Kletba faraonů

Podtitul: Moderní věda luští dávný mýtus

Knižní klub - 2010
ISBN: 978-80-242-2616-3

Knižní klub (2010) 978-80-242-2616-3 240

Phlipp Vandenberg touto svou knihou vrhá nové světlo na tajuplnou legendu o kletbě a nabízí čtenářům naučnou knihu i archeologickou detektivku zároveň: fakty nabité a napínavé svědectví o možnostech moderní vědy rozluštit tajemství kletby a uvést na pravou míru omyly nahromaděné za celá tisíciletí.

DeviR1
  21. 5. 2015, 13:04
Starověký Egypt mě vždycky zajímal a po zhlédnutí všech možných dokumentů jsem se rozhodl, že si o tom něco přečtu. Vybral jsem si tuto knihu, která má na českých databázích docela slušné hodnocení. Bohužel jediné, co jsem si z četby této knihy odnesl, bylo zklamání. Kniha obsahuje obrovské množství informací: Desítky a desítky jmen faraonů, lékařů, bohů apod., které si čtenář v žádném případě nemůže zapamatovat a spoustu poznatků z mnoha vědních oborů. Pro téma knihy je např. naprosto irelevantní popisovat snad všechny egyptské bohy, kteří kdy existovaly. Přesto se o nich dozvíme mnoho vyčerpávajících informací, jednoduše asi proto, že autorovi toto téma připadá atraktivní a nezajímá jej, že nesouvisí s témamtem knihy. Pár hypotéz ohledně oné "kletby faraonů" je zajímavých, ale mnoho jich je pro racionálně přemýšlejícího člověka jednoduše směšných. Zvláště pak ta, kdy autor tvrdí, že je pravděpodobné, že egypťané žijící dva tisíce let před naším letopočtem znali radioaktivitu, kterou mohli objevit odstřelováním atomových jader elementárními částicemi - při četbě této pasáže jsem se opravdu od srdce zasmál. Další aspekt, který vám čtení rozhodně nezpříjemní, je obrovské množství pravopisných chyb, překlepů a chybějících slov. Nechce se mi věřit, že tohle vydání prošlo jakoukoliv korekturou, spíš bych řekl, že jej před vydáním četl pouze překladatel, který navíc neumí moc dobře česky. Každopádně jsem knihu dočetl do konce, za což sám sebe obdivuji a už rozhodně nechci přijít do styku s žádnou další knihou tohoto autora.