200 dni v Tokelau - Poselství z potápějícího se tichomořského ráje

200 dni v Tokelau - Poselství z potápějícího se tichomořského ráje

Práh - 2009
ISBN: 978-80-7252-255-2

Práh (2009) 978-80-7252-255-2 300

Autobiografický příběh novinářky Anke Richterové a jejího manžela - lékaře Franka. OSN Franka vysílá na lékařskou misi do tichomořského souostroví Tokelau. Manželé objevují svět polynéských zvyků a jsou okouzleni bezprostředností a pohostinstvím domorodců. Postupně však odkrývají i temné stránky „ráje“ – bigotní křesťanství, utlačování žen a středověké metody výchovy dětí. Pak Anke otěhotní a onemocní. Gravidní ženy musejí dodržovat přísné zákony, které Anke svazují. Navíc už nedokáže nečinně přihlížet brutálnímu bití dětí, které vede i k dětským sebevraždám. Veřejně se postaví starodávným zákonům ostrova. Usilovně bojuje za práva žen a dětí, čímž rozbouří poklidný život ve vesnici…

Sandalkar
  3. 8. 2015, 19:25
Mám ráda pokud jsou cestopisy plné života. Pokud to není jen strohý popis navštívených míst a doporučení, kam " na pivo". Po přečtení 200 dní na Tokelau mi připadá, jako bych tam byla sama. Dokážu si představit životní rytmus tamních lidí a doporučuji všem čtenářům, kteří touží nasát trochu exotiky.
LunaMente
  14. 10. 2014, 19:14
Z počátku mě kniha nudila a neuměla jsem se jí prokousat. Když jsem se ale jejími stránkami prokousávala dál a dál něčím mě oslovila a uchvátila. Moc ráda čtu o životě jiných kultur. Myslím,že autorka podává vcelku objektivní názor o životě na Tokelau mimo civilizaci, tolik vzdálenému tomu našemu. Z prvního pohledu ráj na zemi, klid od všedních starostí civilizace nese však i velké zápory, jako nepřiměřené tresty dětí, či přílišné umravňování (nejen) dětí.