Originální název: Lords and Ladies
Poprvé vydáno celosvětově: 1992

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-435-2

Talpress (2012) 978-80-7197-435-2 698 Knihy Malí bohové a Dámy a pánové vyšly jako jedna.
Talpress (1997) 80-7197-103-0 399

V Lancre bude horká noc svatojánská - den letního slunovratu a všude v obilí, ale i v jiných porostech se objevují prapodivná kola.
Magráta Česneková - čarodějka se má vdávat a na svatbu jsou pozvány různé delegace, mezi nimiž nechybí samozřejmě výprava mágů ze Neviditelné univerzity.
Jak to dopadlo se dozvíte v již čtrnáctém díle Zeměplochy.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  9. 5. 2013, 9:41
Tuhle Pratchettovu knihu jsem četla dost dávno, takže její děj si moc nepamatuju. Co si ale pamatuju je, že jsem se u ní výborně bavila.
Asi si ji v dohledné době zase přečtu.
Tanmut
  18. 10. 2014, 23:06
Důkaz toho, že by Pratchett dokázal napsat velice temné fantasy.

Čarodějky se z tropů vydali domů aplikovat zažité autorovy tropy.

Na doporučení pana překladatele (Claymore mine → (ehm) → Claymorova mina) jsem si znovu (a dvakrát) přečetl Sen noci svatojánské, aby mi něco neuteklo, ale jediné, co jsem tím získal, byl trochu větší odstup od příběhu.
Už tak nejkomplexnější postavě Zeměplochy, Esme Zlopočasné, zde přibylo několik vrstev, takže si ji čtenář pomalu může vysochat u sebe doma, aby jí tam mohl poklízet, leštit cedulku "JÁ NEJSEM MRTVÁ" a tak.
Ze všech existujících podání Elfů, na která jsem narazil, se mi toto líbí nejvíc; Pratchett opět skloubil několik zeměplošských umweltů dohromady a ono to funguje naprosto skvěle: knihovník v Lancre, co víc si přát.

MÁM VELKÝHO UTAHOVÁKA
prkali
  2. 2. 2013, 20:19
"Bonk, kuš kráme, klink...
Stařenka Oggová neměla koupelnu, ale co měla, to byla velká vana z pocínovaného plechu, která obvykle visela na velké skobě zatlučené zvenčí do zadní stěny jejího záchodku. Teď ji táhla dovnitř. Byla už skoro na konci zahrady a cestou vanu otloukala o různé stromy, zdi a zahradní trpaslíky.
Na ohništi měla postavené tři obrovské černé konve s vodou. Vedle nich měla připraveno půl tuctu ručníků, žínku z přírodního vlákna, kus pemzy, mýdlo, další mýdlo, kdyby se jí to první náhodou ztratilo, sběračku na lovení pavouků z vody, gumovou kachničku s promáčknutým zobákem, napůl plnou vody, dřevěnou škrabku, velký kartáč na záda, malý kartáč na záda a kartáč na dlouhé násadě, kterým dosáhla i do těch nejnedosažitelnějších proláklin, bendžo, jakousi věc s trubkami a kohoutky, jejíž účel nikdo neznal, a láhev tělového šamponu Klačské noci, jehož jediná kapka spolehlivě odstraňovala i olejové nátěry.
Břinnk, třísk, dzoinnk"

anebo romantika ala Terry (terrymantika?):

"Ty jsi naživu?" vypravil ze sebe v té chvíli Výsměšek.
"Tak a tady vidíte, co dokážžže univerzzzitní vzzzdělání," řekla Bábi, která si masírovala unavené ruce a očividně se dostávala do normálu, "Stačí, kdyžžž si sednu a pár minut mluvím, a tihle vysokoškoláczzi okamžžžitě pozzznají, žžže jsem nažžživu."
Tojaheva
  12. 2. 2016, 11:20
Báječná, skvělá, vtipná. Příběhy čarodějek se mi líbí nejvíc. Je pravdou, že mi dost knih ještě k přečtení zbývá, ale tohle je jedna ze srdcovek.
Bernadette
  8. 9. 2016, 21:35
Děj trošku pokulhává, ale... Bábi, Bábi, Bábi... pokud jste si ji ještě nestihli oblíbit v některé z předchozích nebo následujících knih s čarodějkami, tady si ji oblíbíte určitě. A pokud jste ji měli rádi už předtím, tady si ji zamilujete. Ve své podstatě docela smutná záležitost, ale... "někde to určitě dopadlo dobře."
wwwhisk@s
  27. 6. 2013, 18:48
Další skvělá kniha s dalším skvělým námětem, další porce skvělé zábavy. Jako vždy. Tetokrát je to parodie na "tolkienovské" elfy a Sen noci svatojánské (a možná ještě na něco jiného, na co jsem zatím nepřišla). Jako vždy vřele doporučuju.
antoniana
  11. 2. 2015, 13:30
Skvělá zábava, chvílemi jsem se o Esme Zlopočasnou bála. Velmi mě potěšilo, že se zde opět objevil Casanovlez:
"Tak druhý nejlepší?"
"Ale já se vážně snažím"
Magráta nám začíná dospívat v čarodějku :)
svenny
  6. 11. 2012, 22:11
Myslim, ze to je jedna z prvnich knih, kde je kvestor NU sileny a autor si to poradne vychutnava, takze vtipnych situaci je opravdu dost. K tomu prispiva jeste originalni pojeti Elfu a pritomnost magu z NU (vc. Knihovnika) a carodejek z Lancre, coz je opravdu uderna kombinace.

"Ty fazole jsou rozvarene, ty starej papriko!"
Zelda knihkupec
  26. 3. 2014, 21:31
Opět trvalo tak 200 stran než se děj pořádně rozjel ale pak to stálo za to. Terryho elfové jsou výborní, Magráta a její tažení na Královnu elfů taky bylo skvělé a spousta dalšího také. Celkově se jedná o dobré čtivo až na ten rozjezd...
NiennaTasartir
  18. 10. 2013, 17:34
Jedna z nejlepších "Zeměploch" všech dob. Opravdu zajímavé a netradiční pojetí elfů, což se mi i líbilo, ovšem koupel Stařenky Oggové či Tanec Sv. Morrise mě fakt dostaly!
Budulman
  22. 1. 2013, 19:44
Začínám mít knížky s čarodějkami nebo mágy pana Pratchetta čím dál tím víc rád.
Trochu (hodně) jiný pohled na elfy... a musím říct, že to funguje.
A knihovník, ten je bez konkurence :o)
Cort
  3. 11. 2009, 19:19
Velice zajímavé pojetí Elfů, kdy Pratchett boří takovou tu zaběhnutou image hlavní síly dobra inspirovanou Tolkienem, a kdy z Elfů udělá naopak sadistické maniakální psychopaty s velice zvrhlým chápáním našeho světa. A jako je to tak tohoto autora zvykem, udělá to navíc s takovou grácií, že to čtenáři vlastně ani nepřipadá divné...