František Ronovský

František Ronovský

Vydání obrazové monografie o životě a díle tohoto nejvýznamnějšího představitele figurativního malířství druhé poloviny 20. století bylo dlouho očekáváno odbornou veřejností i milovníky výtvarného umění. Nyní tuto knihu vydalo naše nakladatelství JAKURA díky podpoře firmy Zentiva. Na knize spolupracovali známí kunsthistorici PhDr.Jan Baleka, Prof. Jiří Šetlík, PhDr.Jiří Mašín, PhDr.Jan Kříž, když hlavní text napsal Jiří Urban, který je také autorem koncepce knihy. Úvodní text ke knize napsal Ronovského dlouholetý přítel onkolog Prof. MuDr. Josef Koutecký, který také zahajoval jeho poslední výstavu v roce 2005. Grafickou úpravu navrhl Prof. Doc. Rostislav Vaněk. František Ronovský se narodil v roce 1929 a zemřel právě v době, kdy jsme společně začali na knize spolupracovat - v březnu 2006. Do dějin českého umění vstoupil na přelomu 50.a 60.let v období vzniku tvůrčích skupin, zakládaných mladými umělci k zápasu o novou svobodu výtvarného projevu. Byl nejznámějším představitelem tvůrčí skupiny Etapa. Záhy proslul rozměrnými figurálními obrazy malovanými starodávnou technikou enkaustiky. Jeho práce byly vystavovány v souborech československého umění doma i v zahraničí - např.na Biennale v Benátkách v roce 1968 a v Sao Paulo v 1969. V 70. a 80.letech ovlivňovala jeho tvorba řadu figurativně orientovaných malířů mladé generace (Sozanský, Rittstein, Šmaha atd.). Byl také členem uměleckého spolku Mánes.