Magie a manipulace mysli

Magie a manipulace mysli
Originální název: Tricks of the Mind

Argo - 2007

Argo (2007) 302

Derren Brown (1971) je britský psycho-iluzionista, který nevěří na paranormální jevy. Studoval práva a germanistiku v Bristolu a k hypnóze ho inspirovalo představení hypnotizéra Taylora. Začal se sám hypnózou zabývat a vystupoval po barech. Na Vánoce roku 2000 běžel v britské televizi pilotní díl jeho pořadu Magie a manipulace mysli, který se velmi rychle stal hitem. Brown od té doby vydal tři knihy, dobýval USA na turné za účasti odborníků, kteří měli posoudit, zda je podvodník nebo ne, hrál v televizi naživo ruskou ruletu a vystupoval po celé Británii. V roce 2006 získal cenu Laurence Oliviera za nejlepší zábavní show. Dělal všechno, aby se mediálně zviditelnil, a vydělal dost peněz, aby na jejich vydělávání už nemusel myslet. V knize naznačuje některé své techniky, popisuje metody manipulace mysli, napovídá, jak se naučit „číst“ chování lidí, důkladně probírá umění hypnózy, vysvětluje alternativní medicínu jako placebo efekt a věnuje se také zábavnímu průmyslu kolem magie. (Založil/a: cahia)

Derren Brown Derren Brown
*27.02.1971

vladislaus
  13. 4. 2014, 14:24
Tuto knihu si vybere číst ten čtenář, který hledá odpovědi na otázky vyplývající z titulu knihy, ale moc se toho nedoví. Knihu psal jeden z největších materialistů a egoistů co znám. Vyprávění zpestřuje zábavnými historkami, ale z jeho popisů manipulace mysli mne zaujala pouze kapitola o hypnóze.
Gereth
  13. 1. 2012, 23:21
Brownova kniha se nakonec ukázala ne tak zbytečná, jak jsem očekával. Když to vezmeme popořadě, tak po nudném úvodu, kde dostanete první sprchu Brownova skepticismu vůči nadpřirozeným silám a náboženství (toho si užijete ještě hodně), přichází těch pár stran, které se věnují přímo konkrétním kouzlům (trik s mincí a trik s kartami). Triky to jsou (asi záměrně) jednoduché a dostává se vám hlavně rad, jak se při kouzlení chovat. Ty mi přišly užitečné a aplikovatelné na mnoho triků (a možná nejen na ně). Dále je vám vysvětlena sugesce a hypnóza, což byly pojmy/koncepty, které mi dlouho vrtaly hlavou a jsem rád, že my konečně byly do jisté míry osvětleny. Je tu také několik návodů, jak se vypořádat s vlastním sebevědomím, fobiemi a špatnými vzpomínkami, nicméně jsem trochu skeptický k jejich funkčnosti. Část o paměti a mnemotechnice jsem měl nejradši a některé pomůcky od té doby s potěšením využívám (zejména paměťový palác a pomůcku k zapamatování jmen na večírcích). Předposlední část se zaobírá řečí těla, kterou si plánuju několikrát přečíst znovu a vyzkoušet ji v praxi. Poslední část je jedna velká úvaha na téma nadpřirozených sil. Některé postřehy už jste si přečetli v předchozích sekcích, Brown se v tomto směru často opakuje. Vzhledem k tomu, že drtivou většinu zde napsaných mouder, bere obyčejný racionální člověk jako samozřejmost, mi přišla celá tato část jako zbytečná vata, která degraduje jinak seriózní zbytek knihy. Celou knihou vás provází Brownovy historky ze života. Jak už to tak bývá, některé jsou lepší a některé horší. Zajímavý bonus nakonec je doporučená četba, která může zájemce o konkrétní zde nakousnuté oblasti poslat správným směrem. // 70%
schumick
  26. 4. 2014, 17:08
O manipulaci mysli jsem se něco dozvěděl, o magii už ne.
Pár dobrých otázek na přemýšlení a v podstatě i vysvětlení jak funguje lidské uvažování ve srovnání s očekáváním zde je.
Pokud budete minimálně vědět, že existují metody, pomocí kterých se dají ovlivnitelní jedinci manipulovat a jak mohou tyto metody vypadat, bude aspoň trochu možné jim pak nepodlehnout. Chce to ale hodně cviku a uvědomění.
Martin
  24. 3. 2014, 18:12
3,5 hvězdiček. Zajímavá kniha, která je věrohodným výčtem Derrenových názorů. Pokud se o Derrenovi chcete dozvědět více než to, co lze vytušit z jeho televizních show, rozhodně doporučuji přečíst. Jinak jsou veškerá témata v knize zmíněna jen okrajově. Pokud jste se rozhodli knihu začít číst z důvodu rozšíření svých obzorů v rámci magie, NLP, alternativní medicíny, atd... Doporučuji pohlédnout se jinde.
Prometheus.Nox
  29. 4. 2012, 9:43
Derren mě fascinoval svými iluzionistickými vystoupeními a proto jsem byl zvědavý na jeho knihu, i když s jejím názvem na mě zpočátku působila poněkud esotericky a tudíž negativně. Nicméně po přečtení prvních pár stran se ihned dozvíme, že s esoterikou nemá nic společného. Autor přibližuje čtenáři svůj pohled na svět, části lidského chování a jeho ovlivnění z hlediska psychologie a některé ze svých triků včetně mnemotechnických pomůcek, jejichž zvládnutí dává možnost si zapamatovat pro někoho (jako pro mě) jinak téměř nezapamatovatelné věci. Témata nejsou nijak obecná, autor si spíše vybírá konkrétní věci a fakta, což ovšem není nutně na škodu. Bohužel se však autor vrací ke svému názoru na paranormální jevy a náboženství na můj vkus až příliš často, což jinak zajímavou knihu poněkud shazuje. Myslím, že po přečtení úvodních stran je každému jasné, jakého názoru Derren je :-)
Nezdik
  12. 11. 2014, 19:02
Ke čtení této knihy jsem se dostal podle mého stejně jako většina čtenářů, a to díky stejnojmennému seriálu v TV. Spíše než magii a manipulaci mysli popisuje autor své myšlenky, příběhy a život, který defakto je celý o magii a manipulaci mysli. Nejvíce mě zaujaly kapitoly o hypnóze ale také jsem se v další kapitole naučil základní pomůcky (které používá Derren) ke zlepšení paměti, respektive k lepšímu uchování čehokoliv v mysli - pomocí emocí.