fanoušků science fiction by neznal Poula Andersona, autora série o Strážcích času či románů Zlomený meč, Tři srdce a tři lvy, Kosmičtí křižáci či Loď na milión let. Patří k u nás nejznámějším a nejvydávanějším SF spisovatelům, ve světě byl znám jako autor neobvykle dlouhé řady kvalitních románů a povídek. Ano, povídková tvorba zaujímala v jeho literární kariéře skutečně důležité místo. Právě povídky mu vynesly většinu literárních ocenění, včetně těch nejprestižnějších – Huga a Nebuly. Dodnes se však v českém překladu objevila pouze jediná sbírka nepočítáme-li tématické soubory o Strážcích času. Jde o soubor tří prestižními cenami odměněných povídek. Není proč váhat, máte-li rádi Poula Andersona či dobrou science fiction vůbec.

- Královna vzduchu a temnot (The Queen of Air and Darkness)
- Lovcův měsíc (Hunter's Moon)
- Není smíru s vládci (No Truce With Kings) (Založil/a: Tanmut)

HELLBOY-DB
  17. 1. 2015, 16:56
- Královna vzduchu a temnot (The Queen of Air and Darkness) --- (1971) --- 80%
- Lovcův měsíc (Hunter's Moon) --- (1978) --- 60%
- Není smíru s vládci (No Truce With Kings) --- (1963) --- 40%

První dvě povídky jsou si dost podobné, ale jako lepší se mi zdá ta o únosech dětí, ke kterému dochází dosud nepoznanými tvory na kolonizované planetě. Co se týká závěrečné, odehrávající se v postapokalyptické Americe za občanské války, námětem ani zpracováním mě moc nebrala. Na to, že všechny tři se honosí nějakou cenou, je to jen na ===60%.