Podtitul: Vzpomínka na Jiřího Šlitra

XYZ - 2010
ISBN: 978-80-7388-294-5

XYZ (2010) 978-80-7388-294-5 236
Regia (2002) 80-86367-27-4 205

Dlouholetý člen divadla Semafor Jiří Datel Novotný (herec, svého času i tajemník Jiřího Suchého a tiskový tajemník divadla) vytvořil knížku vzpomínek na Jiřího Šlitra, iniciátora vzniku a zřejmě nejlepší éry divadla Semafor. V knížce zachytili své úvahy a postřehy např. Jiří Suchý, Jiří Voskovec, Jan Werich, Miroslav Horníček, Jiří Menzel, ale třeba i Oldřich Nový.
Jiří Suchý o Šlitrově prvním vystoupení říká: „Já byl ochotnej hrát jako lev, jenom abych připoutal pozornost na sebe, aby si lidi co nejmíň všímali Šlitra. S tím jsme začali hrát. Řekl první větu tím svým způsobem a ozval se ohromnej smích. Řekl druhou a měl potlesk. Když řekl třetí větu, měl jsem pocit, že uletí střecha divadla, tak to tam burácelo. Při čtvrtý jsem věděl, že musím velice přidat, abych mu stačil. Pak jsem si to rozebíral doma. Říkal jsem si – ti lidi si jistě řekli, že je to člověk vzdělaný, s akademickým titulem, tak on to jen hraje, že nic neumí. Mysleli si, že je to taková mistrná figura, a hrozně ho brali.“ A tuhle postavu Jiří Šlitr vybrousil k dokonalosti.
Všichni, kdo se s Jiřím Šlitrem sešli, vydávají svědectví o jeho mnohostranném talentu a nevšední pracovitosti. Jeho kresby putují po výstavách a jeho písničky se zpívají dodnes.

Jiří Datel Novotný Jiří Datel Novotný
*08.04.1944