Hypnoporod

Hypnoporod

Triton - 2010
ISBN: 978-80-7387-364-6

Triton (2010) 978-80-7387-364-6 240

Česká republika patří k zemím, kde se většina žen porodu bojí. Často nemají jiné přání, než ho mít rychle za sebou. To první, co většinu dnešních žen v souvislosti s porodem napadá, je vědomí rizika a hrůza z bolesti. Autorka neprosazuje hypnoporody za přítomnosti odborného hypnotizéra, nýbrž vede každou jednu ženu ke schopnosti autohypnózy. Nejde tu o nic víc než o nejhlubší uvolnění, relaxaci, vnoření se do vlastního těla za současného odpojení racionálního vnímání, které umí spolehlivě zastavit jak orgasmus, tak spontánní porodní proces.
Možná s autorkou nebudeme ve všem souhlasit, přesto připomíná podstatné. Těhotným a rodícím ženám skrytou moudrost a sílu jejich těl a těm, kdo o nastávající matky pečují, důležitost respektu a empatie.

jatox
  13. 6. 2016, 16:26
Nevim, jestli to nastávajícím matkám, který chtěj rodit v porodnici tak úplně celou věc usnadní:D Ale jako jo, nabytý vědomosti a techniky a vůbec především ten celej pohled na věc můžete využít často i tak. Ale nutno říct, že se to úplně nesetkává s porodní praxí u nás. Žel bohu. Ale snad se to pomalu nějak posouvá. Každopádně prostě pokud připustíte, že ten akt porodu není úplně věc, kterou vůbec nemůžete mít ve svejch rukou, tak je to při nejmenším docela uklidňující. A pokud ty metody zkusíte, věřim, že to může pomoct:)

Těžko říct, jestli část o historii porodů, a tedy historii toho, proč si jakože myslíme, že má porod bolet a pak taky bolí, věrohodná, podložená. Ale určitě na tom něco bude, což i zkušenosti mnoha žen, který rodily bez blesti, dokazujou. Základní teze teda zní, že porod vlastně bolet nemá, a pokud jo, je to tím, že nějak blokujeme jeho přirozenej průběh, přičemž na vině je především strach, zažitý očekávání, že to bolet má atd. No ale hlavně ten strach. V knize je i popsaný, co to z fyziologickýho hlediska způsobuje a naopak co způsoběj věci, který zdárnýmu průběhu napomáhaj. (I když jako nemám žádný lékařský vzdělání na to, abych mohla případně oponovat. Někdo takovej by se asi spoustě tvrzením bránil… aspoň ta zažitá praxe tomu napovídá.) No a těžko říct, jestli to není trošku nadsazený. Ne, že bych nevěřila, že to opravdu vůbec bolet nemusí, ale zase si myslim, že spousta žen to nebrzdí strachem, věří, že to bude ok atd., a stejnak tam je bolest jako kráva:D Tak že by to zažraný očekávání v podvědomí? Hm, měly by se na to udělat nějaký mega výzkumy..:)
Několikrát se v knize opakuje formule ve smyslu, že to jako doladíte na kurzu hypnoporodu, tak úplně nevim, jestli to tady funguje. Ale každopádně existujou kurzy, který podobný věci slibujou (viz. web V. Vojáčkový apod.) Ale i tak v knize najdete několik fakt konkrétních tipů – dech, polohy a hlavně způsoby, jak se dostat do uvolnění. Metody dechu mi teda přišly dost neproveditelný ve smyslu, jak si autorka představovala, že prodloužim výdech, tušim. Je to čistě můj asi i fyziologickej problém, ale při zkoušení těch dechovejch věcí mi bylo dost nepříjemně, takže jsem si nacvičila kulový:D No a některý ty metody na uvolnění jsou lepší, některý horší… každýmu asi vyhoví něco jinýho. Je fakt, že by se to celkově dalo napsat stručnějc a že se autorka docela i opakuje, ale nějak mi to tady moc nevadilo, spíš jsem to brala jako terapii opakováním trošku:D

No, shrnuto podtrženo, pokud patříte mezi ty, který akt porodu nevnímaj jen jako nutný zlo, který je prostě potřeba přetrpět – nebo o to víc, pokud to tak vnímáte, ale vnímat nechcete – doporučuju přečíst. Vždyť jde o jeden z přinejmenším nejsilnějších, ale taky nejhezčích, nejemotivnějších a nejmystičtějších zážitků v životě, kterej zažijete jen párkrát. Tak je na místě z toho vyždímat co nejvíc, ne?:)
Nynka
  3. 12. 2012, 14:23
Velmi povzbuzujici kniha o relaxaci a uvolneni, ktera predstavuje porod v prirozene podobe - bez bolesti a stresu. Vice takovych uklidnujicich knih pro nas v ocekavani, prosim! :)