Lovec draků

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Leda - 2009
ISBN: 978-80-7335-175-5

Leda (2009) 978-80-7335-175-5 384

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve více než padesáti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Podle knihy byl natočen i úspěšný film. (Založil/a: cahia)

Khaled Hosseini Khaled Hosseini
*04.03.1965

vladislaus
  3. 6. 2012, 17:25
Na začátku mne kniha pohltila, afgánské reálie jsou pro nás cizí a vše bylo pro mne dost nové a zajímavé. Po příletu hlavního hrdiny do USA však přišla dost nuda a na závěr jsem nemohl uvěřit autorovu zpodobení únosu hrdinova synovce od Talibánců.
Tiwala
  27. 7. 2015, 11:09
Opět se potvrdilo, že to, že se kniha líbila všem ostatním, nutně neznamená, že se bude líbit i mně. Kniha nebyla rozhodně špatná, ale dle mého názoru na druhou stranu ani ničím výjimečná. :)
achilles
  12. 11. 2014, 21:15
Obdivuji autory, kteří dokážou s takovou úctou a citem psát o své zemi a to i přes tu hrůzu a bolest. Krásný příběh, zejména to dětství dvou bratrů. Tuto knihu zařazuji mezi knihy, které mi zůstanou v hlavě.
Ducii
  8. 4. 2016, 13:53
Velmi smutný a zároveň krásný příběh. Takový, kdy ač nemáte rádi klišé a happy-endy, přejete si celou dobu, aby to dopadlo jinak. Aby všechno bylo dobře, jenže všechno je špatně a když to to vypadá nadějně, zase je to špatně. Od Hosseiniho jsem četla jako první Tisíce planoucích sluncí, což se mi moc líbilo a tato kniha se tomu vyrovná. Nezklamala. Obě jsou mnohem lepší než A hory odpověděly..
LadysR2
  24. 1. 2013, 23:45
Vynikající!!!! Neříkám, že bych se v knize dozvěděl něco o kořenech všech nesvárů a problémů Afghánistánu, natož o kořenech Talibanu, ale přesto píšu vynikající. Tento naprosto subjektivně napsaný příběh nechá jen na čtenáři, co si z něj chce vzít. A to mám rád. A po přečtení knihy jsem vážně rád, že jsem Čech. Protože naše problémy jsou sice závažné, ale ne existencionální
ROB33
  19. 11. 2014, 14:14
Pro mě byl zážitek, číst tuto knihu. Brilantní vyprávění, dojemné, poutavé, strhující a velmi čtivé. Častokrát jsem zapadl jakoby do děje a cítil jsem se já být Amírem, především začátek byl v tomto směru vyjímečný. Oblíbil jsem si jak Amíra tak i Hasana a moc jsem si přál, aby se po letech setkali, což se bohužel nestalo. Zajímavé bylo dozvědět se něco i o historii Afgánistánu.
Jokolo
  17. 9. 2013, 21:32
Krásně citlivý příběh. Nejen to, že kniha je o vztazích, rodině a důležitých lidských hodnotách, ale bylo velmi zajímavé proniknou alespoň na chvíli do naprosto jiné kultury, než je ta naše a vidět, jak se žilo jinde.
Jsou tu krásné charaktery. Opravdu krásné. A to je pro dobrou knihu potřeba, krom velkých dějových zvratů. No jo, těch je tu taky hodně! Co vlastně tahle kniha ještě potřebuje?
Nic. Je dokonalá.
VaclavB
  10. 2. 2015, 13:51
Kniha mně vtáhla a nepustila až do konce. Afghánské prostředí nepůsobí vůbec cize - naopak. Autor pracuje s velkým citem a tam, kde by jiná kniha měla tendenci nudit, tak naopak roste čtenářova zvědavost a respekt. Strhující dílo o vině, strachu a osvobozující síle odpuštění sobě samému, které je někdy těžší než odpustit nepřátelům.
Alaglesia
  29. 9. 2013, 11:18
Po přečtení Tisíce planoucích sluncí jsem s nadšením sáhla i po tomto titulu. Začátek byl vynikající a četba strhující, v půlce knihy nastal zvrat, dějová linie už neměla takový spád, byla to docela nuda. Návrat hrdiny do rodného Kábulu, a to co se tam odehrávalo, už knihu nezachránilo. Proto hodotím pouhými 60%.
Aratar
  22. 11. 2015, 9:11
Afghánistán viděný očima rodilého Afghánce mě naprosto nadchnul. Přiznám se, že spojení války a krutosti mám v hlavě s touto zemí tak pevně zakořeněné, že mi nikdy vlastně nepřišlo na mysl, že před mnoha a mnoha lety existoval v Afghánistánu také mír. Dojemný příběh plný vzestupů a pádů.
