Originální název: Men at Arms
Poprvé vydáno celosvětově: 1993

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-441-3

Talpress (2012) 978-80-7197-441-3 752 Knihy Muži ve zbrani a Těžké melodično vyšly jako jedna.
Talpress (1997) 80-7197-122-7 430

Pojďte se s členy známé noční hlídky vydat do nebezpečných zákoutí a uliček města Ankh-Morporku.
Hlídku nyní tvoří desátník Karotka Rudykopalsson ( dvoumetrový trpaslík ), svobodník Potroublo, svobodník Navážka, svobodník Angua ( většinu času žena ) a desátník Nóblhóch ( vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky ) a nutně do svých řad hledají nové posily, které by pomohli s objasněním zločinu. Tak neváhejte a přidejte se!

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  9. 5. 2013, 9:46
Tak jsem se dočkala pokračování knihy Stráže! Stráže!. Karotka, Elánius a Městská hlídka jsou zpět a mají spoustu práce.
Navíc Městská hlídka se rozrůstá o nové členy (jeden zajímavější a zábavnější než druhý), takže o legraci není nouze.
Bastet
  5. 10. 2011, 21:00
Volné pokračování Stráže! Stráže! a rozhodně stejné dobré a vtipné. Sbor Hlídky se rozrůstá a všechny rasy zde musejí být zastoupeny a právě z tohoto faktu vychází většina nejvtipnějších pasáží knihy.
Tanmut
  24. 10. 2014, 12:19
Ten okamžik, který tvoří topos příběhu působí jako úžasný vtip, zvlášť když jeden četl Čaroprávnost; pak už to tak čistá sranda není.
Stejně jako Elfové, kteří hrát neumějí, hrají příslušníci Hlídky na poněkud temnější strunu. Muži ve zbrani citují celou abecedu akčních příběhů: od "zítra do důchodu" přes buddy humor až po atentát.
Stráže! Stráže! měly charakter pilotního dílu seriálu, tohle dobrodružství je regulérní kriminálka s aluzemi od Marlowa po Holmese, navíc tak mezidruhová, že i německý Turek se může ve svém BMW stydět, že nemá po boku naturalizovaného Aborigince. Karotka se co do vývoje a vybroušenosti charakteru zařadil hned za Esme z Lancre a rozjařeného žence.
Tady dokázal Pratchett dokonale vyvážit akci, pohádkovost, inteligenci a příběh.

Ze všech tropů, které autor s oblibou používá, mě začíná štvát obrácená psychologie: používá ji bábi Zlopočasná, lord Vetinari... všude alespoň jedna postava.
Rames
  17. 10. 2013, 13:16
Lady Berankinová za sebou zavřela dveře jídelny.
„Pozorovala jsem tě,“ řekla. „Byl jsi úmyslně hrubý, Same.“
„Pokoušel jsem se nebýt.“
„Vévoda z Eorle je velmi starý přítel.“
„Skutečně?“
„No , znám ho už velmi dlouho. Abych ti řekla pravdu, nemůžu toho chlapa ani vystát. Ale ty jsi z něj dělal hlupáka.“
„Dělal ze sebe hlupáka sám. Já mu s tím jenom pomáhal.“
Jak jinak než pochválit jak autora tak výborného Jana Kantůrka který převedl Zeměplochu do českého humoru.
prkali
  2. 2. 2013, 20:19
Je krásné, jak v jedné knize (tedy vlastně ve všech "hlídkovkách") lze policii naprosto zesměšnit a zároveň prostě a neokázale adorovat...
tento nápis je z cedulky, už si moc nepamatuju, kdo ji psal, nejspíš asi Karotka:
Drahý seržante Tračníku, doufám, že se vám daří dobře. Počasí je hezké a stálé. Tohle je mrtvola, kterou jsme dnes v noci vytáhli z řeky, ale nevíme, kdo to je, jen to, že je členem Cechu šašků a kašparů a je to klaun jménem Ferdinand.

Stejný bar najdete v každém větším městě. Je to bar, kam chodí pít policajti.
Když se členové Hlídky, kteří byli mimo službu, chtěli napít, málokdy pili jinde. Veselejší ankh-morporské hospody pro ně nebyly. Tam se totiž mohlo každou chvíli stát něco, co by je hezky rychle do služby vrátilo. Takže většinou chodili ke Kbelíku ve Třpytné ulici. Hospoda byla poměrně malá, s nízkým stropem a přítomnost městské Hlídky pravidelně odradila většinu ostatních hostů. Pan Gouda, majitel, si s tím příliš hlavu nelámal. Nikdo nedokáže pít jako polda, který toho viděl příliš mnoho, než aby dokázal zůstat střízlivý.
Karotka odpočítal na barpult drobné.
"Takže to budou tři piva, jedno mléko, jedna tekutá síra s drceným koksem a kyselinou sírovou -"
"A s paraplíčkem," zaduněl spokojeně Navážka.
"-a jednou Letní sníh s pomerančovou šťávou."
"A s ovocným salátem," dožadoval se Noby.
"Haf?"
"A misku piva," dodala Angua.
antoniana
  12. 5. 2015, 9:04
Opět jedna z nejlepších pratchettovek. Noční hlídka je obohacena o nové posily, které zastupují etnickou pestrost města Ankh -Morpork. Oblíbení hrdinové se vracejí - vzteklý Elánius, diplomatický a krísmatický Karotka, Tračník a neuvěřitelně špinavý a tajemný Nóblhóch.
VenDulin85
  15. 1. 2014, 12:17
Třetí Prachettovka v pořadí a opět vynikající, líbí se mi město Ankh Morpork, jeho patricij, muži z Noční hlídky, z nichž každý je samorost, i ostatní postavičky, psa Gaspodu nevyjímaje..
svenny
  6. 11. 2012, 22:18
Vyborna knizka, kde mimo jine prichazi do hlidky pozdejsi hrdinove Angua a Navazka. Obzvlast dobre kousky jsou verbovani a ozbrojovani domobrany a ukazka toho co se stane, kdyz trollovi poradne ochladite mozek.
Peter.Melon
  26. 4. 2011, 19:17
Docela zábavná kniha-četl jsem ji před lety.Pratchett má fantazii.Některé jeho knihy jsou ale asi na pováženou a jsou´brak´.Nasmál jsem se docela dost-7/10.
Zelda knihkupec
  6. 4. 2014, 18:44
Nevím čím nebo jak to Pratchett dělá. Knihy o čarodějkách nejsou vtipné(což není na škodu) trvá jim dlouho něž se rozjedou(což na škodu je) kdežto příběhy hlídky jsou vtipnější a akčnější zatím u mě jasně vedou...
Erestor
  1. 11. 2011, 23:45
Moje Prví Kniha od tohodle mistra Humoru a Fantastična proto hodnotim vysoko ......................................................................................................................................................................................:D