Merde! Rok v Paříži

Merde! Rok v Paříži Originální název: A Year in the Merde

Albatros - 2007
ISBN: 978-80-00-01647-4

Albatros (2007) 978-80-00-01647-4 264

Stephen Clarke je britský novinář a spisovatel píšící pro francouzskou mediální skupinu v Paříži. Merde! Rok v Paříži je téměř pravdivý záznam událostí, které se mu přihodily nebo nepřihodily během deseti let, kdy žil ve Francii - podle toho, kdo klade otázku. Původně knihu vydal v nákladu 200 výtisků a chtěl ji prodávat přes svou webovou stránku, rozdávat přátelům nebo využít jako palivo při barbecue konajícím se při oslavě dobytí Bastily. Po čtení v Kanadském knihkupectví v Paříži a recenzích v tisku se však kniha stala takovým bestsellerem, že Clarke zanedlouho musel napsat pokračování. (Založil/a: cahia)

Barabura
  28. 12. 2011, 8:19
Kniha mě velice pobavila. Frantíky moc nemusim a kniha přesně shrnuje důvody proč. Autor s humorem popisuje jejich přirozené neřesti i řesti.
togaf
  19. 12. 2011, 7:51
Přes všechny ty stávky a lenochy si Paříž prostě musíte zamilovat. Stejně jako "tradiční nepřítel Francie" Anglosas :) Celé je to velmi vtipné, takže nedoporučuju číst v MHD. Jinak je to ale skvělá oddechová knížka, ať už máte rádi Francii nebo ne.
Keatin
  6. 7. 2016, 16:43
Zasmála jsem se, né, že né, odsejpalo to, bylo to svižné, hlavní hrdina mi byl sympatický. Do Francie jsem zavítala jednou, s Francouzi jsem měla ale co dočinění v rámci svého pobytu v Anglii, takže se mi připomněly neustálé jazykové obtíže v komunikaci s nimi ...v tomto ohledu bylo, vše popsané, opravdu trefné.
Rames
  6. 8. 2016, 15:50
Víc než knihu mi toto dílko připomnělo deníček mladého muže který hledá vzrušení a dobrodružství. Je to mírně veselé , lehce kritické, umírněně erotické a hlavně zavánějící britskou sebechválou.
teola
  17. 11. 2014, 13:48
V autobuse mě museli považovat za narušeného jedince - byly chvíle, kdy jsem se neudržela a musela jsem se smát nahlas. Výborná oddechová kniha, která pouze lehce klopýtá v závěru.
Bloodym
  4. 12. 2013, 18:58
Život v Paříži očima Angličana. Střetnutí těchto dvou odlišných národů slibovalo zábavu a tento slib kniha splnila. Vůbec se nedivím, že se stala bestsellerem.
venpazz
  24. 7. 2013, 22:03
Nechápu, proč se to stalo bestsellerem. Není to úplně špatný, občas se u toho člověk pousměje, jednou, možná dvakrát se zasměje nahlas, ale to je tak vše. Jako oddechovka ok, je to svižný, rychle se to čte. Já se ale těšila na popis francouzských neduhů, místo toho jsem bohužel četla plky nadrženého Brita, které mě osobně zas tak nezajímaly. Před tím mě nikdo nevaroval, tak jsem asi čekala víc.
Ailees
  11. 2. 2012, 20:02
Ve Francii jsem nikdy nebyla, takže nedokážu posoudit, nakolik je kniha pana Clarka pravdivá, nebo ne. Je velice zajímavě psaná a musím přiznat, že jsem se občas i bavila. Bohužel opravdu jenom občas. Časté popisy sexuálních zážitků hlavní postavy mě dost iritovaly a po čase i vydatně štvaly. Po přečtení velice příznivých recenzí jsem knížku koupila a stále lituji vyhozených peněz. Za tuhle snůšku drbů to vážně nestojí.
vanous95
  9. 2. 2014, 18:10
Já jsem se bavil a vcelku rozumím tomu, proč je tato kniha bestsellerem. Podobně oddychové knížky dneska prostě letí. Clarke mě zaujal především zábavně zpracovanou tematikou rozdílností Francouzů a Angličanů a suma sumárum asi nemám co vytknout.
