Originální název: Quatrevingt-treize

ISBN: 80-207-1104-X

Odeon (2002) 80-207-1104-X 376
Práce (1986) 464
Ottovo nakladatelství (1874)

Román popisující významný rok Velké francouzské revoluce - 1793. (Založil/a: cahia)

Anael
  1. 9. 2012, 15:19
Hugovo dílo o válce o republiku, při které zemřelo mnoho lidí a bylo prolito hodně krve. Je to realistický román, který po vydání otřásl celou Francií a kvůli kterému musel Hugo odejít do vyhnanství. Kniha měla po vydání velký ohlas a myslím, že zaujme i dnes.
Peetuliska
  25. 2. 2014, 19:46
Knihy Victora Huga jsou nejen poutavé, ale perfektně mapují francouzské dějiny. U této knihy jsem se trošku nudila, ale možná to bylo tehdejších rozpoložením. Každopádně je to dobrá kniha, která vám přiblíží velké historické události Francie.
jehlaspichlas
  13. 8. 2011, 19:27
Docela zajímavý román až na jednu popisnou kapitolu Paříže, která se z dnešního pohledu
zdá irelevantní, aby v knize byla. Zbytečně několik listů navíc, ale musí se pochopit,
že spousta lidí si nedokázala v té době představit prostředí Paříže patnáctého století.
kingmaker
  5. 1. 2012, 11:11
Vrcholné dílo mistra romantismu se všemi klady a zápory. Postavy občas jednají exaltovaně a nerealisticky, ale kniha přesto neztrácí čtivost a hloubku. Patetické, ale místy geniální.
Altheus
  13. 3. 2011, 10:34
Devadesát tři je rozhodně důstojným završením Hugovy románové tvorby. Snaha přiblížit se nové generaci realistických autorů (Flaubert, Zola) je zde patrná pouze v mezích, a to zejména při poměrně naturalistických popisech revoluční Paříže. Je třeba říci, že čtenář v těchto pasážích nemá pocit, že by si autor dobu revoluce nějak idealizoval. Nicméně to je zřejmě jediný ústupek romantismu, který jinak dílem prostupuje od začátku až do konce. Občas až nereálně idealistické vykreslení charakterů (narozdíl od Paní Bovaryové zde nacházíme hrdiny, kteří by mohli být ideálem mravnosti a počestnosti), malebné krajiny, důraz na cit a rezignace na racionalitu v posledních pasážích knihy, to jsou znaky romantické tvorby. Sám jsem velmi ocenil onu širokost, s jakou se autor věnuje problematice revolucí a lidských práv všeobecně.
Andulka
  11. 2. 2011, 19:50
Typicky realisticky roman. To znamena - clovek musi casto vypnout na nudne popisy krajinek. Misty az nekolikastrankove popisy me mnohdy vazne vycerpavaly, kniha neni zrovna kratka. Delalo mi veliky problem se do ni zacist a nakonec ji vubec i docist. Dve hvezdy pouze za vcelku ctivy zaver, kdy jsem se snad jedinkrat nemusela do cteni nijak vazne nutit.
maillard
  24. 6. 2016, 15:06
Zásadní kniha pro obdivovatele Velké francouzské revoluce jako jsem já. Romantický děj proložený realistickými popisy historických míst a osob mě neskutečně bavil, nejradši mám část věnovanou Konventu a jeho členům. Jedna z mála knih, kterou jsem četl vícekrát.
Hochturn
  15. 10. 2012, 15:29
Při pobytu na určité vzdělávací instituci jsem žasnul nad tím, jak někdo dokáže o jedné myšlence uvažovat na několika stránkách. Žasnu stále. Ano, občas mě V.Hugo dokázal ukolébat (kupříkladu při popisu boje člověka s hmotou). Nicméně, po probuzení, jsem se jal danou část číst znova. Popis krajin se zdá býti mnohdy zbytečný, ale pro obrazotvornost je takovýto popis nezbytný, jinak nelze být vtáhnut do děje.
Alfie16
  11. 10. 2010, 17:03
Velmi zajímavá kniha, kde nejsou postavy buď vyloženě dobré nebo vyloženě špatné. Aspoň takhle jsem to vnímal, ať už jde o Gauvaina či Lantenaca... Sice mi občas přišel nudný popis krajiny, ale někdo jiný to třeba naopak vyzdvihne.
long.tall.sonny
  23. 6. 2012, 17:56
Dvě hvězdičky, ale jen kvůli tomu, že je to Hugo. Devadesát tři asi ještě nedokážu docenit, každopádně pro mě to bylo utrpení. Až na pár zajímavých výpravných scén nuda na druhou.
Plk. Cathcard
  23. 6. 2015, 21:44
Zaujímavé, i keď miestami náročné čítanie. Román je z obdobia tak zvaných vendéezkych vojen, kedy sa obyvatelia oblasti Vendée, počas veľkej francúzskej revolúcie, postavili proti novej revolučnej a republikánskej vláde v Paríži a bojovali za znovuobnovenie Francúzskej katolíckej monarchie. Občianska vojna v tomto kraji trvala niekoľko rokov a niektorí historici ju - zo strany republikánskej armády - považujú za prvú vyhladzovaciu vojnu vôbec.

Victor Hugo je "na strane" republikánov, no pekne ukazuje aj motívy protistrany, ktorá sa len snažila zachovať to, čo považovala za dobré a pre Francúzsko prospešné. Nie je to boj "dobra so zlom." Je to skôr boj "starého, no osvedčeného", s "novým a pokrokovým"; skrátka niečo, čo zažívame neustále až dodnes.

Osobne sa mi páčil hlavne akýsi zmysel pre česť a ochota položiť svoj život aj za "vyššiu vec", čo sú vlastnosti, ktoré sa v dnešnej konzumnej spoločnosti skrátka nenosia. Rozhodne ide o vydarené dielo.