Jsem v tom!

Jsem v tom!

Podtitul: Rady pro nastávající maminky - Těhotenství, porod a první dny s miminkem

Vašut - 2010
ISBN: 978-80-7236-735-1

Vašut (2010) 978-80-7236-735-1 304

Co se se mnou a mým ještě nenarozeným miminkem děje během devíti vzrušujících měsíců? Jaké zdravotní potíže se mohou objevit? Jak probíhá normální porod? Co se stane, když přece jen nastanou problémy? A pak: Co mě čeká v prvních dnech s miminkem? Na všechny tyto otázky vám odpoví kniha „Jsem v tom!“. Podrobně, odborně a s empatií. Autorky pomáhají nastávajícím maminkám svými znalostmi porodních asistentek a doplňujícími metodami přírodní medicíny, informují ale i o prostředcích a cestách klasického lékařství – se všemi jeho technickými možnostmi. Tato kniha chce provázet ženy po čas těhotenství, porodu i šestinedělí až po konec laktace – a nabídnout jim při tom pomoc při rozhodování o jejich zcela osobní a správné cestě. Základem všech informací a tipů v této knize jsou nejaktuálnější výsledky vědeckých výzkumů.

jatox
  2. 3. 2016, 14:09
Knihu jsem teda nepřečetla úplně celou, ale nakonec jsem zdolala vlastně velkou část knihy, tak si budu nárokovat k ní něco napsat.
Je sice moc hezký, že autorky tak nějak uznávaj a připomínaj občas pomoc alternativníma způsobama, ale nepočítejte s tím, že byste se dozvěděli něco extra konkrétního. Spíš je to: může vám taky pomoct homeopatie, akupresura, blabla, takže si najděte odborníka a zajděte za ním. Celkově je kniha (jak už to bohužel u tohohle typu literatury bejvá) plná strašáků, co se může přihodit. A tak po přečtení získáte možná pocit, že není možný prožít těhotenství a období po porodu nějak normálně, natož samotnej porod:D Jako já to chápu, že je docela dobrý se zmínit o probémech, který ženy v těhlech období sužujou. Na druhou stranu to zabírá fakt velkou část knihy a případný rady, který jsou na danej problém nabídnutý, mě často moc nepřesvědčily. Ale zase neříkám, že by tam nebyla spousta fajn tipů.
Některý rady byly bohužel pro ČR dost naivní a nereálný, hlavně popis porodní praxe teda moc přizpůsobenej českýmu prostředí není. I když je ftipný, že někdy tomu nejsou přizpůsobeý ani český publikace (viz. třeba K porodu bez obav). Takže se dozvíte, jak se "už spousta věcí dělá jinak, než dřív", nerutinně a bohužel pro nás je to ještě asi vzdálená budoucnost.
Ohledně porodu se vlastně moc tipů taky nedozvíte, zvlášť těch proveditelnejch v průměrný český porodnici. Pak akorát výčet všech možnejch katastrof, co se můžou stát. Je moc příjemný si třeba přečíst, co všechno zvyšuje riziko syndromu náhlýho úmrtí. Ve výčtu nechybí riziko přehřátí dítěte. Tak jsem se dozvěděla, že má mimino spát ideálně v 16-18° (sakra, jako, wtf? v tom bych zmrzla i já, natož dítě bez termoregulace!), a představila si, jak by musely matky minulý léto celou dobu trnout hrůzou, že jim umře dítě na to, že maj v bytě už x tejdnů 30° se stojícím vzduchem, a co teprv děti žijící jižnějc? No já vám teda nevim... Docela by mě zajímalo, jak ty studie "výzkumy ukázaly, že riziko k tomu a k tomu zvyšuje až čtyřikrát tohle a tohle", probíhaly.
Docela fajnčást knihy je devět měsíců tejden po tejdnu - změny v těle matky a vývoj dítěte. Zajímavý teda je, že třeba to, co se jak kdy vyvíjí, je na x místech uvedený úplně jinak, ale co už:))
No, takže... k nějakýmu celkovýmu přehledu asi ucházející, ale sáhla bych spíš po něčem jiným. I je to vlastně docela zbytečně dlouhý, myslim si.
khoiba
  25. 6. 2015, 11:35
I když je kniha napsaná německými autorkami, je přizpůsobená českým podmínkám,což bývá u hodně podobných knih nejčastější problém. Nechybí tak informace např. o vyšetřeních a postupech v ČR. Kniha se čte velmi dobře, kapitoly na sebe navazují a vše působí jako vyprávění zkušené porodní asistentky kamarádky. Najdete zde hodně obrázků např. se cviky, manipulací s dítětem atd. Důležité informace jsou ve zkratce přehledně vyznačeny v rámečcích. Opravdu doporučuji, skvělou formou osvětlí všechny nejasnosti ohledně těhotenství, porodu a šestinedělí.