Z hlubin věků

Z hlubin věků

Eminent - 2010
ISBN: 978-80-7281-339-1

Eminent (2010) 978-80-7281-339-1 152

V češtině dosud nepublikovaná kniha Z hlubin věků obsahuje kratší prózy z období starověku a středověku, které se týkají důležitých momentů v dějinách lidstva, například odchodu Římanů z Británie, dobytí Kartága, šíření křesťanství, hunského tažení do Asie a Evropy nebo vzniku islámu. Vzhledem ke svým rozsáhlým znalostem historie a také cestovatelským zkušenostem podává A. C. Doyle obraz doby s detailní přesností a literárně ho rozvíjí do té míry, aby přiměl čtenáře uvažovat v širších souvislostech. Tyto jedinečné povídky jsou aktuální dodnes, protože přinášejí hluboké sondy do mechanismů moci a poskytují silné náměty k zamyšlení nad morálkou a duchovními kořeny novodobé společnosti.

Arthur Conan Doyle Arthur Conan Doyle
*22.05.1859 - †07.07.1930

Myrddin33
  11. 12. 2016, 20:48
Nebylo to vůbec špatné, Doyle psal o obdobích, která jsou blízká mému zájmu a i o místech a událostech, které mě baví. A ač to bylo opravdu příjemné čtení, nemohu to hodnotit lépe, protože se jedná z mého pohledu spíše o takovou oddychovku a ve srovnání s knihou "Z říše tajemství" to je opravdu slabší. Nejvíce se mi asi líbila povídka Soutěž, která byla i hezky zakončená a krásně ukazovala pokrytectví některých vládců. No a samozřejmě zajímavá byla i Červená hvězda, i když jsem tam spatřoval jednu chybičku a to že si Muhammad a jeho první věřící vezli s sebou knihu, tedy Korán, ale ten byl redakcí upraven do knižní a závazné podoby až za třetího chalífy Uthmána. (Ale to je jen drobná a asi nevýznamná nepřesnost.) A moc mi tam tedy dobově neseděla povídka Stříbrné zrcadlo, ale byla zajímavá.
Kniha je z mého hlediska takovým oddychem na cesty nebo chvíle odpočinku. A plný počet si zasluhuje grafické zpracování obalu. :)