Tao míru - Poučení ze Starověké Číny

Tao míru - Poučení ze Starověké Číny

Nezjištěno / Jiné - 2010
ISBN: 978-80-7349-213-7

Nezjištěno / Jiné (2010) 978-80-7349-213-7 256

Wang Čen uvažoval nad otázkami: jak můžeme najít pravý pacifismus, takový, který ukončí konflikty, dříve než začnou? Jsme vůbec schopni napravit své sebedestruktivní tendence? Pro odpovědi se obrátil k pozoruhodnému zdroji: nebyly to teorie o lidské přirozenosti a vláda konfucionismu a buddhismu, které převládaly, ale Tao-te-ťing, který jako filozofický pilíř taoismu po více než tisíc let byl často považován za mystický, kvietistický a nihilistický, ale Wang Čen v něm objevil kosmologickou oporu pro model lidské společnosti a pro vysvětlení dynamických konfliktů. Jak Wang Čen přijímal jeho model, uvěřil, že může vést k pravému posílení každodenního světa politické reality. Jeho vlastní interpretace starobylého klasického díla jsou citlivě rozvedeny překladatelem Ralphem Sawyerem, vedoucím badatelem čínské válečné historie.