Originální název: King Rat

Knižní klub (2008) 978-80-242-2189-2 320
Knižní klub (2003) 80-242-0930-6 320
Knižní klub (1993) 80-85634-40-6 308
Naše vojsko (1972) 320

Na východním cípu ostrova Singapuru, v zajateckém táboře Čangi, jsou uvězněni zajatci z řad Spojenců. Krutí japonští dozorci, nedostatek jídla, malárie, cholera i absence zpráv z domova způsobují, že se ze zajatých amerických i anglických vojáků stávají apatické "chodící mrtvoly". Pouze jediný z nich se nedá připravit o svou vnitřní svobodu a vládne táboru jako Král. Králova neuvěřitelná vitalita a podnikavost se nedají zarazit ani ostnatými dráty, ani nenávistí vlastních spoluvězňů. Královým nejbližším přítelem v táboře se stává anglický pilot Petr Marlow, potomek staré britské aristokracie. Přestože životní hodnoty obou mužů nemohou být vzdálenější, společně se postaví úsilí svých věznitelů definitivně zlomit důstojnost zajatců… (Založil/a: PinPrick)

James Clavell James Clavell
*10.10.1924 - †07.09.1994

vladislaus
  8. 12. 2013, 15:47
Tato kniha mne nebavila, tak jako Šogun. Děj se také odehrával na velmi malém prostoru. Autor však dobře ukázal jak existenciální strádání mění lidi v krysy.
Magyana
  12. 4. 2013, 11:32
Rok 1945, těsně před koncem války, japonský zajatecký tábor. Člověk, který je králem a oporou všech zajatců v táboře, se paradoxně na svobodě nedokáže prosadit.
"Byl Král. Až do dne, kdy ho vůle být Králem opustila. Pak přenechal své místo silnějším. A nejsilnější byl vždy Králem, nejenom zásluhou své síly, ale zásluhou své chytrosti, štěstí a síly dohromady.
Mezi krysami."
Ariko
  13. 9. 2014, 0:08
Ač si na válečných románech moc nezakládám, tak tuto knihu hodnotím v podstatě kladně - byla čtivá a ukazovala povahu vyčůránků a proplouvačů v každé situaci. Ani ve válce se nepřestalo dařit kšeftování a šmelině a je jistě pravdou, že to mnohým zachránilo krk
alča87
  22. 2. 2013, 9:35
Skvělá kniha. Tak čtivě napsaná, působivá a pravdivá. Co se stane s člověkem v nelidských podmínkách a jak křehké je být Králem. Příběh mě dojal, já prostě brečela.
ForFreedom
  11. 12. 2011, 18:15
Podmanivý, čtenářsky nepříliš náročný příběh, přesto velice působivé, zejména po stránce psychologické, která účelně s "nenáročností" příběhu koresponduje se stejně svižnou, nikterak drsně intelektuálskou formou, čímž Clavell vytváří úžasně živý a emocionální román.
Výborná zápletka s ještě lepším (i když předpokládaným) vyústěním, paralela s krysí populací je trochu laciná, nicméně rozhodně účelná, výborně zvládnuté postavy, které u čtenáře rozhodně zabojují o sympatie.
V neposlední řadě ještě bolestivé místo všech válek, respektivě nepříliš šetrné zacházení se zajatci které Clavell zběžně minimalizuje na chladné nepřibarvené poznámky, o to víc ale v celkovém kontextu působí drtivěji.
Po všech směrech velice nadprůměrné. 5/5
Keatin
  11. 9. 2016, 12:30
Pan Clavell je skvělý vypravěč , jeho dialogy jsou svižné, pokud musí něco popsat, je to k věci a nezabíhá do přílišných a nepotřebných detailů. U něj jako by měla každá věta svůj smysl a přesto nenutí čtenáře přeskakovat, prostě ani slovíčko navíc. Peter Marlow a Král je dvojice, která bývá ve většině románů postavena proti sobě, tady kooperuje, učí se od sebe navzájem. Ač se v příběhu objevuje smrt a stojí stále někde opodál, autor k tomu, aby vyvolal ve čtenáři emoce, nepotřebuje sáhodlouhé popisy, patetická zvolání či dlouhá utápění hrdinů ve smutku, bere ji jako součást života, o to víc součást života v zajateckém táboře. I konec příběhu je velmi, velmi úsporný, avšak pro mne o to silnější. 5* a putuje do oblíbených.
achilles
  11. 11. 2015, 9:30
Tuto knihu mi doporučil již v mládí táta. Říkal, ať si ji přečtu a vezmu si z toho ponaučení. Šlo o to, že na základce byl kluk, který byl Král, ačkoliv jsem nechápal proč. Táta říkal, počkej, skončí základka a bude nic. A stalo se, jeho kouzlo vyprchalo, stejně tak jeho "kralování". Dokázal být jednička pouze v jisté společnosti, jakmile se však změnily podmínky a společnost, nedokázal se už přizpůsobit.
