Židé v Jablunkově

Židé v Jablunkově

Nezjištěno / Jiné - 2010
ISBN: 978-80-9041654-3

Nezjištěno / Jiné (2010) 978-80-9041654-3 190

Publikace „Židé v Jablunkově“ sleduje život komunity jablunkovských Židů od jejich historicky doložitelných počátků po její hrůzné zničení při holocaustu v době II. světové války s přesahem do současnosti. Obsahuje kompletní hebrejské texty macev (náhrobků) jablunkovského židovského hřbitova a jejich český překlad. Provází čtenáře starým Jablunkovem po stopách židovské komunity a postupně odkrývá obrázek města tak, jak jej mohli vnímat jeho obyvatelé ještě před II. světovou válkou. Zabývá se konkrétními příklady kulturního vlivu Židů na společnost nejen na regionální úrovni. Publikace je doplněna o řadu fotografií a dodatky jako např. vybrané studijní texty a záznamy realizovaných projektů, které souvisejí s obsahem této knihy. Cílem autorova snažení bylo a je poodhalit svým současníkům jednu z významných částí naší regionální historie jako části širšího celku a zachovat ji nezapomenutou také nastupující mladší generaci.

Josef Byrtus Josef Byrtus