Pihtipudas
  6. 1. 2014, 15:13
Jedna z nejlepších knih, co jsem doposud četla. Kniha, která ve mně jako čtenáři vyvolala nejvíc emocí, ohromila mě, dojala, pohltila. Nemá slabá místa a Hosseini si jedinou knihou vydobyl místo v mém srdci.
Adam Walder
  1. 3. 2014, 21:36
Za prvé, Khalid Hosseini je geniální spisovatel. Příběh vykreslí tak, že se před Vámi odvíjí jako živý, máte pocit, že tam jste, věříte každé slovo a dýcháte s hlavními hrdiny. Kniha je neskutečně kvalitní a je to jedna z mála těch, kterou si budete i po letech dobře pamatovat. ALE za druhé. Autorovi silně vyčítám jednu věc. Kniha má velice tragický nádech, čtení působí občas téměř fyzické utrpení. Děj knihy je v několika okamžicích tak smutný a pohnutý, až mám pocit, jako by si autor bral čtenáře jako rukojmí a nutil ho trpět spolu s hlavními hrdiny. Několikrát během čtení jsem se neubránil slzám. Kniha útočí na nejhlubší a nejniternější city, vyrve vám je z těla, zmačká jako použitý papír a hodí do propasti ze které není návratu. Jedná se každopádně o mistrovské dílo, jehož čtení ale není s ohledem na smutný děj takový požitek, jaký by mohl být, kdyby byl autor ke svým postavám o něco milosrdnější.
Trina1
  29. 1. 2011, 16:22
Naprosto se ztotožňuji s komentářem HALAlÍ, k němu už není co dodat. Je to nádherná a velmi smutná kniha, skvěle napsaná. Přečetla jsem ji jedním dechem za pár dní.
Halalí
  16. 11. 2010, 18:57
Pro příběhy dvou bratrů jsem měl vždy nějakou slabost, ani nevím proč. Hosseini je pro mě navíc lákavý tím, že své příběhy zasazuje do země svého původu (Afghánistán). Země, které jsme zvyklí označovat jako „třetí svět“ (také nevím proč) aniž by se většina „západních občanů“ snažila jakkoliv pochopit mentalitu tamějších obyvatel, či alespoň trochu nakouknout do tamní historie. Zkrátka jen
konstatujeme, že se tam kdesi v poušti pořád střílí a lidé trpí hladem, i když se za to stydím, tak vlastně nejsem jiný. Hosseini mě tedy potěšil, zavedl mě do těchto bohem (pardon Alláhem) zapomenutých končin. Prostředí Pákistánu a Afghánistánu je nejspíš poněkud zidealizováno, i přesto se na pozadí brilantního příběhu čtenář dozví mnoho o radikálním hnutí Tálibán, o občanské válce a hlavně o kultuře a mentalitě, která se od té naši západní diametrálně liší. Pokud čtenáře příliš nezajímá dění v Afghánistánu, tak se může „jen“ volně nechat unášet strhujícím, poutavě (chtělo by se napsat „Dickensovsky“) vyprávěným příběhem, na který nikdo hned tak nezapomene.
Juditha
  16. 1. 2016, 17:35
Nádherná, tesklivá a smutná kniha, krásný příběh ze země, kde jsou základní práva tak omezována. Film nebyl podle mého názoru vůbec schopen zachytit atmosféru knihy, stojí za to si ji přečíst.
jvaclavik
  25. 4. 2014, 9:02
Čtivá knížka ze zajímavého prostředí Afganistánu. Zobrazuje silný příběh a poměry v posledních desetiletích - od zlatých časů, přes sovětskou okupaci až po občanskou válku a krutou vládu Talibanu.
kutikk
  23. 12. 2013, 7:57
Kniha je velmi čtivá, určitě doporučuji k přečtení, ale jednou mi to stačilo. Líbilo se mi přiblížení afghánské situace, ale u knihy jsem postrádala napětí, vše mělo až moc rychlý spád a předvídatelný konec.
modi
  8. 9. 2012, 8:01
Khaled Hosseini, Tisíce planoucích sluncí; Lovec draků
Ildefonso Falcones, Ruka Fátimy

Ruka osudu nebo taká ruka Fátimy pochází ze světa arabské víry. Podle legendy krásná vezírova dcera ochránila svého otce před zákeřným šípem. Otrávený šíp bohužel uvízl v její dlani a způsobil jí smrt. Od té doby Arabové věří, že Ruka Fátimy chrání před nemocemi a zlými silami.

