Malý a Velký testament

Malý a Velký testament Originální název: Le Testament

Garamond - 2009

Garamond (2009) 234

Kniha obsahuje historicky první úplný překlad Villonova Malého i Velkého testamentu včetně balad, písní, rondeaux a epitafů. Villonův život si čtenář musí složit z hrstky útržkovitých, ale mimořádně výmluvných faktů. Narodil se v roce 1431 nebo 1432 a vystudoval fakultu svobodných umění pařížské univerzity. Nebyl asi tak úplně špatný student: dotáhl to až na mistra (1452) a jeho verše svědčí o sice nijak mimořádné, ale dosti široké vzdělanecké kultuře. V roce 1455 zabil v hádce kněze Philippa de Chermoye a od té chvíle nabral jeho život nový směr. Rok nato byl sice omilostněn a mohl se vrátit do Paříže, ale ještě téhož roku se podílel na krádeži 500 zlatých pistolí v Navarrské koleji a musel znovu uprchnout. Léto 1461 strávil ve vězení v Meungu z příkazu orleánského biskupa; byl propuštěn, když městem projížděl nový král Ludvík XI. Po návratu do Paříže se znovu zapletl do rvaček a krádeží a v roce 1462 byl zatčen a odsouzen k oběšení. Poté co byl rozsudek změněn na desetileté vyhnanství, opustil Villon Paříž a jeho stopa se definitivně ztrácí. (Založil/a: cahia)

mosem
  8. 2. 2015, 22:10
Villon je kouzelný, poetický a nadčasový. Když čtu jeho verše, vždy lituji že neumím jazyk natolik, abych si mohl verše vychutnat v originále. I sebelepší překlad nedokáže vystihnout ducha, kterého vložil autor. Nedokáže vystihnout poetičnost, kterou autor básni vdechl a kterou zamýšlel. Sportovní terminologií - není to "přímý přenos". Ale i tak je to pohlazení.
Artep524
  7. 7. 2012, 11:49
Z Villonových testamentů jsem četla pouze Malý testament, který mě příliš nezaujal, spíš jsem byla ráda, když jsem dílo konečně dočetla.
thierry
  24. 6. 2012, 14:11
Villon mě opět nadchl a jsem rád, že znám kompletní podobu jeho testamentů. Musím ale říct, že se mi líbí víc překlad Otokara Fischera, v jehož podání jsem už znal většinu balad, než překlad Gustava Francla. Třeba pro porovnání jedna ze známějších částí: Já u pramene jsem a žízní hynu (Fischer) zní o moc lépe, než Franclovo překlad: U studně jsem, a nezbavím se žízně.
Purple
  4. 7. 2014, 16:42
Knihu vlastním a kromě přebalu se mi líbí i samotný obsah. Souhlasím s thierrym, i já bych upřednostnila překlad O. Fischera, ale i tak Villonská balada má stále co do sebe. Rozporuplnost autora - majíc v sobě křesťanskou víru a žil přímo bohémským životem. Na středověkého autora pěkné verše, né nadarmo se mu také říká prokletý básník.