Bratrstvo probuzených

Bratrstvo probuzených

Garamond - 2010
ISBN: 978-80-7407-066-2

Garamond (2010) 978-80-7407-066-2 300

Mohl se arabský učenec a lékař Avicena setkat s židovským filozofem Maimonidem? Mohli spolu hledat "nejdůležitější knihu v dějinách, jaká byla do té doby napsána"? Tajemství, jež Avicena a Maimonides touží odhalit, však chrání sekta Bratrstva probuzených, která je schopna obětovat vše, aby se tato kniha nedostala do nepovolaných rukou. Většina postav z tohoto historického románu odehrávajícího se ve 12. století v córdobském kalifátu skutečně existovala a historické události se opravdu staly. Doba pokojného a podnětného soužití, kdy v Córdobě vedle sebe žili křesťané, židé a muslimové ve vzájemné shodě a porozumění, netrvala bohužel dlouho.

jamalka
  14. 7. 2012, 18:19
Hlavní myšlenka zajímavá, ale spisovatel rozhodně neuvyžil její potenciál. Nemůžu se zbavit pocitu, že příběhu něco podstatného chybí- jako by se zapomnělo na vlastní vyprávění, žádné napětí, katarze v poslední kapitole působí hrozně zkratkovitě.
Alduin
  29. 3. 2014, 13:15
Jedinečná kniha, ukazující moudrost v moři hlupáků. Z knihy je jasné, že Židovští i muslimští intelektuálové si nesmírně vážili a respektovali Aristotela jako filozofa, ba někteří dokonce i jako božího proroka, který nebyl vyslán Bohem, ale stal se jím pomocí vlastního rozumu. V oceánech pokryteckých věřících, kteří hlásají, že lidem není souzeno myslet, nýbrž věřit, se objevují světlé bytosti obohacující svět o racionalitu, dokazující velikost lidské inteligence. Kniha je excelentní, zvláště v nynější době, kdy muslimy zná západní svět pouze jako hloupé loutky v rukou Imámů, jsouci odhodláni se odpálit na náměstí a dostat se do ráje.
CheG
  6. 11. 2011, 0:59
Historizující úvod knihy se zdál k neprokousání, ale nakonec se z toho vyklubalo osvěžující, napínavé čtení, a i ten historický background, který provází celý děj knihy, jsem si nakonec hodně oblíbil a hodně jsem se z něj dozvěděl...Jedna z těch knih, kde je hranice mezi "fiction" a "non-fiction" nezřetelná