Kniha je ukázkou lidského charakteru a vrtkavosti Osudu.
jaryj07
  4. 10. 2012, 8:14
Výborný příběh o soužiti trestanců v zajateckém táboře, kteří svádějí boj o každodenní přežití , jak s vlastní hlavou, tak se svým okolí. Výborně napsané s nádhernou jednoduchostí, ale s brilantní srozumitelností. Je zvláštní, jak může každého člověka změnit nehostinné podmínky. A jak za takových podmínek se ze společensky nižších tříd stávají ti nejsilnější a naopak z těch nejsilnější ti nejslabší. Kde základní vztah mezi jednotlivci je postaven na vzájemném výužívání, ale přeci i v tomto příběhu jsou viděny náznaky lidkosti, solidarity a v konečném důsledku i poruzumění nemorálního chování, dané touhou přežít.
psychoklara
  31. 8. 2014, 9:09
Fascinující příběh o přátelství a rozdílnosti lidských povah zkoušených tvrdými podmínkami zajateckého tábora. Postavu Petra Marlowa si nejde neoblíbit. Autor popisuje drsnou realitu velmi strohým způsobem bez přehnaných nechutností (podobně jako Remarque), ani slabší povahy se tak nemusí bát tuto knihu otevřít. A pokud se stejně jako já obáváte prostředí temných cel, bezmoci a beznaděje, musím Vás uklidnit, v této knize je mnoho slunečných dní a krásných okamžiků. Byla to velmi příjemná a napínavá četba a závěr mě trochu překvapil, ale pomalu ho vstřebávám a začínám chápat, že jiné rozuzlení snad ani přijít nemohlo. Teprve tady si člověk uvědomí, že probíhající válka a konec války mohou být stejně děsivé, protože nic už nikdy nebude takové jako před válkou...
Malá výtka na závěr - dost mě štvaly ty české výrazy, kterými se důstojníci oslovovali, jako "Péťo", "staroušku", nebo "drahoušku". Zajímalo by mě, jestli to stejně pitomě vyznívalo i v originále.
LadysR2
  25. 1. 2013, 10:11
Od Clavella jsem přečetl všechno. A ve stínu asijské ságy nemůžu dát za 5. Jinak ve srovnání s jinými slavnými příběhy z druhé světové války stejně působivé a rozhodně nadprůměrné dílko
antoniana
  12. 11. 2014, 16:50
Moje první kniha od Clavella a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Nejzajímavější a nejnepochopitelnější postavou pro mě byl policajt Grey. Nebrala jsem ho jako vyloženě záporáka, spíš jako takovou "gumu", která chce za každou cenu stoupat v kariéře, i kdyby to mělo znamenat dodržovat zákony nepřítele a umřít přitom hlady. Přitom jsem si pořád říkala, že přizpůsobit se je jednou z nejdůležitějších vlastností člověka. Otázka zní, do jaké míry je přizpůsobení se ještě v pořádku a od které chvíle se přikláníme ke zlu? Hodně se mi líbil závěr knihy, který udělal úžasnou tečku za celým příběhem.
ROB33
  18. 6. 2015, 9:00
Dokonalé dílko, ještě dlouho ve mě zůstanou zvláštní pocity z této knihy. Především poslední stránky jsou brilantně napsané. Závěr knihy, kdy zajatci pomocí radia se dozví o kapitulaci Japonska, následně otázky jaká bude jejich budoucnost, zprávy z venčí o životě či smrti jejich rodin muselo být pro zajatce šokující. Člověk si uvědomí, jak těžké bylo žít v zajateckém táboře bez pořádného jídla, léků či hygieny. Válka je hnus.
Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:45
Bavilo mě to a nerad bych to nějak komentoval, abych Vás ještě neodradil. Stojí to za pozornost přečtení a čas. 90%
jamalka
  1. 2. 2010, 23:47
Syrový příběh, který Vás nenechá chladnými.
