Mocným navzdory

Originální název: Mocným navzdory

Prostor - 2008
ISBN: 978-80-7260-186-8

Prostor (2008) 978-80-7260-186-8 404

Třetí část mapuje kontakty mezi československým a západoevropským studentským hnutím. Zabývá se otázkou, jak přijímali českoslovenští studenti ideové podněty radikálně levicového protestního hnutí na Západě a jeho stoupence, k nimž právě studenti často patřili, a také reakcí západoevropského studentského hnutí na reformní proces v Československu. Poslední, čtvrtá část je věnována studentské radikální levici v Československu, podrobně líčí především osudy členů Hnutí revoluční mládeže, kteří se mezi prvními postavili nastupujícímu normalizačnímu režimu, za což byla řada z nich uvězněna. Publikace vychází ze širokého spektra literatury i pramenů a je vybavena bohatým obrazovým materiálem.

ceBBek
  5. 10. 2011, 11:24
Pažout se v tomto díle zaměřuje především na studentské hnutí v záp. Evropě, přičemž největší pozornosti se dostává ČSSR a SRN. Trochu mě však zamrzelo, že není větší prostor věnován ideovým zdrojům z USA, kde bylo toto hnutí nejsilnější. Některé části knihy jsou pro mě jako laika dosti nezajímavé, ale v souhrnu tuto práci považuji za velmi dobrou.