Jmenuji se Červená

Poprvé vydáno celosvětově: 1998

Argo - 2007
ISBN: 978-80-7203-945-6

Argo (2007) 978-80-7203-945-6 497

Jednoho zimního večera roku 1591 je v Istanbulu zavražděn přední iluminátor rukopisů a nyní k nám promlouvá ze studny, kam vrah hodil jeho tělo. Jeho hlas se ale ztrácí v koncertu ostatních hlasů, mezi nimiž figurují mistři sultánovy malířské dílny, knihař Kara a jeho milenka Şeküre, dohazovačka Ester, Strýc Efendi i mince, červená barva, smrt, pes nebo třeba strom. Každý z nich předkládá svůj pohled na svět a snaží se nás přesvědčit o své pravdě a je jen na čtenáři, jaký obrázek si z tohoto napínavého příběhu poskládá. Román je vrcholným dílem tohoto tureckého nositele Nobelovy ceny za literaturu (2006). (Založil/a: java)

Orhan Pamuk Orhan Pamuk
*07.06.1952

Ive
  29. 11. 2016, 15:18
První kniha, u které jsem přeskakovala nudné pasáže. Normálně to nedělám, ale tohle prostě nešlo! Příběh mě nezaujal, zápletka taky ne, s žádnou z postav jsem se nedokázala ztotožnit a nikdo mi tam nepřišel sympatický. Styl autora je tak nějak plytký, svět istanbulských miniaturistů byl bezesporu zajímavý, ale když na každé druhé stránce čtete rozsáhlý popis nespočtu miniatur nebo bájných příběhů z dob neurčitých, prostě...přeskakujete. Rozuzlení celé záhady mě vůbec neuspokojilo. Za mě musím bohužel říct: 500 stran utrpení.
culi
  2. 1. 2012, 14:34
Příběh je pěkný a vlastně ty reálie s těmi miniaturami taky, minimálně je to zajímavé. Na můj vkus je kniha zbytečně rozvleklá a nečte se úplně snadno...neustálé omílání výjevů z nakreslených prastarých miniatur mě vlastně pak už rozčilovalo. Kdyby byla kniha o 200 stran kratčí, hodnocení by bylo o vyšší.