Originální název: Les Travailleurs de la Mer

ISBN: 978-80-7390-126-4

Omega (2014) 978-80-7390-126-4 511
Odeon (1977) 370
Odeon (1969) 420
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1960) 374 Ilustroval Jan Zrzavý
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1958) 467
Státní nakladatelství dětské knihy (1954) 475

Světoznámý román francouzského klasika. Hrdinou je rybář, výjimečný jednotlivec, který bojuje s oceánem, je dostatečně silný v zápase s přírodou, avšak slabý v boji s lidskou přirozeností, s láskou. Děj se odehrává v drsné a krásné přírodě Normanských ostrovů, kde Hugo strávil bezmála 20 let svého politického exilu. (Založil/a: cahia)

Pan T
  18. 10. 2011, 23:21
Knihou jsem se doslova prokousával stránku po stránce. Ale bez toho prokousávání, bych nikdy nepochopil krásu a tragiku posledních dvou stránek, které se mnou citově otřásly, a natrvalo zanechaly jizvu v mém srdci. 100%
Děčínský
  27. 6. 2016, 18:49
Autor rozdělil román natři díly: Sieur Clubin (sedm knih), Potměšilý Gilliatt (čtyři knihy) a Déruchetta (tři knihy). Rozdělení je účelné pro sledování příběhu lidí na Normanském souostroví, přesněji na ostrově Guernesey. Úvodem Hugo seznamuje čtenáře se samým ostrovem (22 kapitol). Pak kapitolu za kapitolou (jsou pojmenovány) nás vtahuje do těžkého života rybářů a lidí kolem toho. Děj se točí kolem několika klíčových osob. Mě nejvíce zaujal druhý díl. Boj námořníka na osamělém skalisku o život, kam se dostal, když jej odliv odřízl od ostrova (podle skutečného příběhu). Ostrov poskytl autorovi i azyl, když byl pronásledován Napoleonem Malým.
veronikamerika
  22. 4. 2013, 13:14
Tak uz vim jak bojovat s chobotnici. Jak zit s morem na mori.Neni v tom nic delnicko komunistickeho je to poeticky pribeh muze, mladeho a svobodneho , ktery chce zachranit parni stroj Durandu a tajne miluje jednu divku, ktera se rozhodne odejit s pohlednym ucitelem i kdyz si mela vzit nekoho jineho.Moje knizka je s krasnymi ilustracemi z roku 1933 a ma cestne misto v me knihovne.