23.44
  17. 7. 2012, 21:48
Výborné dílo. Děj plyne hladce, styl autora je brilantní. Vystihuje atmosféru, zoufalství světa, kde nic neběží "normálně". Nikdo z nás neví, jak by se v krajních situacích zachoval. Co znamená čest a jestli je povoleno z ní slevit kvůli přežití. Hnusná válka. Bez jídla, bez ženských, žádná hygiena a lékařská péče, bezcenný lidský život.
eliza
  1. 1. 2014, 19:54
Tato kniha mě nadchla někdy v osmnácti letech; atmosféra zajateckého tábora, snaha o zachování důstojnosti, vůle přežít. Souhlasím s ostatními komentáři, že kniha není nijak čtenářsky náročná a nevím, jak by se mi líbila dnes. Tehdy mě ale pohltila myšlenkami nad chováním člověka v nedůstojných podmínkách zajateckého tábora, kde účel světí prostředky a morálka je rozmělněna v každodenním boji o přežití.
Mivla
  20. 10. 2012, 22:48
Někdo říká, že se mu při čtení této knihy dělá zle. Ovšem v tom dobrém slova smyslu - nakolik je to naturalistické. Nejsem ten případ, naopak jsem Krále krysu přečetl s velikou chutí a celkem bez problémů. Je to jedna z těch knih, které nepustí. Naštěstí jsem ji četl kdysi o letních prázdninách, takže jsem se nemusel soustředit na nic jiného. Pokud bych se rozhodl oprášit některou již přečtenou knihu, myslím, že Král krysa bude velkým lákadlem.
AkzuzkA
  29. 3. 2010, 21:56
Mám ráda válečnou literaturu a Král krysa je podle mého názoru jednou z nejlepších knih tohoto žánru. Člověk nemůže soudit chování zajatců, může jen sám se sebou polemizovat nad tím, jak by se zachoval on v situaci uvězněných. Co je dobře a co špatně? Ve válce nelze soudit chování podle zažitých pravidel, ve válce funguje všechno jinak... Clavell skvěle psychologicky propracoval myšlení postav a přece nechal prostor pro čtenáře, aby si mohl mnohé domyslet...
Francesco
  28. 1. 2014, 8:42
Velmi smutný a silný příběh ze zajateckého tábora. Po přečtení této knihy na ni už zkrátka nikdy nezapomenete. Slabší rozjezd, gradující střední pasáž a famózní závěr dělají z této knihy jeden z nejlepších válečných románů všech dob.
honzajh
  3. 10. 2014, 20:50
Král mezi krysami, ale mezi civilizovanými lidmi nikdo. Výborná knížka a ten výborný konec mě prostě dojal, neměl jsem daleko k slzám.
bungalov
  6. 10. 2013, 20:02
Skvělou formou podaný příběh ze zajateckého tábora o tom, jak důležité je přizpůsobit se, pokud chcete přežít. Civilizace jde stranou a tady začíná management v pravém slova smyslu i s "žraloky", kteří pro svůj úspěch neváhají riskovat. Ale jak to v běžném světě bývá, i úspěch je nakonec pomíjivý. Top kniha 95%
Stirecka
  12. 4. 2010, 17:00
Válka zcela mění pravidla. Neni podstatne kdo byl cim, jakou mel hodnost nez byl zajat. Tady jsou jina pravidla. Ostnatych dratu netreba, za taborem je dzungle a more.
Cermag
  16. 3. 2015, 9:23
I přes příběh odehrávající se na malém prostoru, kniha baví celou dobu a velmi dobře vykresluje strádání a hlavně adaptaci vězňů na velmi špatné podmínky. U nás je celkem hodně knih a povědomí o válce v Evropě, ale o té v Japonsku zase tolik ne a tato přiblížila poutavě-děsivě tropické podmínky v táboře. Celou dobu vlastně nevím (a ani nyní nejsem zcela rozhodnut), jestli je postava Krále vlastně špatná. Ano, choval se k ostatním v mnoha případech ne příliš přívětivě, ale na druhou stranu neseděl odevzdaně na zadku a snažil se přežít - dalo by se říci, že v místních podmínkách "podnikal", aby jeho strádání v táboře nebylo tak veliké. Také z jeho obchodů měl prospěch vlastně celý tábor - jedni byli schopni prodat svůj majetek, aby si přilepšili, druzí, kteří mu "sloužili", také dostali za své služby zaplaceno či něco navíc v pohodě jídla.
Kniha tedy klade mnoho zajímavých otázek, určitě stojí za to přečíst.