Nejsme třeba všichni nacionalisti, ale přece jen si mnozí z nás říkají, jací jsme borci, že patříme k té jediné správné, takzvané křesťanské západní civilizaci, a třeba ti muslimové, ty jejich zvyky a islám, no hrůza ...
Parkuju svoje auto pod šeříkem, který si v poslední době oblíbily sršně z blízkého lesa. Včera na mě jedna nedopatřením spadla, došlo ke střetu civilizací, panika a strach. Chvíli to trvalo, ale nakonec jsem sršni setřepal, rozdupal a tak zvítězil. Ve větvích zabzučelo, upaloval jsem domů. Večer jsem se náhodou dočetl, že sršní jed je mnohem slabší, než od včelky (kterou bych se pokusil zachránit, a bodnutí bych risknul). Tak vznikají mnohé konflikty: z neznalosti, nepochopení a strachu. Prostě muslimové, sršni, indiáni nebo vlci, všechno jedno, setřást a rozdupat, než nás to sežere. Jednou z vesmíru přiletí něco velkého a všechny tyto naše starosti budou pod jeho rozlišovací schopnosti…
V románu Ruka Fátimy (Andalusie, druhá polovina 16. století) se dozvíme spoustu zajímavého o muslimech a jejich střetech s křesťany čtyři sta let po vyhnání muslimů ze Španělska. Romány Tisíce planoucích sluncí a Lovec draků (Afganistan, současnost) zachycují i nesmiřitelný boj různých národnostních skupin (sunnité a šiité) a vznik Talibánu. Navíc se jedná (přes to všechno) o nádherné milostné romány a holkám můžu slíbit, že budou plakat…
cenevrec
  6. 3. 2012, 20:11
Neskutečně poutavý příběh. Přečetla jsem to na jeden nádech a u poslední stránky jsem se neubránila slzám. Perfektně napsané. Zařadila jsem tuto knihu jako nejlepší, kterou jsem zatím četla.
vlastavlas
  27. 3. 2015, 8:06
kniha zajímavá,dobře se četla,příběh poutavý,ale asi jsem čekala víc.předtím jsem četla A hory odpověděly a to se mi upřímně líbilo o.dost víc.ale je to věc názoru samozřejmě. jinak je to moc hezká kniha.doporučuji
MarionL
  6. 12. 2016, 12:58
Z knihy jsem byla původně nadšená, nyní skoro 2 roky po přečtení se mi zdá, že autor příliš tlačí na city a že měl děj občas mezery , platí i o sluncích.
Greny
  9. 6. 2015, 21:40
Číst tuto knihu bylo něco naprosto neuvěřitelného. Již dlouho se mi nestalo, že bych hltal řádky, tak jako u tohoto románu. Něco o afghánské kultuře jsem již věděl z vyprávění lidí, kterí se do Afghanistánu v poslední době vyskytovali, ale toto mi neskutečným způsobem rozšířilo přehled o této neskutečně zajímavé zemi, kultuře.
Makyyy
  29. 5. 2015, 11:25
Musim souhlasit s ostatnimi pozitivnimi komentari.Kniha se cetla sama a po asi 50. strane jsem ji odkladala jen na nezbytne nutnou dobu. Mam rada stastne konce,jsem rada,ze navzdory tomuto vicemene smutnem pribehu vse dopadlo sice predvidatelne,ale dobre. Knihu zarazuji do oblibenych a urcite si od pana spisovatele prectu i jine dilo.
lesky
  20. 6. 2012, 0:25
Krásný, lidský příběh plný emocí o tom jak těžká a strastiplná cesta vede k odpuštění. Určitě doporučuji přečíst.
mysulka
  31. 5. 2011, 13:50
Neuvěřitelně silný a poutavý příběh, poučný, smutný, bohužel ne nereálný. Knihu jsem přijímal téměř s "ohrnutým pyskem", vracel jsem ji s pokorou a zamyšlením, ihned jsem stahoval z netu film a až skončil, začal jsem ihned číst druhou Hosseiniho knihu... Od té doby uplynuly dva měsíce a já stále lamentuju nad tím, proč zrovna tento autor je tak málo plodný (coby spisovatel samozřejmě...)
petříček
  23. 2. 2015, 21:14
Kniha, která se čte jedním dechem. Úžasný příběh o otcovské i bratrské lásce, provinění i odpuštění a přestože se příběh odehrává v prostředí nám cizím, dokázal ke mě velice silně promluvit. Proto dávám 100%.
Tezzy
  17. 1. 2015, 21:30
