Jmenuji se Červená

Poprvé vydáno celosvětově: 1998

Argo - 2007
ISBN: 978-80-7203-945-6

Argo (2007) 978-80-7203-945-6 497

Jednoho zimního večera roku 1591 je v Istanbulu zavražděn přední iluminátor rukopisů a nyní k nám promlouvá ze studny, kam vrah hodil jeho tělo. Jeho hlas se ale ztrácí v koncertu ostatních hlasů, mezi nimiž figurují mistři sultánovy malířské dílny, knihař Kara a jeho milenka Şeküre, dohazovačka Ester, Strýc Efendi i mince, červená barva, smrt, pes nebo třeba strom. Každý z nich předkládá svůj pohled na svět a snaží se nás přesvědčit o své pravdě a je jen na čtenáři, jaký obrázek si z tohoto napínavého příběhu poskládá. Román je vrcholným dílem tohoto tureckého nositele Nobelovy ceny za literaturu (2006). (Založil/a: java)

#drama  #beletrie
Orhan Pamuk Orhan Pamuk
*07.06.1952

culi
  2. 1. 2012, 14:34
Příběh je pěkný a vlastně ty reálie s těmi miniaturami taky, minimálně je to zajímavé. Na můj vkus je kniha zbytečně rozvleklá a nečte se úplně snadno...neustálé omílání výjevů z nakreslených prastarých miniatur mě vlastně pak už rozčilovalo. Kdyby byla kniha o 200 stran kratčí, hodnocení by bylo o vyšší.