Cracky
  30. 4. 2014, 0:14
Syrový a velmi silný příběh z japonského zajateckého tábora. Skvěle popisuje tamní poměry, každodenní boj o přežití a to, jak nelidské podmínky zcela mění jednotlivé osobnosti. Neuvěřitelně poutavý příběh, kdy jsem se těšil na každou novou stránku. Vřele doporučuji!
Hami37
  24. 1. 2012, 19:36
Další ztracená generace, pro které prohrát a přežít válku byl zločin. Velice působivá kniha. Čte se snadno, žádné složité a různě spletité situace, avšak velmi napínavé. Navzdory "šťastnému" konci to vlastně byl velmi smutný konec.
Lomeril
  6. 3. 2011, 14:40
Dobro a zlo nahrazuje život a smrt. Společenské postavení je nahrazeno schopností přizpůsobit se. Vznikají přátelství, které by nikde jinde nevznikly. A přestože kniha postrádá jakoukoliv opravdovou zápletku, baví až do konce. (A nevíte, proč vždycky obrečím psy?)
eoj
  24. 11. 2015, 22:20
Posloucháno jako audioknia. Extrémně působivé, chvílemi až fyzicky bolestivé, místy krásné. Velmi zajímavý konflikt mezi morálkou Marlowa a Kinga, z nějž ani jedna neodchází jako poražený ani jako vítěz. A ten konec - mrazivý, brrr.
KeyserSoze
  9. 7. 2015, 18:06
Obsahuje spoiler spoiler Tohle neni valecny roman, ale socialni drama. O lidech a jejich schopnostech a vlastnostech. O tom jak se jeden clovek dokazal vyporadat a vyuzit situaci, prestoze byl v zajeti. Byl kral, kdyz ostatni stradali. Dokud jeho umele kralovstvi neskoncilo.
raisen
  13. 2. 2012, 18:47
Pan James Clavell zpracovává téma, které mi je blízké, o kterém ráda čtu. Příběh byl napínavý, zajímavý a hlavně zvláštní. Člověk by nevěřil, co vše se může dít v zajateckém táboře. Pamatuji si, že po dočtení mi bylo smutno, že příběh končí. A hlavně ten příběh vůbec nepopisuje druhou světovou válku jako celek ale jako příběh jednotlivých osob. Tuto knihu doporučuji.
zichisek
  12. 10. 2011, 11:27
Perfektní kniha.Sebrala jsem ji tátovi na dovolené a přečetla ji jedním dechem.Poutavý příběh,který zaujme a vtáhne vás do děje a do pocitu hlavních postav.
ceBBek
  4. 10. 2011, 14:22
Parádní kniha o vztahu dvou rozdílných povah v trestaneckém táboře a vůbec o celém fungování tohoto tábora. Závěr mě opravdu dostal.
jariny
  18. 9. 2011, 22:55
Clavell evidentne (a bohuzel) vi o cem pise. Jedine ten, kdo tohle peklo v zajateckem tabore prozil, mohl napsat tak genialni roman. Nedivim se, ze cekal 10 let, nez svoje zazitky sepsal...
JayCZ
  13. 4. 2011, 22:31
Kniha, která mi naprosto vzala dech. Bavila mě od začátků do konce a jen mne mrzí, že byla tak krátká. Postavu Krále jsem si naprosto oblíbil a nejvíce mne zaujala část s obchodování a část ve vesnici :).
MrVogler
  20. 7. 2010, 9:33
Kniha, která začíná celkem nenápadně, člověk až pochybuje, zda ho vůbec bude bavit, ale s postupem času graduje a baví vás čím dál víc. Samotný závěr knihy (až na jedno malé patetické gesto) je úchvatný (jedno z nejsilnějších finále knihy, ne-li nejsilnější, které jsem kdy četl), až u něj člověk pochopí, o čem tahle kniha přesně je.
PinPrick
  23. 1. 2010, 1:23
Léta se Král Krysa válel u babičky v knihovně. Prášilo se na něj a nebylo daleko k jeho vyhození. Nakonec jsem mu dal ale šanci a mě se splnil sen o tom, že si jednou přečtu dokonalou válečnou knihu.
londruchova
  22. 1. 2015, 15:49
Kniha, která Vás chytne a nepustí. Poutavý děj, skvěle vykreslené prostředí a popis osob. Viděla jsem i film, ale ten byl bohužel velkým zklamáním.
alternoon
  17. 12. 2014, 23:07
Pravdivě napsaný příběh o přátelství, zoufalství, přežití a nekonečné vůli. Závěr mě překvapí vždy, když se ke knize vrátím. Mohu-li hodnotit, jeden z nejlepších válečných románů. 100%!