Obávala jsem se knihy z prostředí Afghánistánu, ale nakonec jsem byla pohlcena poutavým příběhem, který byl plný emocí, rodinných vztahů, kulturních rozdílů a pocitu viny.
Mispulina
  8. 12. 2014, 21:20
Musím se přiznat, že jsem od knihy moc neočekávala. Hosseini je ale skvělý vypravěč, dějová linka se neustále mění a zůstává tak zajímavá. A ačkoliv jsem se obávala konce (nemám ráda typicky americky přeslazené rozuzlení), tak ani zde autor nezklamal. Krásný příběh, v některých částech více v některých méně uvěřitelný. A i přesto, že jsem se o Afgánistán nikdy moc nezajímala, dokázal Hosseini zapracovat informace o místní kultuře a historii tak bravurně, že jsem nejednou pátrala na wikipedii, abych se toho dozvěděla o Afgánistánu ještě víc.
Michal Oldřich
  5. 8. 2014, 0:05
Velmi silný příběh, který čtenáře nenechá ani chvilku vydechnout. Příběh přátelství, silných emocí a špatného svědomí. Může se člověk vrátit v čase a změnit některá svá rozhodnutí?
Michalienka
  22. 4. 2014, 17:41
Knihu jsem si přečetla až po shléhnutí filmu. Musím říct, že film byl natočen moc dobře- sice začátek a konec byl oseknutý, ale nevadí.
I když jsem knihu četla až po shlédnutí filmu, byla jsem z knihy unešena,... :) Je to pro nás jiný svět, jiné poměry. Člověk by se u takové knihy měl zamyslet... :)
Knížce bych dala 70%
Ismael
  9. 12. 2013, 20:52
Byla to zvláštní kniha. Dokud se děj odehrával v Afghanistánu, tak to bylo super. Čtivý, zajímavý a originální. Pak se to přesunulo do USA a začlo to bejt divný. Sice nakonec mám z knížky docela dobrej pocit, ale po dalších knihách od autora určitě nešáhnu.
Leina
  11. 6. 2013, 10:08
Je to strhující příběh o přátelství dvou chlapců s rozdílným společenským postavením, o hledání cesty porozumění mezi otcem a synem, a také o pocitu viny a hledání odpuštění. Vynikající kniha!
EliskaBety
  5. 3. 2013, 8:59
Zajimava a smutna kniha k zamysleni a taky mozna trochu pochopeni neceho o afganistanu a jeho obyvatelich.. Do teto doby jsem vetsinu hazela do jednoho pytle, nebot clovek tady u nas, kde je jina mentalita, slysi povetsinou jen to spatne a nevidi druhou stranu.
Tééer
  19. 1. 2013, 22:06
Knihu jsem doslova "zhltla" a ještě několik dní poté nad její hloubkou přemýšlela. Styl jakým autor píše mě ani na chvíli nenudil. Vrhám se na Tisíc planoucích sluncí a těším se na další autorova díla. Moc povedená knížka, doporučuji!!!!!!!!
kakamylka
  11. 11. 2011, 17:51
Stejně jako Tisíce planoucích sluncí jsem knížku přečetla doslova na jeden nádech. Je jisté, že Hosseini má úžasné vypravěčské schopnosti. Knížky se čtou sami, strhnou Vás do děje, že nemůžete odejít! Nevím, který z příběhů je lepší. Více mě asi zasáhl příběh Lajly, ale to asi z toho důvodu, že sama jsem žena a více jsem se do postav vcítila. Doufám, že se brzy dočkáme další knihy tohoto skvělého autora.
detskekonto
  24. 10. 2011, 21:10
I když jsem jako první shlédl film, kniha mi i přesto přišla mnohem poutavější a zcela mě vtáhla do fantastického a propracovaného děje plného smutku, utrpení, bídy, ale také naděje a víry v lepší budoucnost. Určitě stojí za to si přečíst a zamyslet se nad jejím hlubším kontextem...
Merillyn
  3. 7. 2011, 19:29
Strhující a dojemnej příběh. Dokonale vykreslená upřímná, ničim nezkažená věrnost, který jsou schopný jenom děti. Skvělej je taky popis Afghánskejch reálií a historie, a o tom většina z nás nemá ani páru... Knížku jsem četla jedním dechem, když jsem nemohla číst, myslela jsem na to, kdy zase budu moct :) Knížku mám na prvním místě na pomyslnym žebříčku, o který se přetahuje s knížkou Tisíce planoucích sluncí... Kdo přemejšlí, že si jí přečte, tak ať přestane přemejšlet a jde do toho, nebude litovat, to slibuju na mou čest hahaha...