gabin
  9. 11. 2012, 12:04
Docela čtivé i vtipné, teď ještě aby nějaký Pařížan, obyvatel třeba Azurového pobřeží nebo Francouz odkudkoli napsal něco o Londýně potažmo o Anglii, to bych se asi uchechtala! Doufám, že by se mu podařilo udržet tempo a vtip až do konce, což Mr. Clarke až tak nesvedl a další díly už jsou spíše slabé a posléze i otravné....
Peter.Melon
  10. 5. 2014, 14:37
Zábavně pojatá kniha.Docela mě pobavila.Je to dobrá kniha.Autor je celkem bystrý.Stojí za přečtení...
Makulenka
  12. 5. 2016, 14:40
Vtipné postřehy a komentáře francouzských stereotypů - v porovnání s těmi angglickými. Bylo to výborné dovolenkové čtení.
Alaglesia
  2. 10. 2015, 20:02
Paříž jsem navštívila v době, kdy jsem očekávala s nastávajícím manželem prvního potomka, takže mé dojmy z ní nebyly dvakrát valné. Všude smrad (to asi mé těhotenství), špína (asi stávkovala uklízecí četa) a davy šílených turistů (já nebyla šílená :-)). Přesto jsem s chutí sáhla po této knize a opravdu se u ní pobavila. Především mě zaujala rozdílná mentalita Angličanů a Francouzů, shánění bytových prostorů a neustálé stávky různých odborů. Myslím, že je to zajímavý a vtipný úhel pohledu na život v Paříži.
VA
  21. 9. 2013, 12:29
Tato kniha určitě nebude patřit k mým oblíbeným, ale docela jsem se sem tam pobavil. Abych pravdu řekl, čekal jsem od toho více.
Ilunka
  6. 9. 2013, 15:41
Kdysi jsem přečetla kousek z Už zase skáču přes Merde! a tak jsem to chtěla vzít pěkně od začátku. Pocity rozporuplné. Četlo se to vcelku dobře, ale spíš než líčení vtipných historek to na mě působilo, jako by se chtěl autor pochlubit, kolik vtipných narážek na Paříž má v rukávu. Po asi třiceti stránkách vráceno do knihovny.
LaBrume
  4. 12. 2012, 0:40
Studuju francouzštinu, zbožňuju ten jazyk, obdivuju kulturu a všechno francouzské a nedám dopustit na anglický humor. Kniha se mi dostala do ruky někdy po prvním semestru studia francouzštiny, v momentě, kdy jsem všechno francouzské, a hlavně francouze, ze srdce nesnášela. Takže mi skvěle sedla. Skoro až hystericky jsem si při jejím čtení vylévala zlost a skvěle jsem se pobavila.
Marta007
  24. 9. 2015, 16:02
Kniha byla napsaná zhruba v době, kdy jsem strávila několik měsíců na stáži v Paříži. Jsem za tuto dodatečnou zpětnou vazbu velmi ráda. Taky se mi nepodařilo v řeznictví koupit 20 deka hovězího a po dvaceti minutách jsem odešla s nepořízenou, a to jsem jednotlivá slova ve francouzštině říct uměla. A když jsem si říkala, že Paříž není město módy, jako spíš město hoven, nebyla jsem očividně jediná. I v několika dalších ohledech kniha přímo popisovala mé vlastní zkušenosti, což mě nesmírně potěšilo. Děkuji. A je to vtipné. I když to v závěru trochu ztrácí.
laile
  5. 8. 2015, 12:24
Uzasna a vtipna kniha, ktera pobavi a prenese do mista deni. U knihy jsem se mockrat zasmala a kniha tak splnila svuj ucel.
Dakhe
  16. 10. 2012, 18:29
Styl autorova vyprávění, jeho popis zážitků a pohled na lidi a jeho okolí mě vytáčel do té míry, že jsem knížku znechuceně odložila už po pár stránkách. U mě propadák.
remember
  8. 4. 2011, 8:58
Takhle nějak si představuji Francii a hlavně Paříž! Skvělá kniha, výborný námět je vidět, že to psal novinář. Knihu jsem četla na doporučení a rozhodně toho nelituji.