Coen
  26. 9. 2014, 20:43
Kdybych měl Clavellovi říct co si o jeho knížce myslím, odpověděl bych: "Nevypadá to vůbec špatně!"
okapp
  19. 3. 2014, 0:07
Těším se na další knihy autora. Líbilo se mimo jiné to, že se nevrtal v syrovostech a nechutnostech, které život v táboře obnášel. Naznačil, ale nesnažil se na tom sbírat body..
roben
  13. 6. 2012, 12:19
I přesto že to není typický válečný román, dokáže navodit atmosféru těch let. Autor si vyhrál s vykreslením charakterů jednotlivých postav a i těch záporných mi bylo někdy líto.

---------------------

kyticka176
  16. 7. 2013, 14:42
Tuto knížku jsem přečetla v rámci povinné četby k maturitě a musím říct, že to byla snad nejlepší knížka, kterou jsem kdy četla. Naprosto podmanivý příběh mě na tolik okouzlil, že jsem musela číst každou volnou minutu. Za celou knížku jsem se sblížila s postavami na tolik, že mi bylo smutno, když příběh skončil. Naprosto okouzlující knížka a s radostí se k ní ještě vrátím.
Zelva
  30. 11. 2012, 14:03
Při troše empatie se dokážete ztotožnit s každou, ale skutečně s každou, postavou; uzavřená komunita vyhladovělých a ponižovaných vězňů a jejich snaha přežít a nezbláznit se, případně snaha jejich nadřízených udržet jakýs taký řád – šmelinou, patolízalstvím, krádeží, ignorací, zatvrzením, smíchem, zradou, přizpůsobením se potřebám jiných, nadhledem, arogancí…a přes všechnu snahu jejich sžírání vztekem, závistí, zoufalstvím, beznadějí, steskem, samotou; úžasná kumulace emocí
kovaja
  2. 11. 2012, 3:15
Král Krysa v zajateckém táboře pan někdo!Po vyhlášení míru zjistil že je jedním z mnoha.Hodně poutavý příběh o každodením životě v táboře Čangi.Je zbytečné tady něco rozepisovat,každému vřele doporučuji,já to stihl téměř jedním dechem.Musím pochválit i výborné filmové zpracování.
artimis
  12. 9. 2012, 3:21
Čekáte od Krále Krysy hrůzy zajateckého tábora za druhé světové války, otřesné podmínky, ve kterých přece lidi nemůžou žít, a vlastně stejný zážitek jako z návštěvy koncentračního tábora. Kniha však mluví o životě v takovém táboře a nesnaží se popisovat "populární" témata. Jako by nejdříve bylo prostředí jen kulisou. S hodnocením závěru musím souhlasit.
e-witch-ka
  5. 8. 2012, 9:44
Chytlavá kniha, napínavá. Těžké určit, kdo je špatný a kdo dobrý. Charaktery nejsou černobílé, jejich jednání dokážete pochopit. Vytvořila se tam zcela nová společnost s vlastní hierarchií a vlastními zákony a vlastním smyslem pro čest. Obdivuji ty, co v zajateckých táborech přežili.
weca
  8. 11. 2011, 10:52
Možná nejlepší kniha, kterou jsem kdy měl možnost číst. Neuvěřitelně silný příběh. Opravdu mistrovské dílo, bravo!
skyisthelimit
  29. 8. 2011, 0:01
naprosto unášející knížka. ukažte mi někoho, kdo se po přečtení necítil jako zajatec v táboře.. a kdo nepřemýšlel o tom, jaké postavení by tam měl on a jestli by si udržel svoji tvář a hlavně charakter.
Ajabubu
  4. 8. 2011, 15:00
Knihu jsem přečetla opravdu jedním dechem. Popis charakterních vlastností člověka v krajních mezích existence je naprosto jedinečná. Krále i Petra budu mít dlouho v paměti.
Hejtmy
  12. 3. 2011, 20:03
Výborná knížka, která není ani tak o válce, jako spíš o lidském charakteru a o tom, kam až je člověk ochoten zajít v extrémních podmínkám a čemu všemu se dokáže přizpůsobit. A také o tom, že něčemu se člověk přizpůsobit nedokáže.
Fortune
  17. 11. 2010, 19:20
Další z knih, ke kterým se stále vracím. Zajímavé také je, že mě pokaždé stejně silně zasáhne. Závěr knihy je opravdu velmi silný a myslím, že ani silné povahy u něj nezůstanou nedotčené...